PDA

Zobacz pełną wersję : przygotowanie terrarium dla agamy - pomocy !!!!!!



KotkaPsotka
08-10-2011, 06:47
Witam :) Własnie jestem w trakcie przygotowywania terrarium dla agamy brodatej. Mam już terrarim 100x50x40 , mam nadzieję ze będzie wystarczające dla jednej agamki . Kupiłam też matę grzewcza 41cm x 28 cm 24W , oraz żarówkę Blue Reptile 60 W z promieniami UVA . Mam też żarówkę nocną Night Glo 75 W . Bardzo proszę o podpowiedz czy jest sens montowac obie te żarówki , jakie oswietlenie powinnam jeszcze dokupić oraz czu mata grzewcza którą posiadam jest wystarczając. Z góry dziękuje za pomoc :))

Alicja
08-10-2011, 07:50
[url]http://www.terrarystyka.com.pl/opisy.php?id=20020922120135&level=20020702211210

dr Robert
08-10-2011, 14:56
Niestety nikt Ci nie powie dokładnie jakie ogrzewanie zastosować bo zależy to od temperatury w mieszkaniu i wentylacji. Być może w trakcie roku trzeba będzie zastosować ogrzewanie o różnej mocy, aby nie ugotować zwierzaka. Najlepiej więc zaopatrzyć się w termometry i samemu dobrać moc żarówek. Myślę, że nie ma potrzeby stosowania nocnej lampy dla gadów, szczególnie z terenów suchych, gdzie bywają spore spadki temperatur. "Na oko" to wygląda, że będzie miała trochę za ciepło, ale najlepiej sprawdzić to termometrem. Nie wiem co to za żarówka Blue Reptile, ale do wytwarzania w skórze gada vit.D potrzebne jest UVB.

Cahir
08-10-2011, 19:21
Po pierwsze, jak masz możliwość wymienić Night Glo na termoregulator, to zrób to. Jak napisał dr Robert UVA to za mało, albo domontujesz świetlówkę z UVB (Repti Glo 5.0 Hagena albo coś w tym stylu) , albo dodatkowe naświetlania kwarcówką (bez przesady !) lub kąpiele słoneczne. W zimie i potem też, świetlówka to najlepsze rozwiązanie (plus pikniki oczywiście :) ). Jeżeli w miejscu gdzie stoi terra temperatura nigdy nie spada poniżej 20 stopni to w sumie nie masz się czym przejmować jeśli chodzi o temperaturę nocną. Jeśli może spaść to podłącz matę do termoregulatora i ustaw na 22 stopnie. W dzień temperatura bezpośrednio pod promiennikiem może sięgać 40 stopni. Ponieważ UVA to za mało proponuję zamienić tą żarówkę w sklepie na świetlówkę j.w., a zamiast niej stosować normalne żarówki z odbłyśnikiem - są tanie więc możesz dobrać moc odpowiednią do uzyskania temperatury. Jak zauważyła Alicja reszta naprawdę jest w opisach i książkach.

Cahir

micgekon
09-10-2011, 09:28
co do temperatury to musisz sama sprawdzić ''na sucho'' przed zakupem zwierzaka zalonczyc wszystkie urzadzenia i zmierzyc temp. w kilku miejscach co do zarowki to mysle ze masz taka podluzna nibieska produkcji czeskiej moje zwierzaki za nia ni prepadaly poza tym jest kwestia dyskusji czy te zarowki wysylaja UV niema jak swietlowki REPTI-GLO

42d3e78f26a4b20d412==