PDA

Zobacz pełną wersję : Holaspisy



AGAM
07-07-2011, 04:40
Czy moge trzymać parę a najlepiej samca i 2 samice Holaspisów w terra o wymiarach 40/22/40? I czy mogą żyć razem z gekonami Cosymbotus craspedotus i kumakami dalekowschodnimi?

dr Robert
07-07-2011, 14:51
Według mnie dużo za gęsto. Dla samych Holaspisów wystarczy. W tak ciasnym terrarium nocne Cosymbotus będą niepokoiły dzienne Holaspisy i na odwrót. Dorosły i głodny kumak może się skusić na drobną jaszczurkę jaką jest Holaspis, poza tym jak wiadomo kumaki mają toksyczną wydzielinę na skórze, która może drażnić np. oczy jaszczurek, jeśli się do nich dostanie. Myślę, że te wszystkie gatunki mogłyby fonkcjonować w miarę dobrze, ale w dużym, zarośniętym terrarium, gdzie każdy znalazłby dla siebie miejsce. W takim małym będą się męczyć. U mnie para Holaspisów jest w terrarium 40x25x25, natomiast 1,3 Holaspisów w terra 65x30x30. W tym większym przebywały do niedawna z parką Takydromus sexlineatus, jaszczurkami również o drobnej budowie ciała.

AGAM
08-07-2011, 02:23
A z samymi gekonami mógłbym? Kumaki chyba jednak bedą oddzielnie.

dr Robert
08-07-2011, 04:24
Możesz spróbować. Holaspisy wymagają korzeni czy lekko spróchniałych pniaków w których są ciasne kryjówki. W naturze śpią właśnie w takich kryjówkach, pod korą. Mają niebywałe zdolności wciskania się w najdrobniejsze szczeliny (terrarium musi być szczelnie zamykane). Wcisną się tam na noc i Cosymbotus nie powinien im przeszkadzać.

cubante
04-08-2011, 02:55
Jaka jest przezywalnosc Holaspisow w terrariach. Chce sobie zalozyc male stadko i nigdy nie slyszalem nic o nich w terrariach i terrariach dla nich.
Podajcie mi jakies informacje na ten temat.

42d3e78f26a4b20d412==