PDA

Zobacz pełną wersję : Brodacz



firia
24-09-2011, 08:22
Zastanawiam sie nad kupnem jaszczurki. W rachube na razie wchodzą l. obrożny i a. brodata. Legwana jednak ciężko jest gdzieś kupić, zwłaszcza tu gdzie mieszkam.
Na stronie wprawdzie jest opis, ale nie jestem pewna czy dla agamy (dorosłej) wystarczyłoby terrarium 100/45/50 (dł/szer/wys), czy nie było by za małe... Acha i czy jedna agamka nie czułaby się źle sama w terrarium?

CERVEZA
24-09-2011, 10:40
Wedlug mnie jest oki.A jezeli bediesz sie nia czesto zajmowac to na pewno nie bedzie smutna :) to bardzo towarzyskie gadzinki :)
Pozdrawiam
BROWAR

Moby_
25-09-2011, 02:03
a 100 x 35(moge powiekszyc do 40) x 40 bedzie dobre czy male?

Cahir
25-09-2011, 06:38
Wystarczy , ale to zwierze stadne. Jak masz parke lub stadko młodych to dopiero widać o co chodzi.

Cahir

Cahir
25-09-2011, 06:39
x40 tak, wysokość nie jest tak istotna

Alicja
25-09-2011, 08:42
Wystarczy wystarczy ... ehhh

Moj samiec(45cm) w terra 130/50/50 jak siedzi i sie wygrzewa to terra wyglada na takie duze. Jak zacznie biegac - zrobi dwa kroki i jest na drugiej stronie. Ja uwazam swoje terra za zamale.

Wysokosc 40cm tez raczej malo one kochaja sie wspinac ....

Autorzy "Bearded Dragons and Frilled Lizards "Andree Hauschild i Dr Hubert Bosch polecaja dla P.vitticeps 150/80/80cm. To juz naprawde duze komfortowe terra. Mysle ze gdzies 140/60/50cm tez juz bedzie ok.

Oczywiscie brodacze beda Wam zyl tez w terra 80/40/40 czy 60/40/40 ale chyba nie o to chodzi ...

Cahir
26-09-2011, 10:07
Mój wykopał sobie dziurę w jednym końcu terrarium, przekopał się pod ziemią (substrat kokosowy) na drugi koniec i wyszedł. Przysiągłbym że się uśmiechał szelma.

Wracając do tematu, z jednej strony można uznać, że każde terrra jest za małe w porównaniu do środowiska naturalnego, z drugiej nasze brodacze ze środowiskiem naturalnym niewiele mają wspólnego. Dostępne mi źródła podają jako minimalne wymiary do chowu w domu (istotne rozróżnienie jak sądzę) 180 litrów dla dorosłej jaszczurki, 225 dla pary i 120*60*60 dla 3-4 osobników. Wynikałoby z tego, że wymiary podane przez firię są wystarczające, a podane prze Moby_ nie. Ale nie przesadzajmy, fakt że jeden wymiar będzie 8% mniejszy od książkowego nie oznacza, że zwierzęciu będzie źle. Najważniejsza jest fachowa i troskliwa opieka. Po drugie wysokość - agamy lubią się wspinać, ale nie są zwierzakami nadrzewnymi, istotne jest zapewnienie im 2-3 poziomów konarów na które mogą wejść, ale nie trzeba budować wieżowca. Wydaje się, że 40 cm przestrzeni jest aż nadto wystarczające.

Cahir

źródła (internet):

Robert & Victoria Dachiu, Bearded Dragons and Other Creatures
http://www.dachiu.com/

A1 Reptiles
http://www.a1reptiles.com

Caring for an Australian Bearded Dragon - K. W. Tosney
http://www.biology.lsa.umich.edu/research/labs/ktosney/file/BDcare.html

Melissa Kaplan's Herp Care Collection
http://www.anapsid.org/

dr Robert
26-09-2011, 10:41
Ministerialne normy niemieckie (wg. Mindestanforderungen an die Haltung von Reptilien, 1997) dla Pogona wynoszą 5x4x3, gdzie cyfry oznaczają wielokrotność długości ciała (bez ogona). Norma jest dla pary tych zwierząt. Przy każdym kolejnym osobniku trzeba dodać 15 %. Czyli przy parce dorosłych np. Pogona vitticeps i długości ciała osobnika 20 cm potrzebne jest terrarium o wymiarach 100x80x60 cm. Zawsze podaje się w kolejności długość x szerokość x wysokość.

Cahir
26-09-2011, 12:02
Znalazłem ten dokument, ale z niemieckim u mnie nietęgo, stąd pytanie. W jakim zakresie te normy mają zastosowanie. tzn. czy dotyczą każdego pojedyńczego przypadku trzymania gada w terrarium, czy też tyczą się ferm , a może sklepów ?

Cahir

Cahir
26-09-2011, 12:07
Poza tym, czy oni nie przegięli z temperaturą (50 stopni na wygrzewie) ?

Cahir

dr Robert
26-09-2011, 13:51
To są zalecenia dla hodowców. Mniej rozbudowane, ale dość skomplikowane są zalecenia dla sklepów i giełd (rozdział III, str.71).
W naturze tam gdzie występują Pogona temperatury w słońcu przekraczają niekiedy 50 stopni. Oczywiście agamy nie będą się zby długo wylegiwały w takim miejscu :)

Alicja
26-09-2011, 16:46
100cm dlugosci to moj Smoczek mial jak mial 30cm - wtedy bylo w sam raz...

Cahir dorosla agama o dlugosci 50cm na sie wspinac przy wysokosci terra 40cm? Ciekawe :> Slusznie zauwazyles, ile przestrzeni maja na wolnosci i ze nigdy sie tego nie zapewni w domu. Ale czy to nie argument by robic mozliwie duze terraria?

Nie chce mi sie klocic - to Wasze zwierzaki. Ja swoim zapewnie wiecej przestrzeni ..


PS: poogladaj fotki z natury i zobacz gdzie czasem siedza agamy :)

gregory
29-09-2011, 14:47
Alicja gdzie znajdę forki z ich naturalnego środowiska oczywiście z nimi w roli głównej??

Alicja
29-09-2011, 17:01
Gregory teraz juz nie podam Ci konkretnych stron :( Kiedys grzebalam w necie w poszukiwaniu kazdej informacji i takie fotki bywaly ..trzeba poszukac

42d3e78f26a4b20d412==