PDA

Zobacz pełną wersję : palenie a jaszczurki



Jonesi
14-10-2011, 03:36
czesc wszystkim

chcialabym sie przede wszystkim przywitac, bo jestem tu po raz pierwszy (choc bywac pewnie bede jako poczatkujaca). mam troche glupie pytanie, ale licze na madre odpowiedzi ;) mianowicie jutro odbieram moje pierwsze w zyciu jaszczury a slyszalam od kilku osob ( na tej stronce ani innych terrarystycznych co prawda nie widzialam nic na ten temat), ze jaszczury sa wrazliwe na dym :( czy to oznacza, ze szlaban z paleniem fajek w pokoju, w ktorym bedzie stalo terrium? bo jesli tak to chyba pies sie ucieszy ;))) - duzo pale to i bede musiala czesto z nim ganiac na spacer.

pozdrawiam wszystkich cieplo

dr Robert
14-10-2011, 04:31
Niestety to jest jedna z form torturowania gadów. Dym który dostanie się do terrarium, zwykle bardzo długo się tam utrzymuje, gdyż spotkanie w Polsce terrarium w właściwą wentylacją to prawdziwy cud.

Mateusz
14-10-2011, 04:48
ja kopce jak smok wawelski i jeszcze żadna jaszczurka mi nie zdechła od tego. inni terrarysci których znam tez pala przy jaszczurkach i też im to nie szkodzi.

Jonesi
14-10-2011, 04:53
hmmm tego sie wlasnie spodziewalam. dzieki za odpowiedz. mialam wlasnie nadzieje, ze odpowie jakis vet. ale przynajmniej pies na tym skorzysta :)

Alicja
14-10-2011, 05:12
Mateusz a skąd wiesz,że im to nie szkodzi ...
Dym papierosowy zawiera wiele substancji zatruwających organizm, nie mówiąc o tym, że oddychanie nim na pewno nie jest dla nich przyjemne.
Czego oczekujesz, że jaszczurka Ci powie, żebyś nie palił?

Moim zdaniem palenie przy zwierzętach (dzieciach ...), słuchanie muzyki na full itp to po prostu zwykłe nie liczenie się z nikim i niczym.

dr Robert
14-10-2011, 05:25
Jonesi, nie wet jeszcze Ci nie odpowiedział, ale Ci odpowiada zoolog-herpetolog. To trucizna dla ludzi, a dla gadów tym bardziej. Natomiast gadki typu "ja kopce jak smok wawelski i jeszcze żadna jaszczurka mi nie zdechła od tego" trudno poważnie skomentować. Gdybym uzyskał informację typu: trzymam jaszczurki w atmosferze dymu papierosowego, rozmnożyłem w tych warunkach 8 gatunków, wspaniale rosną itd. to można byłoby się zastanawiać. W Chinach żyją np. niedźwiedzie trzymane w klatkach 1,5x0,5 metra z wbitą w woreczek żółciowy rurką, którą odciąga się żółć. Żyją tygodniami, a nawet miesiącami, aż nie dojdzie do śmiertelnego zakażenia.
Gady mają szczególnie wrażliwy zmysł powonienia. Nie chodzi tylko o trucizny. One zwyczajnie cierpią. Czy o to chodzi w terrarystyce ?

Mateusz
14-10-2011, 05:26
i tu Alu się z toba zgodzę. nie licze sie z nikim i z niczym:-) a tak na powaznie to jak juz pale przy zwierzętach (i nie tylko) to zwykle wietrze pomieszczenie. więc watpliwe żeby gadzina sie dusiła oparami nicotinum tabacum.

Drutus
14-10-2011, 12:17
Cześć w każdym bądź razie będzie lepiej dla ciebie, pieska i jaszczurek jeśli zrezygnujesz z palenia. Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==