PDA

Zobacz pełną wersję : potrzebuje pomocy przy agamie czerwonoglowej



crocodyl
20-09-2011, 14:50
mam kilka problemow
1. nie wiem jak ja karmic, kupilem jej jakies owady (swierszczyki jakies) i w jednym sklepie facet poweidizal ze mam jej wszystkie wrzucic i nie wazne czy byla karmiona czy nie a w drugim ze 2-3 dziennie i z jednej strony nie wiem czy nie zje wszystkich bo jej wrzucilem dzis 2 i zjadla i sie rozgladala a wlasciwie rozgladal za wieksza iloscia a z drugiej strony boje sie ze go zaglodze na smierc.
2. czy moge lampke (bo mam taka zwykla tylko a wlsciwie to dwie) wylaczac na noc i otrozyc sobei okno w pokoju czy nei zabardzo ? i czy w dzien lamka ma byc wlaczona ? czy dopiero wieczorem albo jak sie zacznie sciemniac ?
prosze pomozcie

Alicja
21-09-2011, 07:03
Crocodyl po pierwsze zacznij od przeczytania opisu!!!!

Agama czerwonoglowa MUSI miec przestronne (duza powierzchnia dna) jasnooswietlone( terrarystyczne swietlowki UV np.Repti glo 8.0) i cieple (ogrzewane promiennikami ciepla) terrarium. W dzien 26-35, pod promiennikiem do 40 stopni, w nocy okolo 22 stopnie.
Prawda jest taka ze jesli masz agame i oswietlasz ja lampka z biurka to dlugo Ci nie pozyje ...

POWINNA zyc w grupie (samiec + samice) ...

Zywi sie tym co inne gatunki owadozernych jaszczurek - swierszcze, szarancza, karaczany, niewielkie(!) ilosci larw :maczniak i zoophobas ...owady łąkowe(koniki polne, pasikoniki, ćmy ...), mysie noworodki ...

Jeśli jest mloda nie zaluj jej jedzenia bo szybko rosnie. Doroslej mozesz juz nieco ograniczac ... Podawaj witaminy i wapn.

Jest prawie napewno zarobaczona - wykonaj badanie kalu a nastepnie odrobaczania wedlug wskazan weterynarza.

Te jaszczurki pochodza z odlowu, czesto niedlugo po zakupie traca barwy, marnieja a nawet gina. Niektorzy jej jednak dlugo hoduja. Jeszcze nie slyszalam, ze ktos mial w niewoli tak pieknie wybarwione jak w naturze. Tez kiedys chcialam te agamki, ale gdy przeczytalam to co teraz pisze Tobie (wtedy pisal o tym dr Robert) zrezygnowalam ..Zdecydowanie wole gady z hodowli.

Powodzenia z Twoja agamka.

bboy
21-09-2011, 07:14
ale sobie wybrałeś agamke:) zazwyczaj bardzo trudno je utrzymać przy życiu sa bardzo wymagające i musiszm miec bardzo duże terra dl niej!!
trzymaj sie ciepło i opiekuj sie agamką!!!
pozd.bboy(impett)

crocodyl
21-09-2011, 12:34
wiesz dostalem caly system czyli to szklane i jakies tam rzecz i moja agamke a wlasciwie agamka na urodziny bo zawsze chcialem miec jaszczurke i mi kumpel kupil wiec to nei ja wybieralem
a wiesz moze jak to jest ze ona tylko czasem zmeinia kolor glowy na pomaranczowy a ciala na niebieski ?

Alicja
21-09-2011, 14:47
"dostalem caly system czyli to szklane i jakies tam rzecz i moja agamke "

Wiesz z taka wiedzą to masz marne szanse utrzymać ją przy życiu...

crocodyl
21-09-2011, 14:53
tak dostalem i staram sie jak moge dlatego tez pytam co zrobic bo nei wiem i chcialbym sie dowiedziec

Alicja
21-09-2011, 14:59
Crocodyl czy Ty w ogole przeczytales to co Ci napisalam? Na wszelki wypadek jeszcze raz!


RE:
Agama czerwonoglowa MUSI miec przestronne (duza powierzchnia dna) jasnooswietlone( terrarystyczne swietlowki UV np.Repti glo 8.0) i cieple (ogrzewane promiennikami ciepla) terrarium. W dzien 26-35, pod promiennikiem do 40 stopni, w nocy okolo 22 stopnie.
Prawda jest taka ze jesli masz agame i oswietlasz ja lampka z biurka to dlugo Ci nie pozyje ...

POWINNA zyc w grupie (samiec + samice) ...

