PDA

Zobacz pełną wersję : bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Ghost
04-10-2011, 14:11
zwracam sie do wszystkich hodowcow gekonow lamparcich i nie tylko.
pamietajcie o odpowiedniej ilosci witamin dla swoich podopiecznych:)
nie wystarczy posypac swierszcza wapniem lub jakimis witaminami.
mlodym gadom dawajcie codziennie wapno w plynie i wit.A+D3. to jest na prawde wazne. ja tylko posypywalem swierszcze i o malo co nie pozbylem sie lamparcika:( teraz jest z nim troszke lepiej ale nadal mizernie wyglada.
podobno to wlasnie brak odpowiedniej ilosci witamin powoduje polykanie kamienie itp. --- tak powiedziala mi weterynarz z zoo.
mozna nawet czasami podawac sok marchwiowy np. Kubuś:)

pamietajcie o witaminkach i dbajcie o pupili:))))))))
oczywiscie nawet starym gadom potrzebne sa witaminy:)

Alicja
04-10-2011, 14:31
Witaminę d3 łatwo przedawkować. Trzeba umieć dobierać odpowiednie dawki. Można się albo kogoś poradzić albo stosować naświetlania UV - wtedy sam sobie tę witaminkę wytworzy.

Jarek Zajączkowski
04-10-2011, 14:50
Głównym źródłem aktywnej biochemicznie witaminy D3 dla gadów jest biosynteza w skórze pod wpływem słońca lub UV. D3 nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Tak podaje przynajmniej fachowa literatura weterynaryjna. Teza poparta jest obserwacjami rozwoju krzywicy u młodych lub MBD u dorosłych pomimo podawania optymalnych dawek witamin. Co do toksyczności brak danych w podawaniu doustnym co nie oznacza dobrowolności w podawaniu - wszelki nadmiar szkodzi. Dawkowanie wit. D3 w większości podręczników wet dotyczy dawki domięśniowej - tu łatwo przedawkować i to jest na prawdę niebezpieczne.
Problem zjadania ciał obcych ma tyle wyjaśnień ilu jest interpretatorów. Oto kilka z nich:
1. stres środowiskowy
2. niedobory soli mineralnych
3. nawyki
4. robaczyca przewodu pokarmowego
5. zaburzenia centralnego układu nerwowego (paramyxowiroza)
I wszystkie da się logicznie udowodnić.

Jarek Zajączkowski
04-10-2011, 14:54
Witamina A codziennie? Po miesiącu gekonowi zlezie skóra a pod nią pojawią się trudno gojące się rany. Taki stan nazywa się hyperwitaminozą.

Ghost
04-10-2011, 15:51
wszystko co wczesniej napisalem powiedziala mi weterynarz z zoo. chyba by mi kity nie wciskala?:)
dzieki za wasze odp.
na pewno sie przydadza:)

Alicja
04-10-2011, 16:05
Jak kazał Ci podawać te witaminy i to codziennie to wiesz, raczej to dziwne.
I to jeszcze koniecznie.
Ja mam jaszczurki parę ładnych lat i nigdy nie dawałam tych witamin. Daje preparaty witaminowe dla gadów ze 2 razy w tygodniu i wapń około 2 razy u starszych i 3-4 razy w tygodniu u młodych. Stosuję UV. Do tej pory udało mi się wyciągnąć z 'odwapnienia' i początków krzywicy 3 młode gady, które kupiłam w nienajlepszym stanie (wtedy były zwiększone dawki wapna). Więc jak widzisz wcale te witaminy nie są potrzebne a z tego co pisze dr Zajączkowski to mogą jeszcze poważnie zaszkodzić jak przedawkujesz.

Jeronimo
04-10-2011, 17:42
ja daje mieszanke witamin z wapnem... i co jakis czas naswietlam UV.
Moze to od tego biora sie problemy z moim gekonikiem.. wyglada zdrowo ale ma tendencje do zapychania sie :(

z tego co slyszalem ta babka z zoo zajmuje sie od wielu lat gekonami wiec mysle ze wie co pisze...

Ghost
05-10-2011, 12:20
dzisiaj znowu rozmawialem z weterynarzem
a+d3-raz w tygodniu
wapno codziennie
przynajmiej teraz jak jest mlody:)

Jarek Zajączkowski
05-10-2011, 15:08
RAZ W TYGODNIU TO BRZMI O WIELE LEPIEJ - TYLKO ILE?
2-3 KROPLE BEZPOŚREDNIO DO GARDŁA.
WAPŃ - 150-180 mg/kg ciężaru ciała dawka dobowa.

42d3e78f26a4b20d412==