PDA

Zobacz pełną wersję : jaka jaszczurka-prosze doradzić



czarny2891
13-09-2011, 04:50
Witam wszystkich miłośników jaszczurek!
Chciałbym sobie kupić jakąś fajną jaszczurke, ale ciężko jest mi samemu wybrać dlatego postanowiłem poprośić o radę bardziej doświadczonych.
jaszczurka jaką chciałbym mieć powinna:
- być aktywna w dzień w nie w nocy, więc chyba niektóre gekony odpadają,
- chciałbym też żeby można było daną jaszczurkę oswoic tak żeby przynajmniej jadła z ręki i nie gryzła:) ani nie uciekała
- żeby nie sprawiała zanadto trudności w utrzymaniu

Początkowo myślałem żeby kupić legwana zielonego bo mi się podoba, ale poczytałem troche i pisze że owszem można go oswoić ale to długo trwa i jest trudny w utrzymaniu taki legwanek.
Podoba mi się też agama czerwonogłowa ale wyczytałem że ciężko ją utrzymać przy życiu w terrarium:(
Podobno agama brodata daje się łatwo oswoic i jest przyjazna:)

No sam nie wiem, chciałbym potulnego ładnego gada, więć doradzcie proszę.

Pozdrawiam.

Moby_
13-09-2011, 08:03
podobnoa brodacze nie sa takie latwe na poczatku w utrzymaniu

Adrian Furman -AdN-
13-09-2011, 09:47
waran stepowy, nie musisz przynajmniej bawic sie w jakas hodowle swierszy w domu....

Grino
13-09-2011, 10:36
Kup gekona lamparciego! Może jest nocny ale przyjmuje tagże pokarm w dzień pozatym nie gryzie i jest łatwy w utrzymaniu tak jak w oswajaniu!
Pozdrówka

snakeman
13-09-2011, 14:39
ja polecam anoliska zielonego :) są poprostu boskie :P poza tym są spokojne i raczej sie ciebie nie będą bały jednak pogłaskać jak lega sie nie da (są małe i szybkie) ale są po prostu SWIETNE

Loke
13-09-2011, 15:11
Varanus Prasinus...

Piekny gad...

czarny2891
14-09-2011, 01:44
kurcze co odpowiedz to inna:) ale slucham dalej, prosze sie wypowiadac

czarny2891
14-09-2011, 09:29
no więc naczytałem sie troche o tych gekonach lamparcich, ale zapomniałem też dodać ze chciałbym raczej jedną jaszczurkę więc czy dalej się trzymacie tego co mi doradzacie???

podzumowując szukam jaszczurki która da się oswoić i mi nie spiepszy ani mnie nie ugryzie:)i bedzie szczesliwa samotna:)

czarny2891
14-09-2011, 10:10
aha i jeszcze jedna bardzo wazna sprawa, bo gekon lamparci jest aktywny w nocy a ja wolalbym raczej gada aktywnego w dzien ale lamparci fajnie wyglada:(

Cahir
14-09-2011, 14:56
No to masz :)

Agama brodata (var. sandfire). Wszystkie dostępne w handlu pochodzą z hodowli i praktycznie są oswojone. Jedzą jak opętane i nie ma problemu z niejadkami. Poza tym to stworzenia półpustynne i nie musisz się martwić o wilgotne środowisko w terrarium.

Cahir

snakeman
14-09-2011, 15:04
ten waran jest poprostu BOSKI :D

Jeronimo
14-09-2011, 15:48
lamparci nie dosc ze fajnie wyglada http://www.lamparcik.prv.pl/
to jest bardzo sympatyczny i szybko sie oswaja :D

ja mam jednego gekona lamparciego i teraz poszukuje mu partnerki bo widze ze chyba nie jest szczesliwy ;)

Rad
15-09-2011, 01:53
taka jest fajna i mało je

Alicja
15-09-2011, 06:28
Agamy brodate są rzeczywiście przyjazne i niesamowicie łatwo się oswajają. To niewątpliwe zalety. Jednak moim zdaniem powinne być trzymane w grupkach (całkiem inne zachowanie niż u samotnej jaszczurki) dorosłe wymagają sporych terrariów - około 150/80/80 to wymiar podawany w obcojęzycznej literaturze dla P.vitticeps i i innych dużych gatunków, około 100/80/50 dla P.henrylawsoni i innych małych gatunków. Te rozmiary nie są przesadzone moja para mieszka w terrarium 130/50/50 i uważam że jest za małe szczególnie jak zaczynają biegać :) Wkrótce planuje powiększenie w typowe stado hodowlane + większe terrarium. Młode osbniki są żarłoczne i szybko rosną, jak masz grupke bije po kieszeni.
W Polsce powszechnie dostępne w handlu Pogona vitticeps normal(szare) - dorastają 45-55cm.
Czasem można trafić inny gatunek lub odmianę barwną (sporadycznie).

