PDA

Zobacz pełną wersję : co to za agama!!!!



bboy
10-11-2011, 02:53
kupiłem z 3 tygodnie temu małą agamke(w sklepie pisało ze to agama zielona nigdy o takiej nie słyszałem:)) sprzedawca powiedział że lubi sucho i tylko raz dziennie spriskiwać terrarium ma z 14 cm jest szara i ma małe jasne plamki na ciele!!!! pomurzcie!!!!!!
pozd.bboy

..:Marcin:..
10-11-2011, 04:13
fajna jest, odkryles nowy gatunek
ps.ile płaciłeś

Agama Błotna

bboy
10-11-2011, 04:14
dzieki!!!
240zł

Alicja
10-11-2011, 04:37
Ludzie Wy jesteście naprawdę nieodpowiedzialni ... kupujecie coś, nie wiecie nawet do końca co, jakich warunków i diety wymaga, czy jest na CITES itd ... a po kupnie 'pomóżcie' ....

Skąd wiesz, że sprzedawca powiedział Ci prawdę? Mi wiele lat temu powiedział, że legwan nie potrzebuje terrarium, je ser i sałatę, w zimą mieszka na kaloryferze a latem na parapecie (...)

Podał chociaż nazwę łacińską tej agamy?

bboy
10-11-2011, 04:42
właśnie chodzi o to że nie!!! ale jak narezie jej dobrze jest je wszystko jest żwawa wszystko jest oki aha alicja kupiłem ją dlatego że zrobiło mi sie jej szkoda wieksze agamy np.brodate po niej chodził siedziały na niej a ona biedna siedziała w kącie u mnie ma super spore terra jak na nią zawsze świerzutkie świerszcze :)))))) itp

Alicja
10-11-2011, 06:23
żebyś znał nazwę łacińską to bym poszukała czegoś w necie na angielskich stronkach ... sama jestem ciekawa co to za agamka. A może masz fotke takiej jak Twoja?
W Polsce można najczęściej dostać błotną, brodatą, czerwonogłową i ostatnio harduna ...

bboy
10-11-2011, 06:26
niestety Alicjo ale nie mam kupiłem ją za 240 zł wiec to nie napewno steillo ani czerwongłowa z reguły są tansze pisało agama zielona ale to napewno nie błotna wiec odpada co do brodatej były z nia w terra i były troche droższe i innaczej wyglądały!!!!

Alicja
10-11-2011, 06:29
Faktycznie droga ale to różnie bywa ...w jednych sklepach legi są za 400zł, w innych (np. u mnie w mieście) za około 300zł, a w niektórych miastach za 140-160zł ...

bboy
10-11-2011, 06:35
na samym środku głowy ma pare zielonych plamek aryj ma jak brodata a ciałko :) jak pustynna!!!

snaak
10-11-2011, 09:09
moze jakas odmiana czerwonoglowej kiedys jak szukalem inf. na temat tej agamy to znalazlem masa informacji o roznych podgatunkach ktore nie byly nawt podobne wejdz np na yahoo i wpisz agama agama i popatrz na fotki moze cos znajdziesz

AGAM
10-11-2011, 10:24
Kiedyś pisałem z facetem który chciał kupić agamę o podobnym opisie. Niestety nie mam już maila. Też mówił że wygląda jak brodata i ma zielone plamki na głowie. Pewnie hoduje sie jak brodacze a moze nawet to jakaś Pogona...

dr Robert
10-11-2011, 10:51
Opis jest mało precyzyjny. Potrzebne zdjęcie !

..:James:..
10-11-2011, 12:33
ja za moją agamę błotną płciłem tyle samo 240 zł
sorry ze zmieniłem nick z ..:marcin:.. na ..:James:..

..:James:..
10-11-2011, 13:59
ja za moją agamę błotną płciłem tyle samo 240 zł
sorry ze zmieniłem nick z ..:marcin:.. na ..:James:..

