PDA

Zobacz pełną wersję : agama - problem



gregory
14-10-2011, 14:12
Od trzech tygodni mam w domu agamę brodatą, ma ok 18cm. Niestety moim zdaniem bardzo słabo się odrzywia. Dziennie zjada 2-3 świerszcze a czasami tylko jednego lub wcale. Zauważyłem że chętniej zjada świerszcze utytłane w witaminach. Początkowo miałem wrazenie ze pokarm jej ucieka i chowa się między kostkę kokosową. Usunęłem ją i wsadziłem kartki papieru by ułatwic jej polowanie - niestety niewiele pomogło. Agama wiekszość czasu przebywa na sciance i wygrzewa się. Czasami reaguje gdy poruszę świerszcze.
Warunki myslę ze są OK. Ma temperaturę ok. 28-29 stopni, a pod pomienikiem 40 stopni. Oświetlenie 12 - 14 godzin, UVB. Czasami pije wodę z pipety. Odchody wyglądają na normalne, a pasozytów raczej nie zauwazyłem.
Dlaczego więc tak słabo się odrzywia??? Niepokoję się!!!
Proszę doradźcie coś.
Pozdrawiam Gregory

Rad
15-10-2011, 06:53
Moim zdaniem odżywia się całkiem normalnie.

Alicja
15-10-2011, 14:27
Gregory zwróć uwagę na wygląd swojej agamki. Jeśli jest grubiutka i wygląda dobrze, wszystko jest ok. Widać tyle pokarmu potrzebuje.
Poza tym często w samotnośc jaszczurki mniej chętnie jedzą, niż w grupie.

gregory
15-10-2011, 15:00
Alicjo dzieki. Agamka ma smukłą budowę czasami się nadyma. Gdy wisi na ściace z łapami spuszczonymi do dołu to jest stracznie chuda. Czasami się nadyma. Ok poczekam zobaczę gdy zmienię świerszcze.
Pozdrawiam

Alicja
16-10-2011, 05:15
Jak chuda, to niedobrze.
Ja mam teraz trzy młode z których jedno bardzo słabo je - jednego owada raz na dwa dni. Piekielnie chude. Mimo to zachowuje sie normalnie (ma jasny kolor, biega, wygrzewa się) Często ciężko dociec przyczyny. Dwa pozostałe są grubiutkie i jedzą dużo więcej. Ale podkarmiam go taką papką. Niestety jej przyrządzenie jest obrzydliwe, ponieważ trzeba zabić świerszcza i wycisnąć jego zawartosć (llleah), wymieszać to z sepią (wapń), (dodatkowo np.odrobiną rozgniecionego banana) i odrobinką wody. Potem wyciskasz po kropelce na pysk a agamka spija. Ważne by nie dawać na siłe tylko żeby sama piła bo inaczej to dodatkowy stres. I musi być świeże, od razu po zrobieniu. Moja nie jadła w ogóle a po trzech dniach podawania tego zaczęła coś tam jeść samodzielnie.

gregory
16-10-2011, 06:46
dziś rano moja zjadła dwa swierszcze i kąsneła zieleninki a teraz wisi i się wygrzewa. Kolory ma super jaśniutkie.
Jakie wapno dajesz malucho i w jaiej proporcji rozrabiasz?
Ja próbowałem dac moje wczoraj Sanosvit wapno w syropie bananowe rozrobione w wodzie. Niestety nie chciała a to co zostało na pyszczku wycierała w co się da.
Twoje opracowanie o Agamach na terratystyce jest super. Widać co daje doświadczenie
Pozdrawiam Gregory

Alicja
16-10-2011, 18:42
Aktualnie daje sepie - posypuje nią pokarm ...owady karmowe do pudełeczka na to sepia i wirówka ;))
Co do opracowania dzięki :) Starałam się ... choć napewno można by jeszcze wiele dodać :)

