PDA

Zobacz pełną wersję : UVA czy UVB oraz swietlowka czy zarowka??



-m-
21-07-2011, 00:34
mam kameleona pospolitego i czytajac to forum jestem zupelnie zmieszany jakie w koncu powinno byc oswietlenie??? UVA czy UVB oraz swietlowka czy zarowka????
ja mam w tej chwili jedynie zamontowana ZAROWKE reptile glo UVA 40W i nie wiem czy to wystarcza.(jest zamontowane na zewnatrz ale przy samej szybie terarium zeby sie nie oparzyla - czy tak moze byc??) o co chodzi z tym naswietlaniem co jakis czas kwarcowka??? ja swiece wymieniona powyzej lampka codziennie w czasie dnia. Przy okazji - jaka powinna byc temp dla kamelka - ja mam kabel grzewczy pod terarium i otrzymuje ok 28'C ale nie wylaczam go na noc bo sie bardzo dlugo potem rozgrzewa. Co wy na to wszystko powyzej ??? dzieki

Arrow
21-07-2011, 00:50
Twoja swietlowka daje zarowno UVA jak i UVB oczywiscie wiecej jest UVA, a moglo by byc wiecej UVB, jesli swietlowka swieci przez szybe to :), nic nie daje szyba pochlania promienie cenne dla gada, a i powinienies miec jakis promienik ciepla, np. lustrzanke

Silicon
26-07-2011, 10:11
Czy napewno masz zarówke, według mnie Repti Glo to siwietlówki. Ale moge sie mylić. Mają to co potrzeba ale swiecenie przez szybe nic nie daje (przez plexi znacznie lepiej) ale najlepiej przez siatkę lub bezpośrenio umiescić w środku. Dla kamelonika lepiej dac Repi Glo 5. Ponizej opis cech tej swietlówki ze sklepu internetowego:

Oświetlenie dla gadów tropikalnych z dużą ilością promieniowania UV. UVA 30% - stymuluje apetyt, aktywność i zachowania reprodukcyjne. UVB 5% - wzmaga syntezę witaminy D3. Zalecana kombinacja z REPTI GLO 2,2 - naturalne światło dzienne.

Dla zastosowań typowych swietlówka wystarcza (zminieniana co np. rok) dla zastosowań profesjonalnych zarówka ULTRAVITALUX 300 firmy OSRAM (1m 20 min dzienie).

Ogrzewanie w nocy powinno byc nieco slabsze niz w dzien dlatego daj sterowniczek gniazdkowy (ok 20PLN) który zaprogramujesz tak ze ok 21 sie wyłaczy kabel grzewczy a o 6-tej rano wałczy.

-m-
01-08-2011, 02:20
wilekie dzieki za opis powyzej!! sprawdzilem i masz racje - moja zarowka to Day-Glo 40W (a w opisie ktory jest w kazdym jezyku poza polskim podaja iz emituje promienie UVA i mozna zestawiac ja ze swietlowka tej samej frimy emitujaca UVB). Co do sterowniczka gniazdowego to chcieli mi wcisnac w sklepie przy Zoo w warszwaie taki za 100PLN!! poszukam gdzie indziej skoro piszezsz o wydatku rzedu 20PLN. Zrobilo sie zimno, do tego powiekszylem wczesniej wentylacje terarium i mam teraz w nocu 19-20'C a w dzien 21-22'C. Czy to aby nie za malo (zimno dopiero sie ma zrobic) mysle o wstawieniu promiennika ale czy slyszeliscie o takim ktory dawalby od razu brakujace u mnie UVB?? napiszcie nazwe i cene jesli znacie cos takiego lub inne rozwiazania/sugestie + jakie temp wy macie w zimie w dzien a jakie w nocy
dzieki z gory

Drutus
01-09-2011, 07:48
W Castoramie kupiłem ostatnio Timer 24h za 16zł były też po26zł , a potem już tylko tygodniowe elektroniczne powyżej 100zł
P.s. Czy pan Silicon może się do mnie odezwać drutus@go2.pl

42d3e78f26a4b20d412==