PDA

Zobacz pełną wersję : agama błotna czy legwan zielony



Tomek
17-07-2011, 08:03
Cześć,
od czegoś trzeba zacząć, po kilkukrotnym przeczytaniu opisów, artykułów i wieści na forum wciąż nie mogę się zdecydować.....
Podobają mi się obie (nic dziwnego - są podobne :-)), wielkość mają podobną, nie bardzo wiem jak z oswajaniem. Mam wrażenie, że agamy nie da się oswoić a legwana da. Tak przynajmniej wynika z setek zdjęć właścicieli z legwanami (nie widziałem za to żadnego zdjęcia agamy). Czy tak jest naprawdę?

Dzięki za podpowiedzi....

alicjja
17-07-2011, 10:06
Wielkosc nie jest podobna - legwany sa sporo wieksze...
Roznica lezy tez w zywieniu ...
Faktycznie z wygladu sa podobne i zdarza sie,ze laicy nie odrozniaja tych dwoch gatunkow :)

Co do oswajania - agamy blotnej nie mialam za to legwany owszem i trzeba tu zaprzeczyc rozpowszechnionej opinii, ze legwany tak latwo sie oswajaja. Wrecz przeciwnie. Legwany mlode sa bardzo plochliwe i panicznie boja sie czlowieka. Wystarczy porozmawiac z wlascicelami by zobaczyc ile czasu zajmuje dobre oswojenie lega. W swoim artykule na temat legwanow celowo umiescilam cytaty wlascicieli, opowiadajacych miedzy innymi o oswajaniu podopiecznych. Z wiekiem legwany staja sie spokojniejsze ale wciaz potrafia reagowac bardzo nerwowo, wrecz histerycznie w sytuacjach, ktore je z jakiegos powodu denerwuja. Nie rzadko samce bywaja agresywne a ich ugryzienie czy uderzenia ogonem sa bolesne.

Co do oswajania agamy blotnej proponuje Ci rozmowe z Agamem. Posiada on samice tego gatunku.

Zdjecia z legwanami jakie czestwo widujesz wynikaja raczej z faktu, ze legwany sa jednymi z najulubienszych jaszczurek i bardzo duzo osob je posiada. Daja sie tez oswajac i brac na rece, ale wymaga to troche cierpliwosci:)

Tomek
17-07-2011, 11:23
Dzięki Alicjo...
Tytułem wyjaśnienia - przeczytałem, że jaszczurka to nie piesek :-) jak sama potwierdzasz Legwana daje się jednak trochę przyswoić, nawet jeśli oznaczać to może pokiereszowane dłonie :-((
Nie widziałem natomiast takich opisów przy agamie....

Przy okazji korzystając z twojej uprzejmości mam jeszcze jedno pytanie: czy są jakieś rośliny, których legwan nie lubie jeść ale też na pewno mu nie zaszkodzą? Chodzi o to, że mam pewien wstręt do sztucznej zielenie i zastanawiam się czy dałoby się obsadzić terrarium takimi roślinkami, żeby leg mając dość innego pożywienia odpuścił sobie jakieś makabryczne obrzarstwo??? W innym przypadki jest to jakiś argument za agamą, która woli jednak mięsko :-))

dzięki i pozdrawiam

AGAM
17-07-2011, 11:59
Agamy są łatwiejsze do oswojenia. Poza tym są mniejsze i mniej podatne na błędy początkujących hodowców. Jak wspomniałem w opisie agresywne bywają zwykle tylko osobniki pochodzące z odłowu z natury. A zdjęć w stylu "pupilek" nie ma, ponieważ nook zaproponował mi żebym mu posyłał tylko te w terrariach :-)
Oswajanie agamy nie jest procesem skomplikowanym. Najlepiej nabyć osobnika młodszego niż jedno roczny ale sarszgo niż 2-3 miesięczny. Takie najłatwiej oswoić. A robi się to po prostu biorąc jaszczurkę na ręce (oczywiście kiedy ta, zaaklimatyzuje się juz w nowym terra). Z początku może się wyrywać, ale to nie potrwa długo, a jaszczurka szybko nabierze do nas ufności i będzie jeść nam nawet z ręki :-)

Tomek
17-07-2011, 12:56
WIelkie dzięki....
Czy orientujesz się gdzie można kupić taką agame, tzn. pochodzącą z pewnego, hodowlanego źródła?

