PDA

Zobacz pełną wersję : Kameleon Jamenski



kubalukaszewski
23-07-2011, 14:45
Czesc.Mam kilka pytan odnosnie kameleona jamenskiego!mam jednego osonika ma 5 miesiecy.kupilem go nie dawno.Mam terrarium wysokie na 80 cm szer45 dlug35, oraz dwie wentylacje z boku i na goze,na dole jest kamien grzewczy a u gory dwie zarowki po 30wat.Temperatura pod zarowkami 32 a przy podlozu 25 w dzien.Czy te wymiary terrarium i oswietlenie wystarczy?Ile godzin dziennie mam naswietlac uv?Czy probowac go oswajac bo syczy troche i bardzo sie boi kiedy wchodze do pokoju?Mam go dopiero 2 dni.Brac go na rece?Prosze dajcie mi jak najwiecej informacji o nim.

Jeszcze jedno.Uzywam witamin do pokarmu firmy sera'raptimineral'czy sa one dobre dla kameleona i co mam podawac do wody-jakie witaminy jak sie nazywaja?Pozdrawiam

Dzienkuje.Kuba.com

Arrow
24-07-2011, 00:18
przeszukaj stare i to nowe forum postow podobnych do tego jest mnostwo

noradarling
24-07-2011, 03:57
Jak masz camela od 2 dni to lepiej szybko czytaj i ucz się bowiem mało ci zostało czasu:-)

Black
26-07-2011, 16:38
Witam!
Szkoda mi kamki:((( Zrobiles blad kupojac kamke i dopiero teraz zdobywajac wiedze:( Co bo terrarium to troche za male. Jesli chodzi o oswietlenie to 2x 30W powinno wystarczyc. Ale na samych zarowkach kamka nie pociagnie:( Powinienes kupojac kamke odrazy kupis swietlowke UV repti glo 0,8. Pozwoli to kameleonowi wylapytac promienie ultrafioletowe i pozwoli odkladac sie wapnia w kosciu. Powinienes tez podawac wapno razem z porzywieniem czyli Calciumpatentoncium roztarty na pyl i podawaby ze swierszczami (opis na str.) Oswietlenie powino swiecic sie 12-14 godzin. wzaleznosci od pory roku. Nie biez kamki na rece!!! Przynakmniej teraz. Jest w stresie, a jak bedziesz na sile ciagnal ja i caly czas siedzial z nosem przy terrarium to byc moze ze bedzie miala stresy i nie bedzie jesc (moja nie jadla przez 4 dni) Kameleony nie sa na reke! Sa to zwierzeta do ogladania! Wytlumacz se to w prosty sposob "Rybek akwariowych tez nie trzyma sie w reku". Wchodzac do okoju poruszaj sie tak jak by cie tam nie bylo, tymbardziej jesli masz terra gdzies w poblizu czestego chodzenia np. przedpokoj.
Co do witamin to nie znam ich:( Ja uzywam Calciumpatentoncium i Vibowit. (opis na str.) Jesli myslisz ze kameleon bedzie pil te witaminki z pojemniczka to bede msial cie zmartwic:) Kameleony nie kozystaja z pojemniczkow. Spragniony kameleon padnie pezy misce z woda a nie napije sie:( Dlatego musisz 1x dzienie zraszac terrarium spryskiwaczem do kwiatow. Postaraj sie nie chlapac na kameleona.

Jesli Ci nie padnie w przeciagu 3 tygodni to moze bedzie zyc:)

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)
3City

Szkoda kamki:( Nastepny klijet zafascynowany Gadem nie majacym pojecia co go czeka:(((

SORKI ZA MOJA BRUTALNOSC!

iwona krzywkowska
05-08-2011, 06:37
Ja podaję mojemu kamelkowi takie witwminy. Daję mu 2,3 krople na tydzień (polewam nimi świerszcze). Pić faktycznie z miseczki nie będzie.
Z Twojego opisu widać, że dobrze dbasz o kamelka ale musisz nadal dużo czytać o tych "gadzinkach".
Twoje terrarium na pewno ma wentylację - ja w swoim wyjęłam jedną szybką ruchomą i wstawiłam siatkę. Na dnie mam troche torfu akwarystycznego i kostkę kokosową. Oprócz tego dużo gałęzi i roślinkę.
Bardzo ważne są również oświetlenie UVA,UVB i wapno. Czasem biorę kamelka na ręce ale tylko wtedy gdy jest bardzo ładna pogoda i chcę, żeby pochodził po drzewku na dworzu. Nie wiem czy to jest dobry pomysł ale nie chcę mu odbierać tych parę chwil przyjemności bycia na "wolności". Nie rób tego jednak jak widzisz, ze kamelek nie lubi być brany na ręce. Nie wiem co jeszcze napisać, zeby pomóc tym osobom, które już nabyły kameleony a niewiele o nich wiedzą (albo i wcale). Na tym forum jest wystarczająco dużo informacji-proponuję też odwiedzić forum www.terrarystyka.com.pl