Z tego co napisałeś chyba nie musisz się o nią martwić ...wygląda,że wszystko jest okej :)

nang
18-10-2011, 07:10
Napisz jak Twoja agama spedza noc, tzn. jaka ma temperature podloza i czy ma jakas cieplejsza kryjowke - o temperaturze 31 - 32 st. C.
Moja agama brodata miala okres mniejszego apetytu po przeniesieniu jej do wiekszego terrarium, gdzie temperatura w nocnej kryjowce wynosila 27-29 st. C. Po podniesieniu jej o 3 stopnie, apetyt jej powrocil do tego stopnia, ze w wieku 8 miesiecy zjada (a wlasciwie rzuca sie na pokarm)
15 - 20 swierszczy dziennie (sniadanko i obiadokolacja). Przed paroma dniami zaczela zrzucac wylinke z ogona (obecnie ma 43 cm dlugosci).
Poza tym jeszcze je salate. Swierszcze sa karmione platkami owsianymi, bialym serem, sucha psia karma, jablkiem i marchewka. Co 3 dzien porcja swierszczy jest obtaczana w preparacie Repto-Live oraz niewielkiej ilosci weglanu wapnia. Pokarm jest podawany w osobnym, mniejszym terrarium, ktore ma tylko podgrzewane na ta okolicznosc podloze z piasku. W ten sposob swierszcze nie rozlaza sie po terrarium mieszkalnym. Powiem wiecej, moja agama przyzwyczaila sie do zalatwiania swoich potrzeb rowniez do tego malego terrarium, ktore sluzy do karmienia.
Zauwazylem ze wazne jest aby karmic ja o okreslonej porze. U mnie wyglada to tak:
godz. 5.30 - wlacza sie podgrzewanie podloza w malym terrarium sluzacym do karmienia ("stolowce")
godz. 7.00 - wlacza sie oswietlenie w glownym terrarium
godz. 7.10 - jaszczur sie budzi, wychodzi z kryjowki i drapie w drzwiczki,
katem oka obserwujac, czy sa juz wpuszczone swierszcze do "stolowki" (znajdujacej sie w drugim koncu pokoju)
godz. 7.20 - jaszczur jest wypuszczany na podloge, predko przebiega do "stolowki", wskakuje do niej i wylapuje wszystkie swierszcze (zajmuje mu to okolo 10 min.)
godz. 7.30 - po posilku wygrzewa brzuszek na cieplym piasku w "stolowce", po czym jezeli ma ochote zalatwia swoje potrzeby, po czym jest przenoszony do terrarium glownego, gdzie do godz. 12 wygrzewa sie pod UV (ReptiGlo 8.0) i zarowka. Potem najczesciej drzemie w swojej kryjowce do godz. 16.
Obiadokolacja jest o godz. 17. Potem sa wieczorne pieszczoty z innymi domownikami i o godz. 21 spanko.
Jezeli rytm dnia zostanie zaklocony - szczegolnie jesli jaszczur nie dostanie sniadanka - potrafi sie obrazic i nie jesc dwa dni. Dodam jeszcze, ze do tego stopnia nie lubi brudzic w swoim terrarium, ze jezeli zachce mu sie zalatwic o innej porze dnia to drapie w drzwiczki do tej pory, az sie go nie wysadzi w tym mniejszym terrarium.
Mam prosbe, napisz jaka temperature ma Twoj jaszczur w nocy.
pozdrawiam
nang

Alicja
18-10-2011, 07:25
Nang myśle, że cykl życia Twojej agamy jest dość nienaturalny. Temperatura w nocy na wolności napewno nie wynosi ponad 30 stopni!
Spadek temperatury w nocy jest naturalny.
Poza tym jeśli dajesz tak dużej agamie dwa razy dziennie tyle świerszczy bardzo ją przekarmiasz.
Nawet nie potrafie sobie wyobrazić jakby wyglądały moje agamy gdyby tyle i tak często dostawały - ponieważ otrzrymując dużo, dużo mniej i tak wyglądają na bardzo dobrze odżywione.

