PDA

Zobacz pełną wersję : kameleon nie chce jesc



slavo
12-09-2011, 11:18
mam kameleona od marca. jest duzy i jak dotad nie bylo z nim problemu. jednak juz od 3 dni nie chce nic jesc. dzisiaj zjadl tylko 1 robaczka i to wszystko. czy to normalne zachowanie w okresie jesiennym czy moze jest on chory? licze na szybkie odpowiedzi i pozdrawiam. slavo.

iwona krzywkowska
13-09-2011, 07:49
Mój kameleon teraz też niewiele je. Może to byc spowodowane właśnie okresem jesiennym. A może trzeba odrobaczyć. Czy Twój kameleon ma urozmaicone jedzonko? Swierszcze, karaczany, drewnojadki?
Przyczyn niestety może być wiele ale myślę, że to raczej przez jesień.

slavo
13-09-2011, 11:28
on to raczej tylko je robaki biale. swierszcze jadl, ale ostatnio mu kupilem 10 i tylko 1 zjadl. jakos mu teraz chyba nie smakuja. jak nie je swierszczy to i sadze, ze karaczanow nie bedzie tez jadl. tych ostatnich, drewnoajdkow, nigdy nie kupowalem, wiec nie wiem. musze kupic i sproboac mu je podawac. ale dzieki za informacje.

Black
13-09-2011, 11:49
Nie dawaj bialych robakow wedkarskich (larw much)!!!
Czekalem na innych wypowiedzi ale musze tez cos napisac. Czy te swierszcze co mu dawalem byly czarne? (nie pamietam nazwy) i lekko smierdzialy? Moja kamka tez ich nie chciala zbytnio jesc:( Ostatnio z braku karmy dalem maczniaki choc nie jestem zbytnio za nimi przekonany, a wczoraj duzego patyczaka rogatego.
To ze twoja kamka nie je moze byc spowodowane tym ze ciagle moze siedzisz przed terra. i ja szukasz lub byla rodzinka i pokazywales wszystkim co masz za zwierzaka? Mialem podobny problem, ale samo przeszlo:) Postaraj sie o jakies swierszcze, wposc okolo 5-6 szt. i daj kameleonowi spokoj. Kameleony sa bardzo plochliwe dlatego moze nie jesc:/

dr Robert
13-09-2011, 15:35
Może już jest "załatwiony" tymi białymi robakami czyli larwami much. Niestety łatwo przebijają przewód pokarmowy, ewentualnie ich chitynowe osłonki zapychaja jelito. Poza tym nawet jak przejdą przez przewód pokarmowy to i tak zwykle nie są dobrze strawione, a więc bezużyteczne dla jaszczurki. Trudno się więc dziwić, że nie je. A wystarczy poczekać tydzień, dwa na poczwarki, a potem dorosłe muchy, które są dobrym urozmaiceniem pokarmu. Kameleon jemeński przyzwyczaja się do pokarmu i są osobniki, które nie lubią specjalnie ciemnych świerszczy śródziemnomorskich (Gryllus bimaculatus) i wtedy trzeba hodować świerszcze domowe (Acheta domestica) lub Gryllus assimilis zwane chyba czasem w Polsce świerszczami bananowymi. Czasami po wytrząsaniu w słoiczku ze sproszkowanym wapnem nawet taki śródziemnomorski świerszcz uzyskuje jasną barwę i kameleona można oszukać.

iwona krzywkowska
14-09-2011, 02:45
To prawda, mój kameleon tez nie chce jeść tych czarnych świerszczy.
Larw much nie wolno dawać, to prawda.

Alicja
15-09-2011, 06:33
Larwy much dla kameleonów i biały ser( tudzież pieczona wołowinka) dla legów - najczęstsza karma ...
:-////
A wystarczy poczytać opisy ...

slavo
15-09-2011, 10:29
no i niby kupilem mu te polecane przez was maczniaki a i tak nie chce jesc. jest jakis taki markotny, osowialy. a biale robaki dawalem mu, bo polecil jes sprzedawca. mam nadzieje, ze on nie zdechnie. macie moze jakies inne pomysly na to, zeby polepszyc kameleonowi apetyt?

ps: dr robert nie jest czasem z wroclawia?

pozdrawiam. slavo

Alicja
15-09-2011, 14:29
Nikt z nas nie poleca maczniakow!!!Ich mozna podawac bardzo niewiele, najlepiej osobniki swiezo po wylince. Jesli jadl dobrze a nagle przestal moze to oznaczac ze larwa juz uszkodzila mu przewod pokarmowy albo sie 'zatkal'.

