PDA

Zobacz pełną wersję : KAMELEON - PROBLEM Z JEZYKIEM



zielonyfrajer
28-10-2011, 02:41
Zauważyłam, że mój kameleon nie poluje tak sprawnie jak poprzednio - ma trudności z trafieniem w owada. Czasem przybliża pyszczek bardzo blisko i dopiero łapie pokarm. Czasem udaje mu się trafić. Ogólnie je mniej niż wcześniej. Karmię go z pojemniczka. Poza tym jest w dobrej kondycji, aktywny, pije wodę. Podaję mu wapno i witaminy w normie. Zastanawiam się, co może być przyczyną? Brak witaminy A? Może nadmiar witamin? Żadnego uszkodzenia mechanicznego jezyka nie zauważyłam. Sama nie wiem... napiszcie coś.

mantid
28-10-2011, 03:55
Ja obstawialbym awitaminoze/przedawkowanie witamin lub zaburzenia z gospodarka jonowa - generalnie objawy moga byc podobne. Albo przedawkowujesz preparat witaminowy (z reguly sa w nich tez rozne mikroelementy) albo podajesz go za malo.

Jaki to kameleon ? Czym go karmisz ? Jaki jest duzy ?

expo
28-10-2011, 04:07
a tak z ciekawosci... dlaczego karmisz go z pojemnika? sadze, ze sam kameleo wolalby troche popolowac po calym terra; pozdrawiam.

Jarek Zajączkowski
28-10-2011, 05:21
Kłopoty z wyrzucaniem języka - (jeśli wykluczyć uszkodzenie mechaniczne) to pierwszy objaw hypocalcemii (niedobór wapnia) - u innych jaszczurek pojawia się podobny objaw - wysunięcie czubka języka poza jamę gębową - wysychanie i czerwone zabarwienie czubka języka.
Wapń to nie tylko budulec kości - jest też odpowiedzialny za pracę mięśni. Jeśli jest go zbyt mało - mięśnie zaczynają słabnąć. Etapy rozwoju hypocalcemii u kameleonów -
1. osłabienie wyrzutu języka, utrudnione trafianie,
2. niemożność schowania języka po wyrzucie
3. wyschnięcie języka i jego autoamputacja
4. śmierć jaszczurki
Trzeba jak najszybciej - puki zwierz pije i je zacząć podawać wapń i naświetlać UV.

Alicja
28-10-2011, 13:41
Ja kupiłam kiedyś tanio krzywą,odwapnioną samice kameleona i miała dokładnie tak samo. Musiała podejść blisko pokarmu, nie umiała wyrzucić daleko języka.

zielonyfrajer
28-10-2011, 14:48
Alicja, czy ta samica przeżyła?

zielonyfrajer
28-10-2011, 14:59
To kameleon jemeński, ok. 15 cm tułów.
Karmię go w tej chwili świerszczami i karaczanami z małym dodatkiem drewnojadów, wcześniej jeszcze dostawał czasami muchy. UV oczywiście ma (repti glo 0.8). Obtaczam lekko owady witaminami co drugi dzień (to kompletny zestaw wszystkich witamin z wapniem specjalnie dla kameleonów - kupiłam go w 'Gekonie' w Lublinie). Od czasu do czasu zamiast tych witamin stosuje zwykle calcium panthotenicum, raz w tygodniu wibowit do picia.
Wydawało mi się, że to wystarczy. A może daję za dużo wszystkiego?

Alicja
28-10-2011, 16:27
Zielony ja bym zmienila proporcje - wapno co drugi-trzeci dzien (np. sepia posypana na swierszcze) a witaminki raz, dwa razy w tygodniu.

Witaminy dosc latwo przedawkowac. Ja daje je rzadko - doroslym jaszczurkom raz na tydzien-dwa, mlodym do dwoch razy w tygodniu. Wapnia daje wiecej i zawsze mam UV-kę.

I jak do tej pory nie zachorowala u mnie zadna gadzinka, nabralam tez juz nieco wprawy w wyciaganiu jaszczurek z MBD :), bo kilka odwapnionych swiadomie badz nie, kupilam.

Najlepiej znac wage zwierzecia i dawkowac wedlug wskazanych dawk by niczego nie przedobrzyc. Ja od zawsze robie to 'na oko', podajac
niewiele, za to dbajac o urozmaicona diete i UV w terra, a latem slonce. Jak narazie przynosi to dobre rezultaty.

Ta kamka wtedy przezyla i miala sie coraz lepiej. Niestety popelnilam glupi blad :( Trzymalam ja z samcem, ktory ja pokryl ... a to niezbyt wskazane przy takiej krzywicy :( Teraz juz ta kamka nie zyje :(((( Byla bardzo oswojona, miala na imie Pandora.

zielonyfrajer
21-11-2011, 15:24
Czy możliwe, że kameleon ma problem z trafianiem w owada, bo coś jest nie tak ze wzrokiem?

42d3e78f26a4b20d412==