PDA

Zobacz pełną wersję : kolory kameleona



kubalukaszewski
26-08-2011, 09:17
Czesc bardzo prosze Was o odpowiedzenie na moje pytanie.mam kameleona od prawie 2 miesiecy.Je rosnie dostaje witaminy wapno wzystko z nim jest oki(dzieki waszym pomocą)ale niezbyt ladne ma kolory-tylko jak spi i jak go biore na rece-chociaz nie chce on tego.w terrarium jest brazowy i troche ma tam zielonego.Czego moze byc to powod???Jest to kameleon Jameńsi
Ma tapety takie niezbyt jasne ale nie az takie cimne i palme w srodku.Prosze odpowiedzcie mi Pozdrawiam Kuba

dr Robert
27-08-2011, 04:01
To jest zupełnie normalne ubarwienie kameleona jemeńskiego. Samica zwykle zielonkawa gdzieniegdzie z brązowawymi plamami (w czasie ciąży z piękną żółtą "wysypką: na całym ciele, a samiec zwykle brązowo-ceglasty. Natomiast w nocy czy też w czasie pobudzenia, straszenia, stresu samiec przybiera swoje piękne barwy. Nie życzę Ci aby miał takie stale, bo to świadczyłoby, że jest ciągle w stresie. Polecam: SCHMIDT, W.: Das Jemen-Chamäleon, Chamaeleo calyptratus, Münster (Natur + Tier Verlag) 1999, kt., 88 S. Około 20 Euro.
Chyba to wyszło też po angielsku.

kubalukaszewski
27-08-2011, 04:53
a jak z oswajaniem bardzo syczy jak go biore na rece!!!probowac go pomimo tego brac????Pozdrawiam Kuba

dr Robert
27-08-2011, 05:25
Włos mi staje na głowie jak to czytam. Kameleonów nie bierze się tak ot na ręce jak pieska. Ja swoją samicę oswajałem kilka miesięcy, wabikiem jest pokarm. Jaszczurka powoli przyzwyczaja się do ręki z której dostaje świerszcze, po kilku tygodniach sama włazi na rękę, żeby coś dostać. Trzeba być delikatnym, nie wykonywać gwałtownych ruchów i kameleonów nigdy nie łapie się za tułów - zawsze muszą same przejść z gałązki na rękę i odwrotnie.

kubalukaszewski
27-08-2011, 11:22
bardzo dziekuje nie ma o co sie martwic bo za tlow ani na sile go nie wyciagam-raz ja wyciagnolem ale razem z gałazka na ktorej siedzial!!!Posypuje swierszcze wapnem a innego dnia witaminami.Oczywiscie pokarm podaje z pojemniczka i w ten sposob staram sie ja oswoic!!I mam jeszcze jedno pyt!!!Czy puszczac jej tez luzno swierszcze po terrarium??Jak ganiaja same to odrazu strzepuja witaminy???Co ile je podawac z witaminami??JA podaje dwa razy w tyg wapno i raz witaminy ale zawsze podaje je z pojemnika z ktorego z ochota zjada!!!Dziennie zjada 6 swierszczy a jest wielkosci 10cmTŁÓW-nie jest juz taki mały!!!ILe powinnien zjadac dziennie??Dzienkuje bardzo serdecznie i pozdrawiam KUba

Black
27-08-2011, 14:44
Witam!
Moja kamka zjada 5-6swierszczy dzienie ale tez czasem wiecen 9nie wiecej niz 10) Jesli ja tak nakarmie robie tez 1 dzien glodowki (nie wiem czy to dobre dla niej) Odkad moja kamka ma noe tera czyli od 4 miesiecy nie biore jaj wcale na reka chodz tego chce. Zawsze tlumacze se to ze rybek tez do reki nie biore:) Ja puszczam swierszcze oblepione witaminami luzno do terrarium, sa wtedy zjadane w ciagu 10-15min. wiec nie zbyt duzo sie z nich zsypie. Wapno podaje 3-4 x w tygodniu i 1x vibowit (smaki od gustu kamki;)

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)
3City

kubalukaszewski
28-08-2011, 03:35
czy tlo terrarium odpowiada za jego kolory czy raczej nie?