A wystarczyloby zebys przed zakupem poczytal opisy jemenow (ktore w sieci sa ...) a nie sluchal sprzedawcy ktory gada cokolwiek zeby sprzedac albo moze faktycznie wierzy w to, co gada, co nie zmienia faktu, ze to bzdury.

Mamy Ci zagwarantowac, ze nie padnie? Nie mozemy tego zrobic ... Twoja wiedza na temat zywienia jaszczurek jest mniej niz mala a bierzesz sie za kameleona.

Moze dr Jarek cos Ci poradzi, jesli nie zacznie jesc.


Mam nadzieje, ze zwierzak zacznie jesc.

zielonyfrajer
16-09-2011, 14:24
nikt przy zdrowych zmyslach nie poleci maczniakow, a tym bardziech bialych robakow dla kameleona - nie czytales chociazby tego i starego forum?
mam nadzieje, ze kameleonowi jednak nic powaznego sie nie stało

slavo
17-09-2011, 13:01
no to skoro wy tacy jestescie wszyscy madrzy to moze powiecie mi co mam podawac kameleonowi, szczegolnie o porade prosze dr roberta.

pozdrawiam

Alicja
17-09-2011, 17:48
Slavo nie obraź się ale do Ciebie zupełnie nie dociera. Dlaczego mamy Ci mówić na forum czy powinieneś karmić kameleona skoro są w internecie JEGO OPISY (na tej stronie i na innych ...)zawierające żywienie, opis terrarium, opiekę ? Przecież po to się ślęczy i robi te opisy aby każdy mógł skorzystać! Nie musisz kupować książki, nie musisz zapłacić ani grosza - wystarczy poczytać ...

dr Robert
18-09-2011, 08:17
Wydaje mi się, ze powyżej już odpowiedziałem. Opis:http://terrarium.com.pl/kameleonjemenski.php
Muchy (dorosłe), świerszcze, czasami (w niewielkich ilościach i dla dorosłych kameleonów !) larwy mączników, larwy drewnojadów (Zoophobas), różne gatunki karaczanów, w lecie wszystko co się złapie w czerpak na łące (muszki, pająki, pasikoniki itd.). Niektóre osobniki jedzą jako dodatek owoce (jest o tym gdzieś na forum w osobnym wątku).

Alicja
19-09-2011, 17:03
Hmmm Robert teraz mnie zaciekawiles. Dlaczego uwazasz, ze malo swierszczy? Mlode swierszcze maja calkiem miekkie odwloki. U mnie zawsze swierszcze sa podstawa diety jaszczurek(zima - latem łąkowe) rowniez takie mlode swierszcze byly dla kamkow i pielnie mi na nich rosly.

dr Robert
19-09-2011, 17:09
Nieporozumienie :))
Między przecinkami umieściłem tekst:
"czasami (w niewielkich ilościach i dla dorosłych kameleonów !) larwy mączników"
Słowo "czasami" odnosi się do larw mączników.

Świerszcze to oczywiście podstawa diety.

Alicja
19-09-2011, 17:24
acha :) uffff :)

slavo
20-09-2011, 11:24
od pol roku karmilem go tymi bialymi robakami i czarnymi swierszczami i nic mu nie bylo. nawet jesli mu one zaszkodzily, to co mam teraz zrobic, aby wyzdrowial. ostatnio podaje mu vibowit w wodzie przez pipetke i pije to. wiec prosze by Pan mi powiedzial co zrobic, zeby mojego kameleona odratowac. licze na szybka odpowiedz.

pozdrawiam. slavo.

slavo
21-09-2011, 09:54
doktorze robert, licze na szybka odpowiedz z panskiej strony. pozdrawiam.

