PDA

Zobacz pełną wersję : Kameleon i jego kolory



Black
16-09-2011, 13:24
Witam!
Od dluszego czesu moj kameleon jemenski nabral bardzo ladnych kolorkow. Do tych czas byl tylko zielony i na tym tle mial brazowe plamki i czarne, a takze troche zolci. Teraz te brazowe plamki sa zlote a czarnr niebieskie. Czy to oznacza ze moj kameleon dojrzewa? W jakim wieku kameleony jemenskie osiagaja dojzalosc pluciowa? Ma teraz 20-24cm z ogonem.

zielonyfrajer
16-09-2011, 14:31
To samica?

Black
16-09-2011, 15:09
Tak

dr Robert
17-09-2011, 07:10
To oznacza, że samica jest w ciąży. Teraz potrzebuje szczególnie dużo wapnia (i UV) i w ogóle pokarmu bo bardzo łatwo w tym czasie się odwapnia ! To bardzo ważne, bo możesz stracić samicę !!!

Black
18-09-2011, 15:16
W ciazy? Tylko jak? Jak ja bralem do domu miala 6cm tulow i warzyla 0,005kg :) Nie bylo wtedy raczej mozliwosci zaplodnienia. Byla sama od poczatku jak ja widzialem chodz nie wiem jak byla trzymana wczeniej zanim trafila do mnie. Ale czy jest mozliwosc zaplodnienie 6cm (tulow) kameleona? Wiem ze one przetrzymuja nasienie nawet do pol roku. dodam tylko jeszcze ze ma umnie juz 7mcy.
Co do dlugosci to wydaje mi sie ze moze miec w tej chcwili wiecej niz 24cm z ogonem. Nigdy jej nie wyciagam wiec nie wiem:/ Ale przy najblirzszej okazji podam ile ma cm.

Fryta
18-09-2011, 15:52
Może to wiatropylny kameleon? :)))))

dr Robert
19-09-2011, 01:57
:))))))))))))))
Samica nie potrzebuje samca. Powszechne jest składanie niezapłodnionych jaj. Niestety, bo to też wykańcza organizm samicy. Moja samica złożyła jaja gdy miała 5,5 miesiąca !!! Ale zapłodnione, bo siedziała z samcem (były to zresztą pierwsze młode w Polsce, chyba poza zoo Poznań). Ostatnia moja samica trzymana bez samca od urodzenia w ciągu 2 lat składała jaja 4 razy ! Niestety nie wiem jak tego uniknąć, a przynajmniej ograniczyć tak częste składanie. Być może suchsze środowisko i niższa temperatura (oczywiście nie teraz, ale jak zniesie jaja). Ładuj jej teraz dużo wapnia i najlepiej naświetlaj UV - bo ją stracisz. Szkoda, ze nie miała samca, bo miałbyś szanse na młode. Powodzenia !

Black
19-09-2011, 06:23
??? :)
A moze teraz jej dac samca? Czy to juz po fakcie? Uv swieci sie caly czas 12godz. A Wapno calcium patentoncium podaje jej 2x wtygodniu. Czy zwiekszyc ilosc wapnia podawanego w tygodniu (codzienie ,co drugi)?
Tez zuwarzylem ze zaczela sie dziwnie zachowywac:/ Kiedy szukalem odchodow i wlorzylem glowe do terra. zeby zobaczyc czy nic pod kwiatkami nie ma to wlazla na glowe, nie musialem dlugo czekac az wejdzie:) Jak stoje przy terra. to kombinuje wejsc na szybe lub trzyma sie tylnimi lapami galazki a przednimi lonczenia sie szyb (suwanki).
Dziwne zjawiska:) Nigdy jej nie bralem na reke a jak bym nawet chcial to mi grozila ze mnie ugryzie:)

dr Robert
19-09-2011, 08:10
Teraz to już nie ma sensu. Teraz to ona odgania samce, a on by ją tylko niepokoił. Ona już jest w ciąży. Zależy ile tego wapnia podajesz. Jeżeli zjada "na oko" około pół tabletki 2 x w tygodniu to chyba wystarczy.

Black
20-09-2011, 15:01
Dziekuje za odpowiedzi!
Jeszcze mam pare pytan:)
Ile czasu samica chodzi w ciazy? Czy musi byc grugo torfu na dnie? Mam na dnie ulozony stropian i okolo 4-5cm torfu.

dr Robert
21-09-2011, 10:59
Ciąża trwa 20-30 dni. Samica po ok. 7-9 tygodniach od złożenia jaj może być gotowa do przyjęcia samca.
3-4 dni przed złożeniem jaj samica przestanie jeść i stanie się bardzo niespokojna. najlepiej zwiększyć grubość torfu. U mnie w jednym miejscu było 15 cm. Samica wykuje norkę w której znika na 1-3 doby. Po złożeniu jaj wychodzi, jest wychudzona i przez kilka dni bardzo dużo pije (woda +witaminki + wapń) i zjada sporo owadów. Torf powinien być ani suchy ani mokry - musi być lekko wilgotny (mniej więcej tak jak ziemia w doniczce na drugi dzień po podlaniu kwiatków). Niektórzy wstawiają kilka dni przed złożeniem większą doniczkę z torfem, gdzie kameleonica może kopać norkę.

Black
21-09-2011, 13:45
Rzeczywiscie jest nie spokojna. Ciagle prubuje wyjsc z terra. lapiac sie za kant szyby. Dzis podawalem jej swierszcze z pudelka z witaminami to zamiast je jesc to wlazla nareke jak nigdy:) zamiast zaczac lapac swierszcze.
Jakiej wielkosci i koloru sa jajka?

Moja kamka ma okolo 28cm z ogonkiem:))) ciezko bylo ja zmierzyc bo cochwila zwijala ogon.

dr Robert
22-09-2011, 04:30
Jaja są białe, szerokości 8-9 mm i długości 15-17 mm. W trakcie inkubacji chłoną wodę przez swoje miękkie, "pergaminowe" osłonki i ich objętość znacznie się zwiększa.

42d3e78f26a4b20d412==