pozdrawiam

alicjja
17-07-2011, 13:43
Zgadzam sie z Agamem, ze agama jest wlasciwszym zwierzakiem dla poczatkujacego hodowcy.
Natomiast mysle ze mozna uniknac wyrywania sie(i tym samym duzego stresu)oswajac agame stopniowo, tak jak to proponuje hodowcom legwanow.
Agam mysle jednak, ze powinienes uprzedzic Tomka ze agamki tak jak wiekszosc dziennych jaszczurek szybko moga nabawic sie MBD, co przeciez spotkalo Twoja samiczke :( Takze dobrze by przed zakupem poczytac o profilaktyce tej choroby...

Co do legow do terrariow poleca sie przede wszystkim trzykrotke ale rosliny sa szybko niszczone i zjadane. Takie to juz sa zarloki :) Na szczescie trzykrotka jest tania i szybko rosnie wiec mozna obgryziona roslinke wymienic na nowa...

AGAM
18-07-2011, 07:58
No tak. Ale legi jeszcze łatwiej na to zapdają. Poza tym krzywica grozi praktycznie jedynie młodym osobnikom. Ale to jest wspomniane w opisie :-) Fakt że może legi są wyjątkowo ciekawe i imponujące ale agamy według mnie nie są wcale gorsze, a naprawde łatwiej je utzrymać w dobrym stanie. Raz oglądąłem taki program na Animal planet. Ktś trzymał w złych warunkach legwana ziwlonego i agame błotną. Legwan wyglądał jak ostatnie nieszczęście a agama jak zupełnie zdrowy i szczęśliwy zwierzak :-)

alicjja
18-07-2011, 09:59
Mlodym grozi krzywica a starszym na skutek niedoboru wapnia i nieprawidlowej diety'odwapnienie' - miekkie podatne na urazy kosci itd...
Grozi wszystkim dziennym jaszczurkom, choc aktycznie niektore sa bardziej podatne...

Agam ja wcale nie twierdze, ze agamy sa gorsze wrecz przeciwnie :)Choc moja sympatia skubia sie bardziej na brodatych i kolnierzastych :)

Chodzi tylko o to,co przyszly wlascicel oczekuje po zwierzeciu. Brodacze sa zdecydowanie najbardziej przyjacielskie i bezstresowe ale nie maja tak imponujacego wygladu jak agamy blotne czy legwany(choc mi osobiscie bardzo sie podobaja:)) Dla wielu osob chyba idealem byloby poloczenie wygladu lega z charakterem agamy brodatej :) Moze ppokusimy sie o stworzenie hybrydty ;)(sic)

Tomek
18-07-2011, 11:28
Alicja, AGAM
bardzo dziękuje za informacje...
Alicja wracając do twojego pomysłu to ja właśnie mam taki zamiar....w jednym terrarium legwan i agama a czy się skrzyżują to pewnie zależy od koloru oczu :-)))
A poważniej to tak jak napisałem na początku od czegoś trzeba zacząć...wygląda, że powinienem od Agamy- przynajmniej z muchami będę miał spokój :-))
Muszę tylko uzgodnić to z dzieciakami bo już nauczyły się, że kupimy iguanę.

Mam do was pytanie o polecane książki - mogą być po angielsku. Sprawdziłe w Amazon'ie i są różne pozycje nie wiem tylko, które są coś warte.....

AGAM
18-07-2011, 12:37
Skrzyżować się nie skrzyżują raczej bo są zbyt odległe ewolucyjnie. Poza tym już wielu je razem trzyamło i nic mi nie wiadomo o potomstwie :-)
A co do książek to niestety nie znam.

I popieram alicję że brodacze są chyba najlepsze, no ale cóż - kwestia gustu :-) Ja wybrałem agamę bo nie chciałem "męczyć" legwana. I ty też tak najlepiej postą jeśli nie czujesz się pewnie na tym gruncie.

Aha Alu. Ja nie twierdzę że ty uważasz agamy za gorsze ale po prostu taka panuje opinia :-) Przecież wiem że kochasz wszystkie gadzinki :-)

alicjja
18-07-2011, 12:39
a szczegolnie wszystkie Agamy :>

Tomasz Bartosik
19-07-2011, 12:17
Legwan Zielony!!!! jest najlepszy!!!

42d3e78f26a4b20d412==