Zywi sie tym co inne gatunki owadozernych jaszczurek - swierszcze, szarancza, karaczany, niewielkie(!) ilosci larw :maczniak i zoophobas ...owady łąkowe(koniki polne, pasikoniki, ćmy ...), mysie noworodki ...

Jeśli jest mloda nie zaluj jej jedzenia bo szybko rosnie. Doroslej mozesz juz nieco ograniczac ... Podawaj witaminy i wapn.

Jest prawie napewno zarobaczona - wykonaj badanie kalu a nastepnie odrobaczania wedlug wskazan weterynarza.


Na tej stronie znajduje sie obszerny opis tego gatunku! Przeczytaj go. (Opisy gatunkow)

Alicja
21-09-2011, 15:04
Tu masz linki:

http://www.terrarystyka.com.pl/artykuly.php?id=20020821181002

http://www.terrarystyka.com.pl/artykuly.php?id=20021018134606

http://www.terrarystyka.com.pl/zdrowie.php?id=20020828121802

http://terrarium.com.pl/agamaczerwonoglowa.php

http://terrarium.com.pl/zywienie/

crocodyl
22-09-2011, 05:22
ej ja przeczytalem na samym wstepie te wszystkie amterialy ale tamniebylo napisane ile dawac zarcia im a w zywieniu nie umiem sie poruszac bo jest o hodowli swierszczy jak klikam na swierszcze a jeszcze co do opisu gatunku to kolega mi to wydrukowal i kazal najpierw przeczytac apozniej sie zajmowac jaszczurka wiec mi niemow ze nie czytalem bo niepytam o rzeczy ktore tam sa bo nie jestm tamnapsiane zeby jak jest mala to dawac jej duzo jedzenia albo malo

dr Robert
22-09-2011, 06:14
Młoda - najlepiej codziennie dowolną ilość
Dorosła - co drugi, trzeci dzień dowolną ilość
Przez dowolną ilość rozumiem tyle świerszczy, mączniaków, zoophobasów ile jaszczurka zdoła zjeść w ciągu kilkunastu minut.

Alicja
22-09-2011, 07:44
"czy moge lampke (bo mam taka zwykla tylko a wlsciwie to dwie) wylaczac na noc i otrozyc sobei okno w pokoju czy nei zabardzo ? i czy w dzien lamka ma byc wlaczona ? "


Przepraszam, ale po takich wypowiedziach śmiem wątpić czy czytałeś cokolwiek ...

Masz w ogóle dla niej świetlówke UV (albo lampę do naświetleń np. Ultravilux?). Masz promienniki ciepła? Wiesz coś o znaczemiu promieniowania UV dla prawidłowego przyswajania wapnia?
Jaszczurka to nie chomiczek nie starczy jej zwykła lampka i temperatura pokojowa.

Weż się nie unoś dumą i przeczytaj UWAŻNIE jeszcze raz te wszystkie materiały. Masz gada którego ciężko utrzymać przy życiu i staramy Ci się w tym pomóc.

cubante
22-09-2011, 09:53
ale ci prezent zrobili. mimo staran alicji i dr roberta watpie w powodzenie "proby utzrymania" tej jaszczurki przy zyciu. Jezu nie mogli ci kupic lamparta albo cos latwego i nie wymagajcego? Ja bym sie wkurzyl na taki prezent:(

cubante
22-09-2011, 09:57
I pytanie do "znawcow": one powaznie tak zle sie trzymaja w terrarium nawet idealnym (warunki, wielkosc itp. itd.)? Sa ladne:)

crocodyl
22-09-2011, 11:16
narazie jeszcze uv nie mam ale bede mial w przyszlym tygodniu byc moze a narazie dostala jakies zarowki specjalne do takich terrariow tzn pustynnych i takich cieplych nie pamietam jakie bo mama pudelka wyrzucila i nie ma temperatury pokojowej tylko wieksza, staralem sie jej jak najwieksza zapewnic od poczatku
a o przyswajaniu wapnia nic nie wiem wogole nie wiem ile by kosztowaly takie rzeczy ktore by jej witaminek dawaly bo zapomnialem spytac jak bylem w sklepie
a w przyszlym tygodniu tez bede mial mysle cos do podrzania jej tego terrarium w srodku
a wtedy to dopiero przeczytalem opis i pogubilem sie w zywieniu a tam nic nie bylo o lampkach, tzn bylo o czyms w luxach a ja nawet nei wiem co to znaczy

crocodyl
22-09-2011, 11:23
dziekuje, walsnie takiego opisu zywienia narazie potrzebowalem :))

Alicja
22-09-2011, 12:25
Dobra postaram sie wytlumaczyc najprosciej jak umiem:

UV -> w naturze zapewnione poprzez promieniowanie sloneczne. Agama czerwonoglowa pochodzi z mocno naslonecznionych obszarow. Przebywajac na sloncu w uproszczeniu 'wytwarza' w organizmie witamine D3 ktora pomaga jej wchlonac wapn. W terrarium gdzie nie ma dostepu do slonca gad nie moze wchlonac wapna z pokarmu. Dochodzi do opuchlizny szczeki, stawowow, kosci latwo sie lamia, zwierze staje sie krzywe.

