PDA

Zobacz pełną wersję : CITES



Fatum
21-08-2011, 10:48
Cześć


Co mam zrobić jeżeli nie spełniam (zapewne nie tylko ja) 9 i 10 punktu tego rejestru CITES? Chciałbym, aby mój leguś był zarejestrowany.

<pre>
"Art. 27e. ustawy o ochronie przyrody

-Przetrzymywanie roślin i zwierząt, o których mowa w art. 27d ust. 1, oraz ich uprawa i hodowla wymaga wpisania
do rejestru.
-Rejestry, o których mowa w ust. 1, prowadzi starosta właściwy ze względu na miejsce przetrzymywania roślin lub zwierząt
oraz prowadzenia upraw i hodowli. Rejestr powinien zawierać:
1.liczbę porządkową,
2.datę dokonania wpisu lub wykreślenia z niego,
3.imię, nazwisko i adres posiadacza lub przetrzymującego,
4.adres miejsca przetrzymywania, prowadzenia uprawy lub hodowli,
5.wielkość powierzchni zajętych pod uprawę lub liczbę zwierząt,
6.nazwę gatunku w języku łacińskim i polskim, jeżeli polska nazwa istnieje,
7.opis oznakowania, jeżeli istnieje,
8.cel posiadania lub przetrzymywania,
9.numer i datę wydania zezwolenia na wwóz do kraju lub zezwolenia na pozyskanie,
10.numer i datę dokumentu wydanego przez urzędowego lekarza weterynarii, potwierdzającego urodzenie zwierzęcia
w hodowli. "
</pre>

Dodi
21-08-2011, 12:06
jeżeli twój legwanik został nabyty przez Ciebie przed dniem 01.05.2002 r.
nie musisz spełniać 9 i 10 punktu tego rejestru.
Idziesz do urzędu zgłaszasz że w twoim posiadaniu jest zwierze takie i takie,wypełniasz odpowiedni wniosek,wnosisz opłatę i już.
Punkty które przytoczyłaś dotyczą zwierząt zakupionych po 01.05.2202.

Pozdrawiam !!

Fryta
21-08-2011, 12:12
Zobacz dokładnie od kiedy ma ta ustawa obowiązywać. Z tego co pamiętam to ona dopiero będzie obowiązywać (chyba od listopada przyszłego roku). Na razie obowiązuje przepis nakazujący rejestrację, ale bez podawania takich szczegułów.
Piszesz oświadczenie woli, podajesz gdzie kupiłeś (jak masz rachunek lub paragon to dodajesz kopię), itd. Po prostu wypełniasz wszystko co możesz poza punktem: 9 i 10 (bo tego nie masz - zamiast dajesz oświadczenie woli i kopię rachunku) i bez punktu: 1 i 2 bo to wpisuje sam Urząd.
Postaraj się od razu o jakiś dokument poświadczajacy Twój wpis do rejestru. To na wypadek gdyby ktoś wpadł z jakąś kontrolą. Możesz pokazać, że masz wszystko legalnie - masz jakiś dokument poświadczajacy dokonanie rejestracji.
Swoją drogą życzę dużo szczęścia w kontaktach z urzędami. Ja już 6 razy próbowałem. Na razie zrezygnowałem. Nie poddaję sie jednak i na pewno to załatwię. Tylko, że te baranki za biurkiem zazwyczaj nie mają pojęcia o co chodzi, nawet jak im dasz ustawę przed nos np w Dzienniku Ustaw.
Powodzenia!!!!

Lord_Leoric
21-08-2011, 12:52
Witam,
kupilem Pytona Tygrysiego przed 01.05, ale nie kupilem go w sklepie tylko od znajomego, czyli u hodowcy.
Co mam w tej sprawie zrobic (poniewaz nie mam zadnego paragonu) by moc zwierzaka zarejestrowac i byc pewnym , ze mam go legalnie i nikt nie moze mi go juz odebrac?????

Pozdrawiam

Lord_Leoric

Oczy drobiu
22-08-2011, 12:35
Ja mam ten sam problem w urzedzie nic nie wiedza i nie maja o niczym pojecia. A tak przy okazji czy trzeba wszystkie rejestrowac, czy tylko te ktore musza miec CITES? Jeszcze jedno czy z tym idzie sie do urzedu miasta czy do starostwa?Tez mam pytona tygrysiego , ale nie wiem czy musi miec CITES.

