PDA

Zobacz pełną wersję : swiatło na noc



Obcy
18-02-2013, 08:31
mam sciemniacz do promiennika czy moge go takiego sciemnionego zostawiac na noc zeby troche grzał ? daje czerwone swiatło

Dr_Who
18-02-2013, 09:56
jasne :):)

coolary
18-02-2013, 10:19
Tak. Nawet z pełną mocą :) Gady nie widzą czerwonego światła dzięki czemu tego typu ogrzewanie nie zakłóca dobowego zegara biologicznego gada.

Dr_Who
18-02-2013, 10:25
Ja stosuje niebieskie -także nie widzą a moc chyba warto obniżyc gdyż trzeba
symulowac dobowe wachania temperatur

DEXiu
18-02-2013, 14:01
A mnie z kolei interesują dwie rzeczy (jedna naukowa druga praktyczna):
1) Większość (albo i wszystkie) węże "widzą" promieniowanie podczerwone (to jeden ze sposobów lokalizacji ofiar). To jak to jest, że promiennika djącego to czerwone światło nie widzą?
2) Ile średnio wytrzymuje żarówka ExoTerra Night Glo? Chodzi mi o czas przez jaki może śłużyć jeśli będzie się świecić co noc przez 12 godzin

Grochu
18-02-2013, 15:37
1)promieniowanie podczerwone to nic innego jak ciepło - gwarantuje Ci, że większość węzy go nie widzi (-: widza go przede wszystkim grzechotniki - ich obraz jest zbliżony do tego otrzymywanego w noktowizorze.
przeciętny wąż lokalizuje ofiarę dzięki termoreceptorom, nie dzięki widzeniu podczerwonemu!
A ciepło od żarówki wyczuje tak czy tak - nieważne, czy to zwykła, czy czerwona - dlatego idelanie naturalnych warunków w terrarium nie uzyska się nigdy (-:

2)co do wytrzymywania to około 8 miesięcy powinna wytrzymać, może nawet lepiej

madka
18-02-2013, 16:07
"dzięki termoreceptorom, nie dzięki widzeniu podczerwonemu"
Grochu, moze ja jestem kompletnie niedouczony, ale czy to nie te same okreslenia na lokalizacje fal o dlugosciach krotszych od widzianych przez ludzi???
Sam napisales "promieniowanie podczerwone to nic innego jak ciepło"
Fakt, ze weze nie widza oczami przy oswietleniu czerwonym, niebieskie zarowki maja imitowac swiatlo ksiezyca, a cieplo i tak czuja jakies dookola, czy widza to oczami, czy nie.
Co do trwalosci Glo-zarowek, jedna wytrzymala miesiac, druga 1.5 (ta juz bardzo ostroznie po przetarciu szmatka, wkrecalem przez szmatke, zeby nie dotknac, a noz tlustymi brudnymi paluchami, ktore wczesniejdokladnie umylem i przetarlem spirytusem ;). Pani w sklepie powiedziala, ze to i tak dlugo. Miesiac i powinienem kupowac nastepna.

Hari
18-02-2013, 16:48
madka napisał(a):

> "dzięki termoreceptorom, nie dzięki widzeniu podczerwonemu"
> Grochu, moze ja jestem kompletnie niedouczony, ale czy to nie
> te same okreslenia na lokalizacje fal o dlugosciach krotszych
> od widzianych przez ludzi???

Promieniowanie podczerwone ma dluzszą falę niz swiatlo widzialne. Ultrafiolet ma krótszą.

misiekrzysiek12
25-02-2013, 11:25
a możecie mi powiedzieć gdzie można kupić taką czerwoną żarówkę dla ptasznika (czy można ją kupić w zoologicznym) i gdzie ją podłączyć

42d3e78f26a4b20d412==