PDA

Zobacz pełną wersję : kameleon uszasty(kameleon dilepis)



bboy
23-07-2011, 01:46
mojego kameleona choduje około miesiaca i za dórzo o nim nie wiem
prosze o jakieś informacje na temat tego gatunku

Arrow
23-07-2011, 02:05
no to extra, ja za duzo o nim nie wiesz to nie wroze mu dobrze, aczkolwiek wszystko mozliwe .........., najpierw sie zbiera info o zwierzetach, ktore chce sie hodowac, a nie w odwrotnej kolejnosci :)!!!

http://www.google.com.pl/search?hl=pl&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=dilepis
jak znasz angielski to sobie poradzisz :)

bboy
23-07-2011, 02:56
niestety nie znam angielskiego a te informacje sa mi bardzo potrzebne

Arrow
23-07-2011, 03:34
wyslij mail'a do dr Roberta :)

bboy
23-07-2011, 03:39
Arrow nie wiesz po ilu tygodniach moge go wziasc na reke

Arrow
23-07-2011, 03:42
niestey nie poczekaj jest weekend to napewno Ci ludzie poodpowiadaja :)

pepre
23-07-2011, 03:43
kameleon nie jest gekonem lamaprcim ktory uwielbia byc na rece i nic sobie z tego nie robi. przyjemnosc posiadania kameleona polega na obserwacji przez szybe, lizanie ciastek przez witryne. nie beirze sie ich na rece gdyz sa plochliwe, pdoatne na stres.

bboy
23-07-2011, 03:53
pepre znasz może jakąś strone w necie gdzie moge coś się o nim coś dowiedziec

bboy
23-07-2011, 06:25
mam pytanie mój kameleon nie chce sam polować. Świerszcze musze podawać mu z pudełka czy to normalne mam go już około miesiąca czy jeżeli będzie głodny będzie sam polował

Arrow
23-07-2011, 08:50
Trochę Chamaeleo dilepis trafilo ostatnio do Polski z Tanzanii. W przypadku tego gatunku dość istotne dla warunków hodowli jest znajomość miejsca pochodzenia bowiem zasiedla on duży obszar wschodniej i południowej Afryki, gdzie bywają różne warunki i różne formy/podgatunki tego kameleona. To mieszkaniec głównie terenów otwartych i dość suchych (prześwietlone lasy, zakrzaczenia, sawanny). Dorosłe spotyka się na krzewach, drzewach lub w wysokich trawach. Młode przebywają często w niskich trawach. To jeszcze dość często spotykany gatunek, co nie znaczy, że nic mu nie grozi. Ja w zasadzie jestem przeciwny sprowadzaniu kameleonow z natury i myślę, że powinno być to dopuszczalne tylko wyjątkowo. Jeżeli jednak już tu są to podam kilka superkrótkich danych na ich temat.
To wyjątkowo agresywny i niezgodny gatunek - prawie wszystkie kameleony są takie, ale ten wyróżnia się nawet na ich tle. Musi bezwzględnie jako dorosły być trzymany pojedynczo, niezależnie od płci !!! Znane mi badania u tego gatunku wykazały, że samice mają jeszcze wyraźniejsze terytoria niż samce, co jest dość wyjątkowe u kameleonów. Wymaga dużego, bardzo dobrze oświetlonego i przewiewnego terrarium ? co najmniej jedna ściana terrarium z drobnej siateczki. Teraz w Polsce w terrariach rozpowszechniła się blacha z dziurkami zamiast drobnej siatki ? absolutnie odradzam ? kaleczy zwierzęta i nie spełnia funkcji wentylacyjnej tak jak siateczka. Temperatura w dzień 25-32 stopnie, w nocy 16-20. Wilgotność w dzień ok. 50%, w nocy ponad 80%. Dzień 12-13 godzin. W terrarium gałęzie do wspinania się i żywe rośliny. Na dno piasek lub mieszanka piasku z torfem. Jedzą wszystkie owady i pajęczaki - świerszcze, pasikoniki, szarańcza, Zoophobas i inne. W lecie wskazane ?plankton łąkowy?. To duży kameleon, samica 40 cm, więc dużo zjada. Idealnie jest spryskiwać terrarium 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Woda ta jest jednak niewystarczająca, dlatego 2 razy w tygodniu podawać wodę z pipetki (z witaminami). Niekiedy uczą się pić wodę z miseczki stojącej w terrarium, ale jeżeli tego nie zaobserwowaliśmy trzeba koniecznie używać pipetki (kupić w aptece). Dodatek witamin i sproszkowanego wapnia do pokarmu i wody niezbędny. W okresie letnim może przebywać w słonecznej wolierze na zewnątrz, ale w upały musi mieć też schronienie przed słońcem. Poszczególne osobniki nie powinny się widzieć, chyba, że terraria stoją kilka metrów od siebie. W momencie dużego stresu robią się niemal czarne, opadają na ziemię. Może się to skończyć śmiercią. U samic w okresie gotowości rozrodczej na ciele ?wyskakują? często żółte plamy. W tym czasie można wpuścić samicę do terrarium samca. Jeżeli nie zrobi się mocno ciemna jest nadzieja, że trafiliśmy na odpowiedni moment. Jeśli obserwujemy ciemnienie samicy to ją zabieramy i próbujemy po kilku dniach lub tygodniach. Samiec praktycznie bez długich ?wstępów? dopada samicy. Kopulacja trwa od 20 minut do jednej godziny. Po ok. 30-50 dniach samica składa od 12 do 60 jaj, które najlepiej inkubować w wilgotnym vermiculicie. W stałej temperaturze 28 stopni młode lęgną się po ok. 10 miesiącach. Młode mają ok. 37 mm, po dwóch miesiącach przekraczają 7 cm. Dojrzałość płciowa w wieku ok. 1 roku lub nieco wcześniej. Poleca się raczej wychów pojedynczy. U młodych temperatura nie powinna przekraczać w dzień 25 stopni, w nocy wskazane jest ok. 20 stopni.

Jest to wypowiedź Dr Roberta, na starym forum:
http://www.terrarium.ht.pl/forum/read.php?f=1&i=1582&t=1582
Nie pisz już nic na tamtym forum.

-m-
26-07-2011, 04:08
przeczytalem opis powyzej i mam jedno pytanie aczkolwiek odnoscnie kameleona pospolitego!! arrow pisze o wilgotnosci 50% w dzien i 80% w nocy - jak to jest z pospolitym bo nie wiem czy mam mu spryskiwac terarium rano czy wieczorem ??? (pokarm rowniez podaje mu rano) z gory dzieki

42d3e78f26a4b20d412==