Pozdrawiam

Fryta
22-08-2011, 14:22
rejestracja obejmuje tylko gatunki objęte CITES.
Urząd miasta to Starostwo Grodzkie. Starostwo Powiatowe to powiat ziemski obejmujący wszystkie gminy oprócz danego miasta.
Wszystkie Python sp. są obięte CITESem (Appendix II)

Wiciu
22-08-2011, 15:27
Niebawem zamieszczę wzór dokumentów potrzebnych do rejestracji ze wzgledu na brak okreslonych przepisów co do dokumentów jest to wzór ale na ich podstawie zarejesrtrowało swoje zwierzeta paru juz terrarystów.
Pozdrawiam

Fryta
22-08-2011, 15:34
wiem, że kilka Starostw posługuje się już sprawdzonym czeskim systemem. Po prostu przetłumaczono czaskie dokumenty i wykorzystano przynajmniej część z nich. System ten jest dość dokładny i jednoznaczny. Na pewno precyzyjniejszy niż to co proponuje Ustawa. Być może ona tez jeszcze ulegnie nowelizacji w tym kierunku. Oby szybko i tak by wiedziały o tym starostwa, bo na razie nikt nic nie wie.

Lord_Leoric
23-08-2011, 08:18
A jak nie mam nawet zadnego dokumentu CITES??
To czy wogole moge go zdobyc? Na jakich warunkach??
Bo kupilem u hodowcy, a on czegos takiego nie ma, nawet w sklepach zoologicznych nie daja takiego dokumentu...

Co mam z tym fantem zrobic? Wkoncu chce zarejestrowac Pytona zeby nie okazalo sie , ze mam go nielegalnie!!!!

Pomozcie

Pozdrawiam

Lord_Leoric

Fryta
23-08-2011, 11:47
W sklepach nie dają CITESu i dawać nie będą. To dokument potrzebny przy przekraczaniu granicy. Jest użyteczny tylko w handlu miedzynarodowym. CITES musi zostac u importera danego zwierzecia i nie może byc przekazywany dalej. Jak jakiś sklep taki daje to jest cos nie tak. Do obrotu wewnetrznego służą inne dokumenty. Przykładowo w Niemczech są to dokumenty nieco przypominające CITES, zawierajace podobne (a nawet dokładniejsze) dane. Jednak ich wygląd, barwa i przeznaczenie są inne.
U nas przyjęło się, iz takim dokumentem jest rachunek wystawiony przez sklep z PODANYM NUMEREM CITESu jaki posiadało dane zwierzę. Przykładowo:
#sklep kupił od hurtownika 10 legwanów. Dostał na to fakturę gdzie podano: Legwan zielony (Iguana iguana) - 10szt - CITES No: 123456
#sklep moze teraz sprzedac je (każdy osobno) na rachunku kazdego pisząc numer CITESu: 123456
Tak wyglada teoria. W przyszłości może to sie zmieni. Przydałyby sie jednoznaczne dokumenty potwierdzajace pochodzenie i legalność danego zwierzecia, a tam gdzie to mozliwe w sposób jednoznaczny je rozróżniające (cechy szczególne, trwałe oznakowanie - np chip). To byłoby cos na wzór dowodu osobistego dla zwierzecia. Ale to chyba niestety marzenie...

Lord_Leoric
23-08-2011, 13:01
A jak kupilem Pytona Tygrysiego u znajomego, czyli hodowcy przed pierwszym maja, i nie obowiazuje mnie 9 i 10 punkt a jak nie mam zadnego paragonu lub dowodu , ze wlasnie w takim dniu i w takim miesiacu nabylem te zwierze to jak moge je zarejestrowac bez 9 i 10 punktu????

prosze o odpowiedz

Pozdrawiam

Lord_Leoric

Fryta
23-08-2011, 13:25
Niech ci hodowca napisze oswiadczenie o przekazaniu danego osobnika. Ty napiszesz oswiadczenie ze chcesz go hodowac i w tym celu go posiadasz. To powinno wystarczyc. Do tego podanie z pozostałymi punktami wymaganymi ustawa.

Lord_Leoric
23-08-2011, 13:56
dzieki za odpowiedz!
Mam jeszcze jedno i mam nadzieje , ze ostatnie pytanie:
Ile kosztuje rejestracja?
Słyszalem ze 5zl zarejestrowanie i 5zl gdy chce sie zwierze wyrejestrowac. A czy jest jeszcze jakas oplata? Jakis podatek lub cos w tym stylu?