kubalukaszewski
06-08-2011, 10:40
Dzieki wielkie za wiadomosci Iwono.Swiece mu uv godz dziennie-mam taka podlozna zarowke.Co to jest to uvb i uva???Mam go juz dwa tyg jest wszystko oki je duzo muchy swierszcze itp.Bardzo ladne ma kolory jak spi natomiast w dzien jest troche mniej kolorowy nie wiem czemu sie tak stresuje???Probuje go karmic z pojemnika na swierszcze nawet je.Ale jak go probuje dotknac to syczy!!!Czy jak mam wlaczona uv to inne swiatla wylanczam?Bo ja tak robie wlanczam mu uv rano jak jeszcze spi!!!Co ile on zrzuca skore bo sie bardzo martwie juz od dwoch tyg nic nie zrzucil natomiast moje gekony co tydzien???????Wytlumacz mi tylko o tych swiatlach.Czy jak mu spryskuje raz dziennie to wystarczy bo nie widze zeby to zlizywal z szyby a podobno lui.Miske z woda tez ma!!!Jaka jest nazwa tych witami do wody.Piszesz ze potrzebuje witamin roznych.Na opakowani pisze ze zawiera wapn fosfat aminokwasy elementy sladowe.Prosze odpowiedz mi sorry ze tak duzo ale dbam o mojego LEONA-chce mu zapewnic dobre zycie.Moze jakis inny wystro zeby mial lepsze kolory?????????Papa

iwona krzywkowska
08-08-2011, 03:07
Ja spryskuje dwa razy dziennie-rano i wieczorem. Oprócz tego próbuję mu dawać pić z pipetki (bo też nie widzę, zeby zlizywał)-ale on nie zawsze chce pić. Z miski pic raczej nie będzie!
Możesz mu włączać świetlówkę UV I UVB (to promienie, które nam szkodzą a kamelkowi są niezbędne-chociażby do lepszego przywajania wapna) oraz inne światełko, na przykład promiennik, który daje ciepła. Kamelek, chętnie będzie się przy takim promienniku grzał. Pamiętaj o zabezpieczeniu żarówek np. metalową siatką, żeby kamelek się nie oparzył.
Tym zrzuceniem wylinki to się nie martw-bo on tak często jej nie zrzuca. Przyjdzie czas...
Jeśli chodzi o jego kolory to jak jest ciemny to znaczy że się złości :). Może mu zimno? Mój dopiero po trzech tygodniach pobytu u mnie nabrał ładnych kolorów.
Co do witamin to nazwy nie pamiętam, podam Ci póżniej ("REPTI COŚ TAM..) oprócz tego padaję mu wapno-ja mam dwa rodzaje wapna: w tabletkach i w syropie dla dzieci)
Wapno w tabletkach: rozgniatam dwie tabletki i posypuję nimi świerszcze (wapno ładnie rozprowadza się na świerszcze, które zaraz powinien zjeść kamelek)
Wapno w syropie: kropelkę wapna mieszm z wodą i podaję do picia pipetką-tu trzeba cierpliwości bo kamelek raczej nie chce pic. Jak Twój jeszcze się ciebie boi to zrezygnuj z pipetki. (tylko spryskuj wodą)
Aha! Wapna i witamin nie wolno łąćzyć ze sobą i nie wolno powinno się podawać tego samego dnia-gdzieć to wyczytałam, nie pamiętam gdzie.
Zadbaj o odpowiednie proporcje terrarium i wywietrzniki, dobrą temperaturę, wilgotność, witaminki, wapno, różne jedzonko (nie kupuj mączniaków-szkodzą ! ) oświetlenie uva i uvb, na dnie najlepiej wysypać kostkę kokosową (estetyczne i nie pleśnieje) no i nie wiem co jeszcze...
Jak mi się coś jeszcze przypomni to dam znać.
Aha-----odrobaczyć u weterynarza. Gdzie znależć najlepszego weterynarza spytaj na forum. Ja też to muszę zrobić.

SNAKES
08-08-2011, 03:21
Czesc,

zerkinj na www.biofil.pl - jest tam dosc dokladny opis hodowli kameleona. Wiele Ci pomoze.
Pozdrawiam

kubalukaszewski
08-08-2011, 05:31
zimno to mu nie jest bo ma 30st

42d3e78f26a4b20d412==