nang
18-10-2011, 07:59
Wiem o tym. W nocy temperatura moze spadac nawet do 22 st. C oraz osobnik taki jak moj powinien jesc maksymalnie pare swierszczy dziennie.
Mysle, ze moja agama jest w trakcie wylinki (chyba ostatniej) - skora z ogona oraz z tylnych lap juz jej zeszla. Po okresie wzrostu, apetyt znowu jej spadnie. Zreszta byl juz taki okres, ze nie miala apetytu i malo jadla.
Co do temperatury to chyba jest zmarzluchem, poniewaz najlepiej sie jej spi, gdy jest wtulona w ktoregos z domownikow (temperatura podloza - 36 st.C temperatura powietrza 24 st.C). Wtedy wyciaga tylne lapki, przez pare minut uklada sie i zasypia. W swoim terrarium ma zroznicowane warunki. Jedna kryjowke ma z temperatura podloza 26 st.C, druga z temperatura 32 st. C. Temperatura powietrza w nocy wynosi 24 st.C.
Agama czesciej wybiera kryjowke te cieplejsza. Probowalem w nocy wcale nie dogrzewac podloza, wtedy temp. podloza i powietrza wynosila 23 - 24 st. C, ale wtedy moja agama przez caly dzien byla sztywna, apatyczna i nie miala na nic ochoty. Chcialbym zauwazyc, ze w warunkach naturalnych, jaszczurki te w nocy chowaja sie czasami pod dosc duze kamienie, glazy, ktore nagrzewaja sie podczas dnia a w nocy oddaja cieplo, kiedy powietrze jest juz zimne (pustynia kamienista). Takie kamienie maja dosc duza pojemnosc cieplna a na pustyni potrafia jej zakumulowac podczas upalnego dnia dosc duzo.
Postaram sie niebawem zamiescic zdjecie swojej Agamy, z prosba o ocene czy juz jest grubasem, czy zadowolonym z zycia gadziorkiem.
pozdrawiam
nang

dr Robert
18-10-2011, 10:07
Niestety takie intensywne karmienie, szczególnie dorosłych agam, może prowadzić do otłuszczenia, w tym narządów rozrodczych, co skutkuje bezpłodnością. Temperatura za wysoka w nocy, ale jak tak dużo je to trudno się dziwić, że szuka ciepłego miejca; musi to wszystko przetrawić.

gregory
18-10-2011, 12:02
Cieszę się ze wywiązała się taka dyskusja. To dobry materiał dla kolejnych początkujących.
Moja agamka w nocy ma ok 21-22 stopnie. W dzień jak pisałem chętnie przebywa na ściance z łapami spuszczonymi do dołu.
Co do jedzenia to je różnie raz rano raz wieczorem w ilościach o których już pisałem.
Oswajanie - nie wiem czy nie zaczęłem zbyt wcześnie. Lubi być miziana pod pyszczkiem choc najchętniej zchodzi z rak i stara się zwiedzać. Czy to dobra oznaka? Czy może sie boi? Jak osajaliście swoje pupile i kiedy zaczęliście?
Pozdrawiam Gregory

Alicja
18-10-2011, 13:57
Właściwie w przypadku agam brodatych nie można mówić o oswajaniu jako takim.
Ja swoich młodych (Citron12cm, Kimba14cm, Joda18cm) właściwie nie dotykam, ograniczam się do karmienia, czyszczenia terra i oczywiście obserwacji. Mimo tego jeśli chcę moge każdego bez żadnych oporów z jego strony wziąść na rękę. Więc jeśli nie trafisz na bojaźliwego osobnika (a takich nie ma zbyt wiele) to dopóki zwierzak nie dozna jakieś krzywdy z Twojej strony będzie akceptował kontakt z Tobą. To jest nieątpliwa zaleta tego gatunku ... Mam w tej chwili szcześć agam, miałam w przeszłości jeszcze inne osobniki, które póżniej trafiły do swoich obecnych właścicieli i z nich wszystkich mam tylko jedną dość strachliwą agamkę. Ale nawet ją mogę wziąć i nie ucieka tylko muszę zachowywać się bardzo spokojnie (powolne ruchy itp).

Nang myślę,że Twoja agamka mogła się źle czuć, ponieważ gdy nocą było chłodno nie mogła strawić tego wszystkiego ...Jak jest ciepło trawi.

Moje starsze agamy(Bąbelka 30cm, Coca35cm, Smok 45cm) dostają raz na dwa dni po 2-4 świerszcze a jeśli codziennie to 1-2 ...Po myszy następuje około 4-dniowa głodówka. W nocy nie dogrzewam terra.

Na fotkach Smok i Joda :)

gregory
19-10-2011, 12:19
Alicjo są śliczne! Czy młode z czasem tracą ten piękny zielonkawy kolor?Czy wg tego co napisałaś lepiej zaprzestać (przynajmniej na razie) brania małej na ręce?
Dziś zjadła 4 świerszcze :-)) Może juz się poprawi
Zastanawiam się tylko ak będzie gdy ponownie wyłożę kostkę kokosowa w terra?
Pozdrawiam
Grzegory

Alicja
19-10-2011, 13:21
Młode są ładniej ubarwione niż dorosłe, mają więcej wzorka ...