Miałam sporo gatunków jaszczurek ale brodacze są zdecydowanie moimi ulubionymi.
Jeśli odpowiadałaby Ci taka brodata jaszczura zapraszam do czytania opisu i rozmowy :)

Ghost
15-09-2011, 13:38
kup gekona lamparciego. w dzien spi ale i tak masz z nim kontakt(moj w dzie czasami poluje) i jest taki slodki:)

Cahir
15-09-2011, 16:12
To się zgadza, w grupie prezentują całą gamę zachowań nieobecnych przy chowie pojedyńczej sztuki. Co nie oznacza, że nie można mieć jednej. Można, należy, a po sukcesach dokupuje się drugą do pary. Agamy, rozmnażane od lat w terrariach mają rozpracowane i opanowane praktycznie wszystkie problemy, z jakimi terrarysta może się spotkać, co za tym idzie łatwo jest uzyskać odpowiedzi na trudne pytania. To faktycznie duża jaszczurka (z tych małych :), w terrariach dochodzi do 50 cm (z ogonem), a co za tym idzie swoje je. Małe w okresie wzrostu ciągną jak odkurzacze, ale za to masz frajdę widząc jak podpopieczny rośnie w oczach. Co do kosztów spierałbym się, prawda - nie jest to mały zwierzaczek i swoje wcina, ale świerszcze nie są przecierz takie drogie. A praktycznie odpada weterynarz (poza odrobaczaniem) jeśli nie popełnisz kardynalnych błędów, terrarium typu pustynnego łatwo utrzymać w czystości czy też odkazić. Oswojona agama nie ucieka przed człowiekiem, nawet po ucieczce z terrarium, przeciwnie - sama polezie tam gdzie się najwięcej dzieje (przynajmniej moja). Poza tym jest to wybitnie dzienne zwierzę. W sumie uważam, że agama jest doskonałym wyborem dla początkującego - byle z głową.

Cahir

Alicja
15-09-2011, 17:17
Cahir :) Zawsze mozna miec jedna jaszczurke, moj Smok (samiec, 45cm) tez byl dlugo sam. Ale teraz widzac go w parze, widzac wczesniej u siebie, teraz u znajomych grupy mlodych i podrostkow uwazam, ze to byl blad. Traci zwierzak i wlasciciel. Mozna oczywiscie dyskutowac na ile zwierze odczuwa sytuacje samotnego pobytu w terrarium - choc tego pewno nikt nie wie, mozna tylko spekulowac ...


Charaktery maja wspaniale - moje rowniez niczego sie nie obawiaja. Maja tak zrobione terrarium, by po wyjeciu siateczki wentylacyjnej mogly same wychodzic ze zbiornika. Jak jestem w swoim pokoju i moge pilnowac, wypuszczam je. Latem Smok jezdzi ze mna na dzialke, lazi sobie po trawniku, kopie dolki, wspina sie na pniaki, nawet poluje na cmy w trawie. Babcia z mamą podsuwają mu to groszek to jakis owoc :)
Dzielne zwierzaki i bardzo ciekawskie.

Co do ceny swierszczy - w roznych miastach rozna - mnie grupa podrostkow 20-30cm troche kosztowala. Szczegolnie ze studiuje, nie pracuje wiec sila rzeczy nie mam zbyt duzo pieniazkow.
Dorosle nie sa tak kosztowne w utrzymaniu. Wlasciwie teraz gdy mam dwa spore osobniki jest bez porownania lepiej. Kupie 'robactwa' i mam na dlugo. Maja tendencje do tycia, nie wolno przekarmiac. Co bywa trudne zwazywszy ze z wielkim urokiem i bardzo wymownie pokazuja, ze cos by zjadly ;) Sprawiaja przy tym wrazenie, jakby nie jadly od miesiaca a tymczasem ciagna brzuszysko po ziemii :)))

Jesli ktos ma warunki rowniez polecam :)

czarny2891
16-09-2011, 02:22
dziekuje za wszystkie podpowiedzi:) nadal myslę

42d3e78f26a4b20d412==