PDA

Zobacz pełną wersję : Varanus prasinus (waran szmaragdowy)



Loke
11-09-2011, 06:31
Bardzo interesuje mnie ten gatunek z tego co wiem jest to waran nadrzewny osiagajacy do ok 80 cm dlugosci...

czy jest on dostepny??? jak z chodowla tego gatunku???? czy jest agresywny (pewnie tak ale czy bardziej czy mniej np od stepowego) ??? czym karmic???? (podobno na wolnosci wcina male jaszczurki - troche drogo by wyszlo, ale i owoce... jakie sa proporcje miesa do owocow???)

jednym slowem nie wiem nic a chce wiedziec jak najwiecej...

PROSZE POMOZCIE

PS: w sieci znalazlem strasznie mala i glownie wiedze encyklopedyczna jesli ktos ma namiar na serwer z takimi informacjami to bardzo prosze o adres (dopuszcza sie jezyki: polski, angielski, hiszpanski, niemiecki, rosyjski, francuski)

z gory dziekuje

Loke

Loke
12-09-2011, 03:49
Naprawde nikt nic nie wie na temat tych pieknych gadow ?????

Moby_
13-09-2011, 08:08
kiedys widzialem malego warana(jak na warany malego) taki czarny z kropkami zoltymi jest??

Loke
13-09-2011, 12:05
nie jest zielony i jest to gatunek nadrzewny (kolorystyka zblizony do mlodego zielonego lega)

dolaczam fotke... i wklejam opis z encyklopediii

"Waran szmaragdowy (Varanus prasinus), gatunek jaszczurki z rodziny waranów, występujący w tropikalnych lasach deszczowych Nowej Gwinei i północno-zachodniej Australii.
Osiąga 80 cm długości. Głowa mała, spiczasta, szyja długa, cienka, tułów smukły, ogon długi, cienki, chwytny. Kończyny długie, smukłe, o cienkich, smukłych palcach i ostrych pazurach. Barwa ciała jednolicie jasnozielona, szmaragdowo-zielona, lub niebiesko-zielona.
Prowadzi typowo nadrzewny tryb życia. Żywi się bezkręgowcami i drobnymi kręgowcami, przede wszystkim jaszczurkami. Zjada również owoce. Jajorodny."

piekny co ???

hatiras
13-09-2011, 13:21
Hey!!!
Szczerze mówiąc nie nastawiałbym się na możliwość kupna tego gatunku.
Sporadycznie oferuja go Niemcy i Czesi(cena waha sie w okolicach 800-900 zł).Nie jest gatunkiem łatwym w hodowli,jednak dość prostym w utrzymaniu. Wymaga przestronnego,wysokiego terra obsadzonego roślinami.Urozmaicona dieta przede wszystkim oparta o duże owady,małe ssaki i ptaki.
Nie spotkałem się z informacją o jedzeniu przez nie owoców,ale jeżeli nawet to jest to drobny procent całości.
Więcej informacji znajdziesz na tych stronkach:

http://www.terra-projects.nl/prasinus.htm (pewnie znasz)
http://mampam.50megs.com/monitors/references.html -(trochę literatury)
http://community-2.webtv.net/wolfpack1059/MIKESMONITORS/(całkiem ciekawa strona hodowcy-nie zniechecaj sie jego wyglądem...:)

Pozdrawiam,hatiras

Loke
13-09-2011, 13:45
ogromne dzieki... ale chyba sie zakochalem a jak to mowia milosc nie zna granic...

dr Robert
13-09-2011, 15:46
Dobrze rozmnaża się w Zoo w Pradze. Piękny, ale drogi (cena podana przez Hatirasa jest wyjątkowo niska i chyba "okazyjna", zwykle są dużo, dużo droższe)

Loke
13-09-2011, 15:56
to moze z podziemia ???

Wiciu
13-09-2011, 16:20
Dr Robercie masz racje co do ceny ja sprzedawałem te warany 4 lata temu po 1500 PLN/ sztuka i wtedy tez to było tanio.
Praga ten gatunek roznozyła ale dawno Poznan ten gatunek miał teraz nie wiem czy nadal posiada ale P. Grażyna opiekuje sie perfekcyjnie wić na pewno niebawem rozmnozy.
Pozdrawiam
Wiciu

dr Robert
13-09-2011, 16:29
Z tego co wiem jedyny egzemplarz w Poznaniu, samiec którego widziałem na wiosnę miał jechać do samiczki do chyba Jersey zoo (GB), a w zamian mają w przyszłości dostać młode.

Alicja
15-09-2011, 06:40
Rzeczywiście przepiękny, też sie 'zakochałam' w Zoo w Poznaniu, nie mogłam odejść od terrarium :))

sułek_
15-09-2011, 08:23
4500PLN to przeciętna cena za parkę ale na zachodzie Europy za "pewne" zwierzęta (nie importy) jedzące od hodowcy z domu (tylko dlaczego ktoś miałby się ich pozbywać??;)) jest i 2krotnie wyższa

42d3e78f26a4b20d412==