Co do Jody jest zielono-żółty ale gdy kupowaliśmy go z kolegą w Berlinie był zwykły, całkiem szary. Rozmawiałam ze sprzedawcą i pytałam o odmiany barwne. Sprzedawca powiedział mi, że agamki które kupujemy będą jak podrosną żółte. Mruknełam pod nosem 'jasne, fioletowe' i oczywiście nie wierzyłam bo były tanie a na terrarium nie było zaznaczone, że to jakaś odmiana barwna. No i po kilku miesiącach odwiedziłam kolegę(to były jego agamki) i przeżyłam szok bo Joda był faktycznie zielonkawo-żółty. Do tego ma ciągle komiczną minę, jakby sie obraził ;)) Powiedziałam, że muszę go mieć i naszczęście zgodził się mi go sprzedać :)))
To na tyle historii Jody (plus jeszcze jedna fotka ;)) i jedna śpiącego Smoczyska :))

Co do brania na ręce - ja raczej młodych nie biore. W ogóle branie na ręce nie jest zwierzakowi do niczego potrzebne. Na szczęście jednak dla większości agam nie stanowi to stresu a nawet lubią sobie pobiegać po opiekunie ;) To jest duża zaleta bo jak czytam o tych spanikowanych młodych legwanikach zielonych, które właścicele non stop łapią, to naprawdę szkoda zwierzaków. Także o ile masz ciepły pokój i nie zauważasz reakcji lękowych możesz ją brać. Najlepiej jednak dla młodych osobników,żeby przebywały w terra bo są jeszcze delikatne i bardzo szybko wychładzają się.

gregory
20-10-2011, 14:13
Alicjo są śliczne! Jak wywołam zdjęcia zamieszczę swoje.
Czy uzywasz do ozdoby terra jakichś zywych roślin? Jeśli tak to jakie? Czy pupile często je zjadają?
Pozdrawiam
Gregory

Alicja
20-10-2011, 17:02
Kiedys dostałam w prezencie od Sułka pseudokaktusa ;) wstawiłam go do terra ...i po dwóch dniach już go nie było. Smakował Smokowi ;))
Teraz mam sztuczne roślinki ;)

gregory
23-10-2011, 14:56
Czy normalne jest ze moja młoda 3/4 dnia przesiaduje na ściance?
Z tym jedzeniem to nadal jest dziwnie - może ona tyle je i koniec? Dzień w dzień 2 swierszcze.
moze dać jej maczniaka lub owrodki mysie. Co Ty na to?
Pozdrawiam
Gregory

Alicja
24-10-2011, 13:08
Możesz oczywiście dać jej mączniaka ale najlepiej wybierz takiego od razu po wylince. Noworodek nie wiem czy nie będzie jeszcze zbyt duży dla niej? Co do ilości widocznie tyle potrzebuje. Najważniejsze, że regularnie pobiera pokarm. Moje też jedzą 2-3 świerszcze. Co do ścianki młode lubią na nich przesiadywać, nie przejmuj się tym.

gregory
25-10-2011, 13:25
Ok ale jak odróznić mączniaka że jest po wylince??? Niestety nie wiem - mam zbyt małe doświadczenie.
Czy w nocy jako promiennika nocnego moge używać czerwonej zarówki? Czy prawdziwy promiennik nocny ma specjalny czerwony kolor?
Czy normalna żarówka też bedzie obojetna dla gada (tzn czy bedzie mu przeszkadzac w nocy)?
Dzięki i pozdrawiam
Gregory

dr Robert
25-10-2011, 13:33
Zachowanie normalnego dobowego cyklu świetlnego jest bardzo ważne. U agamy brodatej światło w dzień powinno być bardzo silne (pochodzi z terenów o wysokiej insolacji), ale w nocy powinno być ciemno.

Larwa mączniaka po wylince jest zupełnie biała.

gregory
25-10-2011, 15:08
To doradzcie co zrobić jesli mam zbyt niską temp. w nocy 20 stopni. Terrarium jest tak zrobione ze nie mam jak zamontowań kabla ani maty (nie mam jak wyprowadzic kabla na zewnątrz), a oprawki od promienników wpuszczone do terra mam na mały gwint więc promieniknocny na duży gwint tez odpada/
Pomóżcie bo chyba mam problem
Pozdrawiam
Gregory

dr Robert
25-10-2011, 15:40
Temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 16 stopni Celsjusza. Nie ma czym się martwić.

42d3e78f26a4b20d412==