dr Robert
21-09-2011, 11:02
Niestey nie wiem co jest przyczyną tych problemów i nie wiem jak mu pomóc. Czy nadal nie je ? Może świerszcze innego gatunku (o jasnej barwie), albo szarańcze wypróbować ? Albo poczekać na muchy z larw i wtedy mu dać. Jak pije witaminki to chyba nie jest tak źle.

slavo
21-09-2011, 13:47
nadal nie chce jesc. kupilem mu te maczniaki, a w sobote bede mial drewnojadki. mam poczwarki much w sloiku i czekam, az sie wykluja muchy, ale cos to dlugo trwa. on jest przyzwyczajony do jedzenie tych larw much, wiec mysle, ze skusilby sie na robaki o bialej barwie. nie wiem skad wziasc swierszcze domowe, bo w sklepach, ktore znam sa tylko czarne, srodziemnomorskie. jestem z wroclawia, tak jak pan, wiec jak wie pan gdzie mozna kupic swierszcze domowe, to bylbym rad za informacje.

pozdrawiam. slavo.

Black
21-09-2011, 13:50
Masz kameleona od pol roku i karmisz go tymi bialymi larwami??? Gdzies ty sie uchowal? Nie czytales opisu? nie rozmawiales z nikim?
Teraz to "prosze o pomoc" :(
Postaraj sie o inne robaczki dla swojej kamki (inne swierszcze lub muchy).

Nie twierdze ze jestem dobry w tym co robie ale czytam dosc uwarznie:)

dr Robert
22-09-2011, 04:35
Teraz niestety jest kłopot ze świerszczami, nawet ze śródziemnomorskimi. Larwy i poczwarki much trzymaj w słoiku przykrytym gęstą gazą lub pończochą w ciepłym miejscu (30 stopni) to szybciej się rozwiną. A jak wyjdą muchy to najlepiej w lodówce. Przy obniżonym metabolizmie muchy wystarczą na długo i łatwiej takie "ospałe" muchy zbierać i mieszać ze sproszkowanym wapnem. Czy na Odrzańskiej nie ma szarańczy ? może to jej zasmakuje ?

zielonyfrajer
23-09-2011, 15:35
moze karaczany?

slavo
24-09-2011, 03:27
on nic nie chce jesc. nic. ani bialych robakow, ani maczniakow, ani much, nic. kompletnie nic. karaczany i swierszcze na nic sie nie przydadza.

zielonyfrajer
24-09-2011, 11:26
spróbuj moze jeszcze z domowymi swierszczami; nie dawaj mu juz wiecej bialych robakow!!! nawet nie probuj

slavo
24-09-2011, 12:46
tylko nie wiem skad je wziasc. w okolicznych sklepach zoologicznych maja tylko swierszcze srodziemnomorskie.

zielonyfrajer
24-09-2011, 17:51
sprzedaż wysylkowa? jest wiele sklepów (www.biofil.pl; www.gekon.lublin.pl), może ktoś z forum ci wyśle albo mieszka w Twoim mieście. zresztą chyba musi być we wrocławiu jakiś dobrze zaopatrzony sklep!

Alicja
25-09-2011, 08:24
Sa w Kakadu. Galeria dominikanska.

slavo
26-09-2011, 10:14
ja juz do tego kameleona nie mam sily. wyhodowalem mu muchy i tez nie chce jesc. troche pije wode z witaminami z pipetki i to wszystko. nie wiem dlaczego nawet ich nie chce jesc, bo zawsze muchy jadl.

mantid
26-09-2011, 10:33
Spróboj karmić zielonymi karaczanami Panchlora nivea lub molami woskowymi. Moje fisherii uwilbiały mole woskowe.

Black
26-09-2011, 16:19
skataktuj sie z dr. Jarkiem Zajaczkowskim! Nie masz zbyt daleko do niego! przez inter. nic zbytnio nie wskuramy:(

Pozdrawiam!
Dawid

slavo
27-09-2011, 01:18
a wiesz moze gdzie jest jego lecznica, na jakiej ulicy sie to znajduje? albo jak mozna sie z nim skontaktowac?

pozdrawiam. slavo.

Black
27-09-2011, 17:00
widze ze ze juz chyba poradziles:) W rzaie problemow piszna prive!

42d3e78f26a4b20d412==