PDA

Zobacz pełną wersję : agama brodata



KotkaPsotka
07-10-2011, 05:29
Witam :))
Mam zamiar kupić agamę brodatą w najbliższym czasie . Mam pytanie czy jeżeli chce mieć tylko jednego sobnika to lepiej kupić samiczkę czy samca ? Jeżeli ktoś z Was może mi powiedzieć ile będzie mnie przeciętnie kosztować terrium razem z wypozażeniem będe bardzo wdzieczna ( bez samej agamy) Poza tym chciałabym wiedzieć czy agamy w jakiś sposób przywiązują się do ludzi i bardzo proszę nie odsyłać mnie do literatury. Z doswiadczenia wiem że opinie ludzi posiadających dane zwierze jest najlepsza :)) ( hodowałam kiedyś boa więc coś wiem na ten temat )
Pozdrawiam i czekam na wszelkie informacje .

Alicja
07-10-2011, 08:36
Hmm a kto pisze opisy jesli nie ludzie posiadajacy dane zwierzeta? A przynajmniej tak powinno byc. Jesli chcesz kupic agame powinnas zapoznac sie z opisami.

Jesli chcesz miec tylko jedna agame(co odradzam) jest bez znaczenia czy bedzie to samiec i samica. Samce sa nieco wieksze, masywniejsze, maja wieksze lby. W zachowaniu wobec czlowieka nie ma wiekszej roznicy. Zreszta jesli bedziesz kupowac malucha plci nie rozpoznasz.

pepre
07-10-2011, 08:38
spotkalem sie ze stronami w polskim internecie w ktorym sa robione opisy "hurtowo" przez ludzi nie majacych pojecia o danym gatunku...

KotkaPsotka
07-10-2011, 09:11
Aicjo, być może źle mnie zrozumiałaś . Oczywiscie, że przeczytałam i nadal szukam wszelkich informacji w prasie fachowej ale czytając Wasze posty można się wiele dowiedzieć :) Z tego co zauważyłam opisujecie tu swoje spostrzeżenia na bieżąco co jest bardzo pomocne :)) Dziekuje za informacje, które mi przekazałaś, narazie muszę stworzyć odpowiednie terrarium i mysle że w okolicach swiat kupię małą agamkę :) Pozdrawiam
i wiem napewno, że będe tutaj czesto zaglądać .

jUngel
08-10-2011, 10:58
W następnym numerze miesięcznika terrarium
ma być artykuł o hodowli tych jeszczurek.

Wiciu
08-10-2011, 11:12
Mam nadzieje Piotrze, że nie myslisz tak o mnie bo napisałem wiele opisów dla strony terrarium i pojecie o opisywanych gatunkach mam bo opiera się na doswiadczeniach praktycznych z tymi gatunkami. Niektórzy autorzy wspierają sie literaturą i ja też tak robie bo wiedza to praktyka i teoria.
Pozdrawiam

Alicja
08-10-2011, 12:38
Jakoś ciężko uwierzyć, że ktoś ma doświadczenie praktyczne aż z tyloma gatunkami. Są wyjątki jak dr Robert, ale w jego postach tę wiedzę widać.
Czytałam opis brodatki na tej stronie i nawet nie jest zły ale dość ogólny. To pewno wynik takiego hurtowego robienia opisów.
Co do kilku spraw można mieć wątpliwości:

-niczystości do wody - moje agamy unikają w ogóle wchodzenia do wody. Czasem piją z miseczki, ale tylko niektóre osobniki. Jeszcze nigdy żadna agama nie załatwiła się do wody.

-w oświetleniu nie zaznaczono znaczenia UV w rozwoju młodych. Młode rosną błyskawicznie i często jeśli krzywica się już zacznie czyni szybkie spustoszenia. Mało który początkujący terrarysta umie prawidłowo dawkować wszystkie witaminy potrzebne agamom. Istnieje ryzyko przedawkowania (np. wit A). Moim zdaniem stosowanie naświetlania powinno być podawane jako koniczne chociaż u młodych osobników a najlepiej także u starszych. Świetlówka UV lub Ultravitalux.

- "Jako źródła ciepła używamy kabli grzewczych umieszczonych w podłożu, promienników i oczywiście zwykłych żarówek"
Po co zwyłe żarówki? Dają mało ciepła a gdy nie są w oprawkach rażą w oczy patrzącego. Zwykłe promienniki (grzybki) całkiem wystarczą.

- w żywieniu nie zaznaczono, aby ilość larw mącznika była niewielka lub by podawać larwy świeżo wyliniałe. Warzywa podano kiepskie (sałata, kapusta) - tych warzyw moim zdaniem nie powinno podawać się w ogóle.
Młode osobniki karmi się codziennie, a drobnicę (10cm agamki) nawet dwa razy dziennie.

-rozpoznawanie płci
"Dojrzałe samce są większe, mają wyraźnie rozwinięte pory udowe oraz nasada ich ogonów jest szersza i pogrubiała ze względu na mieszczące się tu narządy kopulacyjne..."

Mój samiec na Boże Narodzenie skończy 18 miesięcy, ma 45cm i nie ma u niego widocznych porów. Najpewniejszy sposób polega na oględzinach nasady ogona (od spodu) gdzie u samców obserwujemy dwa zgrubienia - u samic ogon jest płaski lub niewielkie wzniesienie występuje na środku nasady.

Co do rozmnażania nie mam wiedzy praktycznej ale z lektur jakie przestudiowałam wynika, że dojrzałość płciową agamy osiągają wcześniej niż to opisano. Pierwsze próby krycia można już obserwować gdy podrostki mają 6 miesięcy! Oczywiście nie należy dopuszczać do ciąży zbyt młodej samicy, tu się zgadzam.

- uwagi
"Dominujący samiec (samiec "alfa") zawsze "góruje" nad resztą..."

To chyba przesada :) Wynikałoby z tego, że samiec nigdzie się nie rusza z najwyższego konara, żeby przypadkiem nie znaleść się niżej niż reszta stada. U mnie samiec rzadko siedzi tak by górować nad samicami, właściwie częściej one siedzą wysoko. On natomiast popisuje się kiwając głową, czasem też przegania samice. Komunikacja jest właściwie bez przerwy (kiwanie głowami i łapami).

42d3e78f26a4b20d412==