Pozdrawiam

Lord_Leoric

Fryta
23-08-2011, 14:00
Typowe opłaty jak przy składaniu podań w urzędach: 5 pln za podanie + 0,50 za każdy załącznik (np xero oswiadczenia). Oczywiście na podaniu może być wymieniobych kilka zwierzat, niekoniecznie jedno, więc koszt jest naprawde nikły.

Loke
24-08-2011, 13:04
Czy ktos z was juz przez ta biurokratyczna machine przechodzil ????

Fryta
24-08-2011, 14:50
próbowałem 6 razy. W przyszłym tygodniu jeszcze raz spróbuję. Ciężko przebić się przez urzędasów, którzy nie wiedzą co mają zrobić nawet gdy to mają przed nosem w Dzienniku Ustaw.

Loke
24-08-2011, 14:59
w ktorym dzienniku... masz moze egzemplaz na kompie????

Fryta
24-08-2011, 15:08
niestety nie mam. Tylko taki tekst art 27e jak wyzej. Pracuje nad tym by mieć wydruk z Lexa, ale nie mam dostepu do tego programu.

Loke
24-08-2011, 15:16
chyba bede mogl w tej sprawie pomoc zadzwonie jutro do znajomej z prawa moze ona cos zdziala...

Nika
26-08-2011, 02:53
Dodi, a gdzie jest określona data 01.05.02 ? Chodzi mi o dokument prawny mówiący o tym.

Pozdrawiam

mysza
26-08-2011, 03:40
A czy ktoś mógłby mi przesłać mailem pełny tekst ustawy?? Byłabym wdzięczna.

pozdrowionka

SNAKES
26-08-2011, 04:40
http://www.mos.gov.pl/mos/akty-p/cites/index.html

Pozdrawiam i miłej lektury!!!

Bruk
26-08-2011, 05:02
Nie mylcie spraw eksportu, importu i reeksportu ze sprawami rejestracji to nieco inna ustawa a własciwie dwie wejdźcie sobie w INFOR.pl i tam znajdziecie wszystkie uustawy wystarczy poszukać, poczytać i wdrożyć w życie jeżeli urzędnik odmawia Ci rejestracji to idż do jego szefa bo on to musi zrobić i nic go nie usprawiedliwia a przede wszystkim nieznajomośc przepisów. Ty musisz mieć tylko odnotowany fakt że zgłosiłeś zwierzęta do rejestracji i to na papierze
pozdrawiam

SNAKES
26-08-2011, 05:06
Cześć,

w temacie widnieje CITES - stąd odsyłacz do aktów prawnych na ten temat:-)))
Nie czytałem dokładnie całego wątku - przeczytałem tylko ten post.

Odnośnie rejestracji:
http://ks.sejm.gov.pl:8009/proc3/ustawy/1476_u.htm
(informacje otrzymałem bezpośrednio z MOŚ)

Pozdrawiam

SNAKES
26-08-2011, 05:17
A tu ujednolicony tekst ustawy:
http://www.rzeczpospolita.pl/prawo/doc/prz1020.html

Tutaj powinno być wszystko (osobiście nie szukałem)
Pozdrawiam

Łukasz U.
26-08-2011, 05:46
Na głupote Urzędników świetnie robi list polecony. Wkładasz do kperty wszystkie dokumenty, robisz z nich ksero, na poczcie prosisz o podbicie stemplem dziennym kopi i dopisek zgodność z orginałem stwierdzam, do tego dopinasz rewerst na polecony i cały świat masz w dużym powarzaniu. Jak urząd sie do ciebie nie odezwie wysyłasz kolejny polecony zaczynając od słów " W nawiązaniu do pisma z dnia ... wraz z załącznikami...... proszę o zajęcie stanowiska". Nie masz z cymbałami kontaktu, ponadto niczego tak sie nie boją biurokraci jak papieru. Ktoś tę poczę podpisuje że ją odebrał, ktoś że posegregował, ktoś że dostał na biurko itd. Naprawde skutkuje,półtora roku walczyłem o wydanie Karty Podwodnego Łowcy, nikt nie wiedział o co mi chodzi. Jak zaczołem korespondencje to po trzech tygodniach wezwali po odbiur dokumentów. A tak to nie mieli wzorów nie było odpowiedniego Pana itd. Doradzam pomaga. Co do lexa to dajcie znać co potrzeba to skopiuje i prześle mailem, mam go w pracy, nie ma problemu. Tylko potrzebuje dokładnie dziennik ustaw nr. ustawa itp.