kubalukaszewski
28-08-2011, 03:37
a jak duzy jest twoj kameleon?ile ma lat

dr Robert
28-08-2011, 07:02
Młode kameleony trzeba karmić codziennie (jeden dzień głodówki w tygodniu nie zaszkodzi, natomiast starsze co drugi dzień. W pewnym, niewielkim stopniu barwa otoczenie ma znaczenie, ale raczej barwa wiąże się ze stanem fizjologicznym i emocjami.

kubalukaszewski
28-08-2011, 07:23
a czy kameleon spi w dzien bo mojemu zdarza sie ze siedzi na galezi i poprostu ma oczy zamkniete jakby chcial spac???

bboy
28-08-2011, 07:25
tak muj kameleon też sobie przysypia w dzien

kubalukaszewski
28-08-2011, 07:28
oki dzieki za odp

kubalukaszewski
28-08-2011, 07:31
Panie dr.Robercie pisal pan ze maja zwykle (samce)kolor ceglasto brązowy natomiast w opisie kameleona na tej stronie sa zdiecia i wszystkie sa tam prawie zielone???czy to sa samice i dlatego???

dr Robert
28-08-2011, 08:12
Moim zdaniem do opisu są dołaczone zdjęcia samców i samic. Na większości zdjęć zwierzęta mają żywe kolory, bo są pobudzone (chyba z ukrytej kamery powinny być robione :))
Wraz ze wzrostem samiec k.jemeńskiego ma coraz mniej zielonego koloru, dorosły wcale lub prawie wcale. Zamykanie oczu w dzień przez dłuższy czas może być niestety objawem chorobowym lub, że w terrarium jest zbyt ciemno. Kameleony mają wysokie zapotrzebowanie na światło ! Ale jak otwiera szybko oczy na ruch czy widok człowieka to raczej wszystko jest OK.

Black
29-08-2011, 15:57
nigdy nie widzialem zeby moja kamka spala w dzien. Moze dlatego ze nie ma mnie w domciu przez 12godz:( Nie wydaje mi sie aby bylo dobrze ze kamka spi w dziem! Ale niech wypowie sie na to pytanie dr. Robert. Co do kolorow budujac terra. chcialem aby bylo tam jak najwiecej zieleni. Jedna z bocznych scian mam calkowicei zielona, tyl z maty kokosowej czyli braz i drogi bok siatka na moskity z motywami korka do okola siatki.

Pozdrawiam!
Dawid
3City

Alicja
29-08-2011, 18:01
Hmmm moj samiec byl po kupieniu ciemny przez dluzszy czas, wyraznie zestresowany nowym otoczeniem. Gdy sie przyzwyczail byl non-stop jasno niebieski w plamki, ubarwienie bylo pastelowe ale bardzo ladne. Nie widzialam tam nic brazowo-ceglastego(?). W okresach pobudzenia (gdy bal sie reki czy zalecal do samicy) barwy nabieraly jaskrawosci. Samica byla zielona na codzien, w ciazy zrobila sie czarna w jaskrawozlote plamy, co opisalam w opisie. Nie mam porownania do innych samic w okresie ciazy. W nocy podczas snu, barwy bardzo jasne, blade.

kubalukaszewski
30-08-2011, 08:38
dzienki serdeczne za odpowiedzi.papap

zielonyfrajer
30-08-2011, 13:57
A mój kameleonik (jemeński) jest na co dzień jasnozielony i żółty (pastelowy), trochę ma ceglastego ale też takiego pastelowego. Jak się zdenerwuje dostaje plamek filetowawo-brązowych czasem nawet ciemnoczerwonych i ogólnie jest jaskrawszy. Kiedy śpi jest ślicznie trawiasto zielony z żółtym - czyli w zasadzie taki jak w dzień ale zdecydowanie bardziej nasycone ładniejsze barwy. Natomiast ciemny jest zawsze rano i jak się czegoś przestraszy (tak to interpretuję bo tak ma tylko czasami w ciągu dnia).
:))) jest sliczny

42d3e78f26a4b20d412==