PDA

Zobacz pełną wersję : Waran Timorski



Wit
01-10-2011, 08:41
Czy jest dostepny? Jaki duze terra? Jaka Wilgotnosc?
Jest to 60 cm. Waran, z tego, co wiem, to nadrzewny.
Pzdr. Witek

cubante
01-10-2011, 10:28
W programach przyrodniczych mowia, ze jest zagrozony wyginieciem. Z tego co wiem to on zyje na drzewach rosnacych miedzy zaroslami mangrowymi - zamiast podloza (torf itp.) jest woda.

Chyba ciezko o niego, nie sprawdzalem w Citesie, ale na zdrowy rozum - raczej niedostepny. (chociaz nie jestem pewien - moze jacys znawcy tematu sie wypowiedza)

Wit
02-10-2011, 11:53
Tego niewiedzialem... A jakies inne waranki (male)? Ja tak lubie warany, a stepowy jest troche za duzy...:-)
Pzdr. Witek

Sir Szajba
02-10-2011, 13:17
Kup se Waranka z Komodo jedyne 5 metrów. Tylko gdzie go dosać :(:(:(
:(

dr Robert
02-10-2011, 16:23
Może to być rozczarowujące, ale nie ma tak długich Varanus komodoensis. Owszem w opowieściach podróżników urastały nawet do 7 metrów, ale najdłuższy miał "zaledwie 3,13 metra i wagę 166 kg, egzemplarz ofiarowany 1928 roku jednemu z amerykańskich zoologów. Obecnie wypreparowany jest do podziwiania w Tilden National Park w Berkely w Kalifornii. Większość samców dorasta do 2,10 - 2,18 m, samice są mniejsze.

dr Robert
02-10-2011, 19:01
Pomyłka i uzupełnienie. Większość samców waranów z Komodo dorasta do 2,10 - 2,80 m, waga 50-100 kg.
Tak więc gdy chodzi o długość dorównują im Varanus salvadorii - przez niektórych uznawane za najdłuższe jaszczurki świata. Największy wiarygodny okaz miał 244 cm długości.
Również wyrośnięte V. salvator (rekordy długości u tego gatunku z Jawy 210 cm, z Tajlandii, Sri Lanka 200 cm, Sumatra 203 cm - waga do 25 kg) i V.niloticus (maksymalna długość 213 lub do 200 cm - zależnie od żródła, przy wadze do 20 kg) cm też zbliżają się do tej długości. To co odróżnia warana z Komodo od pozostałych to jest jego masywność. Tutaj nie ma konkurencji. Przy podobnej długości warany te są 2 lub więcej razy cięższe od innych. Najedzony duży osobnik może mieć 100 kg.
Z tego co wiem warany z Komodo są rozmnażane tylko w Zoo w Waszyngtonie, gdzie "wyprodukowano" już kilkadziesiąt młodych, które trafiły do ponad 20 innych ogrodów. Oprócz tego co jakiś czas rząd Indonezji daje w prezencie te zwierzęta dla różnych państw. M.in. takim darem jest para waranów z Komodo w czeskim Plznie (samica w tym roku pierwszy raz zniosła tam jaja, ale zarodki były za słabe). Oprócz Pilzna najbliżej Polski można je zobaczyć w zoo w Berlinie. Naprawdę warto, bo robią wrażenie. Wiem, że były legalne do kupienia w Amsterdamie kilka lat temu (prawdopodobnie młode z USA ?), na czarnym rynku młode kosztują około 30 tys. USD.

Wit
04-10-2011, 12:06
Nie robcie sobie ze mnie jaj:-)
Ja pytam powaznie

Pzdr. Witek

42d3e78f26a4b20d412==