Dlatego w terrariach montuje sie sztuczne zrodla UV, zastepujace promieniowanie sloneczne. Popros w sklepie o SWIETLÓWKĘ terrarystyczna dla gadow pustynnych np. REPTI GLO 8.0

Swietlowka pali sie w terrarium caly dzien (12-14godzin na dobe) powinienes ja wymieniac co pol roku. Nie moze swiecic przez szybe, bo szyba nie przepuszcza UV.

z tymi luxami w opisie chodzi o to ze agama pochodzi z terenow mocno naslonecznionych wiec w terrarium powinno byc jasno.

WITAMINY I WAPN - uzupelniaj nimi pokarm np. wloz swierszcze do pudelka, posyp wapnem i witaminami i potrzasnij pudelkiem tak zeby swierszcze sie nimi oblepily. Podaj jej taki pokarm 2-3 razy w tyGodniu. Witaminy mozesz kupic w sklepie zoologicznym ale mozesz tez vibovit w aptece. Wapn kupujesz w zoologicznym (sepia) albo w aptece(np. calcium panthetonicum). Najlepiej podawaj rozne rodzaje wapnia.

CIEPLO -> montujesz w terrarium promienniki ciepla (takie zarowki w ksztalcie grzybka). Jaszczurka powinna moc podejsc pod lampe i sie wygrzac. Jesli takie masz to w porzadku. Byc moze to, co masz to DayGlo.

crocodyl
22-09-2011, 12:46
oo wlasnie takie swiatelko mam :) i dzis siedzial i sie wygrzewal lezal sobie na kamieniu i sie grzal :) (chyba sie grzal :)) fajnie tygladal) :) ze dwie godzinki narazie tak siedzial odkad w domu jestem :)
mam jeszcze jedno glupie pytanie, moge go wziasc do reki albo poglaskac ? bo narazie to sie boje ze mu sie cos stanie :)

firia
22-09-2011, 12:51
Poczekaj z tym troche! Niech najpierw sie przyzwyczai do nowego "mieszkania" i twojego widoku. Po pewnym czasie możesz zacząć powoli ją oswajać.

snakeman
22-09-2011, 13:04
do rąk naraxie jej nie bierz:) jednak mimo to że Alicja toche cie objechała (też bym tak zrobił :)) wierze że zwierz sie jakoś utrzyma jednak staraj sie jak tylko potrafisz...
czy wiesz co to empatia? empatia to takzwane współodczuwanie czyli wyobrażanie siebie w sytuacji w jakiej jest teraz twoja agama, kumpel, tato, mama... pomyśl sobie teraz co czuje twoja agamka i pomyśl czego byś na jej miejscu oczekiwał... np. "...jaka ja jestem sprabniona..." czy "...nie, nie! nie zjadaj mnie!..." kiedy ty chcesz ją tylko pogłaskać...

ps jednak wiesz co... TRZYMAM ZA CIEBIE KCIUKI!!! :)

crocodyl
22-09-2011, 13:49
heh dzieki :)))))
bede tez sie staral zeby sobie pozyla dlugo bo wcale sie mnie nie spieszy z nia a raczej z nim rozstawac :) jest superowy :)

snakeman
22-09-2011, 14:03
i tak trzymać!
poza tym poczytaj jakieś książki :) jak najszybciej!!!

dr Robert
22-09-2011, 14:15
Do ogrzewania wystarczy silna żarówka typu lustrzanka ze sklepu ze sprzętem oświetleniowym (kosztuje chyba około 3 zł), ale takiej mocy, żeby pod lampą było ponad 35 stopni, bo to gad, który lubi ciepło, w nocy temperatura pokojowa, nie trzeba dogrzewać. Teraz nie dotykaj jej, ale po kilku tygodniach się przyzwyczai i wtedy można. jak będzie kojarzyła Cię z jedzeniem to po kilku tygodniach będzie brała nawet pokarm z ręki. Te jaszczurki łatwo się oswajają. Pamiętaj, że powinna mieć w terrarium schronienie w postaci norki (np. obszczerbiona gliniana doniczka albo "jaskinia" z łupków) i wodę do picia.

42d3e78f26a4b20d412==