PDA

Zobacz pełną wersję : Czarny kameleon



gosciu
04-08-2011, 15:12
Mam kameleona pospolitego, jak spi jest bladozielony natomiast przez wiekszosc dnia jest ciemny , wrecz czarny. Czy moze to byc kwestia diety lub oswietlenia , czy taka jego natura? Mam oswietlenie UV dosyc urozmaicona diete czy moze z jakichs innych powodow?

Arrow
04-08-2011, 15:17
jesli robi sie czarny to chce jak najwiecej zebrac ciepla, moze ma zaizmno, ale to jest tylko moja teoria

NIE KUPUJCIE KAMELEONOW, JESLI NIE MIELISCIE WCZESNIEJ INNYCH GADOW

-m-
05-08-2011, 00:19
ja zauwazylem ze moj pospolity jest czarny tylko jak jest mu zle!! a do slonca, to owszem pod warunkiem ze jest to na zewnatrz i w bardzo cieply dzien jakich juz nie ma (lecz wtedy zupelnie sie odslania i nieruchomieje, wiec jesli twoj jest czarny i niespokojnie sie zachowuje lub chowa!! to musi byc cos nie tak)
..... morze wentylacja ???? albo jest w poblizu cos czego sie boi? (moj boi sie psa jak tylko ten znajdzie sie w polu widzenia - nawet bardzo daleko)

pepre
05-08-2011, 00:54
kameleony pospolite maja to do siebie ze nie sa tak ladnie ubarwione jak np. jemenskie czy kameleony z rodzaju furcifer. moj pospolity tez byl szary (jednak nie czarny!), na noc robi sie bialy... gdy dokupilem mu samiczke "ozyl" kolorystycznie, i zreszta samica tez, ktora w sklepie byla ciemnoszara, a teraz jest biala w zielone kropki.

iwona krzywkowska
05-08-2011, 01:37
Jak kupilismy kamelka to przez pierwsze trzy tygodnie też był ciemny. Im bardziej był niezadowolony tym bardziej ciemniał. W nocy był jaśniutki. Póżniej zgubił wilinkę i zrobił się śliczniutki zieloniutki. Teraz cały czas ma ładne kolory-chyba, że robi się zły (wtedy ciemnieje).
Może Twój kameleonek ma za zimno albo za wilgotno.
Powinien mieć też dobrze oświetlone terrarium, ze świetlówką terrarium. podawaj mu raz w tygodniu wapno i witaminki (ale w różne dni-nie razem). czy masz terrarium z wywietrznikami? Jak tak to dobrze. Skraplaj roślinki wodą, żeby mógł zlizywać wodę albo naucz go pić z małej pipetki (ja właśnie uczę tego kamelka-ciężko :).
Pozdrawiam
Iwonka

gosciu
05-08-2011, 11:22
czy ktos wie jak okreslic plec u kamki , zgury dzieki

-m-
08-08-2011, 04:50
czytaj posty bo wlasnie zamieszczono taki temat w spisie tematow!!

dr Robert
22-08-2011, 05:49
Prawie u wszystkich gatunków kameleonów czarna barwa jest oznaką ekstremalnego stresu. Natomiast ciemnienie (ale nie aż do czarnego) występować też może przy próbie nagrzania się, rano, ale to raczej wątpliwe w warunkach mieszkaniowych - tu kameleony pospolite cierpią raczej z nadmiaru ciepła w nocy.

Black
23-08-2011, 15:52
Witam!
I tu mam pytanie do dr. Roberta:
Czytajac kiedys stare forum czytalem panski artykul odnosnie kameleona ze wytrzymuje do 10st.C Czy to prawda? Nie pamietam na 100% ze to pan pisal ale prosze o potwierdzenie tego!

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)

Ps. Ciesze sie ze pana znow widze w odp. o kameleonach mino ze to to samo na okraglo:/

dr Robert
23-08-2011, 16:59
Jeżeli myslimy o kameleonie pospolitym (Chamaeleo chamaeleon) to w warunkach terrarium cierpi on m.in. z powodu zbyt wysokiej temperatury w nocy. Optymalna dla tego gatunku temperatura w nocy to 15-18 stopni. Zależy to zresztą w dużym stopniu od pory roku i miejsca pochodzenia kameleona. W lecie w nocy może być cieplej (17-22 stopnie), ale w zimie najlepiej zrobić mu lekkie zimowanie - w dzień 15-18, a w nocy 10-15 stopni, chociaż wytrzyma i 5 stopni (ale nie za długo). W lecie zresztą swietnie czuje się w osiatkowanym terrarium na zwenątrz mieszkania (tylko jeżeli przez dłużej niż 3 dni jest brzydka pogoda trzeba go dogrzać). Utrzymywanie tego gatunku stale w stabilnych warunkach w mieszkaniu przez cały rok odbija się niekorzystnie na jego zdrowiu. Niestety zwykle nie wiadomo skąd mamy zwierzę, moze pochodzić zarówno z suchych rejonów północnej Afryki jak i z gór Półwyspu Arabskiego (gdzie dochodzi do 1800 m.n.p.m) - warunki klimatyczne w tych miejscach są różne. A w ogóle nie polecam absolutnie tego gatunku do hodowli - wbrew nazwie nie jest już pospolity, w niewoli rozmnaża się bardzo trudno.

zielonyfrajer
24-08-2011, 14:49
A propos kameleona jemenskiego - jesli ten jest z rana ciemny a po właczeniu ogrzewania i uv przez caly dzien i w nocy normalnie ubarwiony to co to znaczy? chyba mu zimno? ma temp. w nocy ok 20-23 a w dzien ok. 30-35

dr Robert
25-08-2011, 05:37
Zielony frajerze, to znaczy, że z Twoim legwanem jest mniej więcej wszystko dobrze. Prawie wszystkie kameleony wymagają wyraźnego spadku temperatury w nocy. U kameleona jemeńśkiego optymalne temperatury w dzień to 20 stopni przy ziemi, 25-28 w środkowej części terrarium i 30 stopni na górze z możliwością znalezienia miejsca również powyżej 30 stopni. W nocy u młodych 18-22 stopnie. U dorosłych spadki temperatury w nocy mogą być znacznie niższe (nawet nawet do 10-15 stopni), w naturze u populacji żyjących na terenach suchych trafiają się nawet ) nawet przymrozki (kameleony spadają z gałęzi, a rano prawie czarne się budzą). Oczywiście lepiej nie eksperymentować z tak niskimi temperaturami nocnymi. Ja swoje jemeńskie od połowy maja do końca sierpnia trzymałem w dużej klatce na zewnątrz i dogrzewałem tylko w pochmurne dni gdy dzień gdy temperatura była poniżej 18 stopni i zachmurzenie trwało dłużej niż 2 dni. Trzymały się i rozmnażały w tych warunkach z powodzeniem.

zielonyfrajer
25-08-2011, 11:12
Znaczy się z moim kameleonem wszystko jest dobrze. Tylko się upewniam, staram się mu zapewnić jak najlepsze warunki - chyba trochę histeryzuję, za dużo naczytałam się forum. To mój pierwszy kameleon i nie chcę, żeby coś mu się stało przez moją niewiedzę. Ale na razie wszystko jest ok! Dzięki za odpowiedź.
Ania

42d3e78f26a4b20d412==