mysza
26-08-2011, 07:01
wielkie dzięki.

pozdrowionka

Lord_Leoric
26-08-2011, 09:12
Aha, czyli jak moj Pyton Tygrysi ktorego kupilem w tym roku (ponad 5 miesiecy temu) urodzil sie w Polsce, to nie poczebuje zadnego dokumentu CITES tylko ide do urzedu miasta czy do powiatu i zglaszam rejestracje i dostaje jakis papierek potwierdzajacy tą wlasnie rejestracje... ??

BaSiA
08-09-2011, 07:31
W Warszawie pani w urzędzie wiedziala o co chodzi ale nie mają druków- trzeba pisać odręcznie. Nie wydają też wypisów z rejestru (po rejestracji) bo nie mają na razie systemu. Po prostu trzeba napisać że zakupiło się zwierze przed 01.05.02 i koniec problemu. Życzę wszystkim powodzenia w składaniu wniosków o rejestrację.

Lord_Leoric
09-09-2011, 09:57
A jak mniej wiecej ma wygladac takie pismo?? Czy ma byc jakis podpis sprzedawcy... czy poprostu napisze sobie "Kupilem mojego weza dnia (np.) 28.04.2002 roku." i sie pod tym podpisze...
Jak ma to wygladac?????

Pozdrawiam
Lord_Leoric

BaSiA
12-09-2011, 07:52
ja napisałam:
Wniosek o dokonanie wpisu do rejestru

Zwracam się z prosbą o wpis do rejestru nastepujacych danych:

posiadacz:...................
adres hodowli:...............
nazwa gatunku: po polsku i po łacinie
cel posiadania:..................

Oświadczam ze wszystkie w/w zwierzeta zakupilam przed 01.05.02 i nie posiadam zadnego dokumentu zezwalajacego na wwóz do kraju.

data
podpis

Ja jestem z wawy i u mnie pani w starostkiwe powiedziala ze moze byc, nie wiem jak w innych miastach. Pani powiedziała tez ze na razie nie wydają wypisów z rejestru bo nie maja ewidencji, ale jak beda mieli do dostane z data zlozenia.Życze powodzenia.

Nika
12-09-2011, 08:18
W Ktowicach niestety jest problem. Zarejestrować można ale trzeba mieć dowód zakupu i kopie ze sklepu ich dowodu zakupu. Nie przekonuje urzędasów argument że zakupilam zwierze przed 01.05.02.
Zna może ktoś źródło tej daty, gdzie jest zapisane że zwierzęta zakupione przed ta datą można rejestrować bez w/w dokumentów ?
Jak bym miala akt prawny w ręce to moglabym ich przekonać.

Lord_Leoric
12-09-2011, 08:47
A przy podpisie data moze byc np dzisiejsza? Czy ma byc data wczesniejsza od 01.05 ??

Pozdrawiam

Lord_Leoric

BaSiA
13-09-2011, 08:22
moze byc dzisiejsza

BaSiA
13-09-2011, 08:28
od 01.05.02 obowiazuje najnowsza zmiana art.27e albo 27d ustawy o ochronie srodowiska w ktorej mowa o tym rejestrze - już dokładnie nie pamietam. jesli masz mozliwość to przeczytaj sobie dokładnie art.27e i d można z tego cos wywnioskować.

dr Robert
13-09-2011, 15:17
Ja to rozumiem tak:
Aby zwierzę w ogóle zarejestrować należy powołać się na ustawę
z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (http://www.mos.gov.pl/mos/akty-p/op_n.html

Cytuję:
"Art. 27e. 1. Przetrzymywanie roślin i zwierząt, o których mowa w art. 27d ust. 1, oraz ich uprawa i hodowla wymaga wpisania do rejestru.
2. Rejestry, o których mowa w ust. 1, prowadzi starosta właściwy ze względu na miejsce przetrzymywania roślin lub zwierząt oraz prowadzenia upraw i hodowli. Rejestr powinien zawierać:

1) liczbę porządkową,
2) datę dokonania wpisu lub wykreślenia z niego,
3) imię, nazwisko i adres posiadacza lub przetrzymującego,
4) adres miejsca przetrzymywania, prowadzenia uprawy lub hodowli,
5) wielkość powierzchni zajętych pod uprawę lub liczbę zwierząt,
6) nazwę gatunku w języku łacińskim i polskim, jeżeli polska nazwa istnieje,
7) opis oznakowania, jeżeli istnieje,
8) cel posiadania lub przetrzymywania,
9) numer i datę wydania zezwolenia na wwóz do kraju lub zezwolenia na pozyskanie,
10) numer i datę dokumentu wydanego przez urzędowego lekarza weterynarii, potwierdzającego urodzenie zwierzęcia w hodowli.

3. Obowiązek rejestrowania lub wykreślania z rejestru powstaje z chwilą wejścia w posiadanie lub wyzbycia się rośliny lub zwierzęcia, wwozu do kraju lub wywozu za granicę, a także powstania zmiany w danych rejestrowych. Wniosek o dokonanie stosownego wpisu lub skreślenia z rejestru powinien być złożony właściwemu staroście w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku.

4. Za dokonanie wpisu oraz wydanie wypisu z rejestru pobierana jest opłata skarbowa."


Natomiast aby uwzględniono fakt, ze nie musimy udokumentować pochodzenia zierzaka jeżeli zakupiliśmy je przed 1 maja 2002 służy przepis z ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2001 r. Nr 3, poz. 21)
http://ks.sejm.gov.pl:8009/proc3/ustawy/1476_u.htm

Cytuję:

"Art. 9.
W ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, o którym mowa w art.27d ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1, w odniesieniu do roślin lub zwierząt gatunków obcych rodzimej florze lub faunie, objętych ochroną, posiadacze upraw tych roślin, hodowli lub chowu tych zwierząt mają obowiązek zgłosić je do zarejestrowania."

Artykułu 27d ust.5 zmienianej ustawy nie znam, chyba konieczne jest sięgnięcie do Dziennika Urzędowego, bo w internecie tego nie ma. Tekst w internecie to już tekst jednolity ze zmianami i mam wrażenie, że zmieniła się troszkę numeracja. Chodzi chyba nakaz wydania rozporzadzenia o którym mowa w punkcie 7 (art. 27d).
(http://www.mos.gov.pl/mos/akty-p/op_n.html)
Wówczas chodzi o rozporządzenie:
Ministra Środowiska z dnia 27 lutego 2002 r. w sprawie zezwoleń na przewożenie przez granicę państwa określonych roślin i zwierząt.
(Dz. U. Nr 39, poz. 357 z 16 kwietnia 2002 r.)

http://www.mos.gov.pl/mos/akty-p/cites/rozporzadzenie.html

którego § 37 mówi: "Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia."

Czyli od 16 kwietnia do właśnie 1 maja upływa 14 dni. Stąd data 15 maja. Kupując zwierzę przed 15 maja 2002 nie można było wiedzieć więc, że należy brać dokumenty jego pochodzenia, ponieważ dopiero to ostatnie rozporzadzenie dało wykaz gatunków, których dotyczy.

Natomiast nie mogę znaleźć miejsca, w którym byłoby napisane jak długo mogę jeszcze zwlekać z wpisaniem zwierząt do rejestru, tzn. czy mogę np. w marcu przyszłego roku zarejestrować swoje zwierzęta podając, że nabyłem je przed 1 maja 2002 ? Niestety mam poważne obawy, ze zastosować można tu przepis z artykułu 27e pkt.3 ustawy http://www.mos.gov.pl/mos/akty-p/op_n.html

"3. Obowiązek rejestrowania lub wykreślania z rejestru powstaje z chwilą wejścia w posiadanie lub wyzbycia się rośliny lub zwierzęcia, wwozu do kraju lub wywozu za granicę, a także powstania zmiany w danych rejestrowych. Wniosek o dokonanie stosownego wpisu lub skreślenia z rejestru powinien być złożony właściwemu staroście w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku."
Wówczas należało zarejestrować zwierzęta do 14 maja 2002 i "jest po ptokach"
W czasie spotkania PST we Wrocławiu była mowa o dłuższych terminach. Jeżeli kto zna stosowny przepis proszę o podanie go. Ja niestety nie znalazłem.

42d3e78f26a4b20d412==