AGAM
10-11-2011, 14:13
Cena nie ma tu raczej dużego znaczenia. To zależy od sklepu a nie tylko od gatunku.

slavo
10-11-2011, 14:24
a w ktorym sklepie zoologicznym ja kupiles, bo widze, ze jestes z wrocka?

pozdrawiam

slavo

Alicja
10-11-2011, 15:10
Jeśli podejrzenie, że to jakaś Pogona wejdz na
www.terrarystyka.com.pl
do opisu agamy brodatej - są tam fotki 8 gatunków ...

bboy
11-11-2011, 00:59
dzieki za odpowiedzi!!! niestety nie mam możliwości wstawienia fotki!!!

bboy
11-11-2011, 01:07
jet podobna do pogona minor ale zamiast jasnego paska lecącego przez ciało ma takiego samego koloru wieksze kropki które leżą w jednym rzedzie od każdej kropki w kązdą strone odchodzi czarny pasek

to agamus niewiadomus :)))))))

bboy
11-11-2011, 01:09
aha sorki za tyle postów ale zapomniałem napisą do slavo taj jestem z wrocka kupiłem ją w kakadu w galeri!

AGAM
11-11-2011, 02:19
Może to być młody osobnik. Często plamki u młodych z wiekem przetwarzają się w pasi lub na odwrót. nie wiem jak to jest z tym gatunkiem.

firia
11-11-2011, 03:02
Nie wiadomo czy to jest wogóle jakaś agama. Kiedyś widziałam w sklepie legwana zielonego, który był podpisany gekon.

snaak
11-11-2011, 15:17
fajny sklep:)))))))))))))

Alicja
12-11-2011, 08:36
Jeśli to P.minor utrzymanie podobne jak w przypadku P.vitticeps ...

pepre
12-11-2011, 09:04
chyba to nie jest agama, lecz legwan czarny, dzisiaj tez widzialem cos zielonego w takie jasne duze kropki, i zwalo sie to legwan czarny.

Alicja
12-11-2011, 12:56
Ale legwan czarny nie jest podobny do P.minor ;)

bboy
13-11-2011, 03:31
jeżeli tak to ja już nie wiem!!!! jeżeli to legwan czarny to ładnie gdzie ja go wsadze :)))) aha ostatnio jak ją łapałem na brzuszku i na na głowce oczywiście pod spodem ma takie zółte plamki na brzuszki jest je mniej widać bo są takie wyblakłe ale po głowka jest je widac bardzo dobrze!

Rad
13-11-2011, 04:12
wysyłam kilka zdjęć a ty rozpoznaj

Rad
13-11-2011, 04:17
i co jest taka ???

bobas
13-11-2011, 04:31
Znalazłem w necie zdjęcia agamy zielonej, zobacz zalaczniki jezeli to ta to nizej zamieszczam opis:

KARMIENIE:
Agamie podajemy świerszcze, larwy mączniaka, mole woskowe, dżdżownice, koniki polne, szarańczę, noworodki mysie, dodatkowo małe ilości drobno posiekanych owoców i warzyw. Przy podawaniu koników polnych pamiętajmy aby nie były one zbierane na teranach zanieczyszczonych, w pobliżu dróg (metale ciężkie), pól i lasów (opryski).

Świerszcze, mączniaki i mole woskowe powinny być posypane dodatkiem witaminowym (Nazwy preparatów zostały szczegółowo opisane w rozdziale kameleon/żywienie). Preparaty witaminowe należy podawać średnio co raz na dwa dni. Dodatkowo powininno się uzupełniać dietę jaszczurki w dodatki wapniowe, inaczej może nabawić się ona metabolicznej choroby kośćca; wraz z podawaniem wapnia musisz zapewnić jej światło z promieniami UVB celem przyswajania wapnia. W sklepach zoologicznych można kupić odpowiednie żarówki emitujące promienie UVB ( opisane w rozdziale kameleon/budowa terrarium)

Kolejnym problemem są ilości, w jakich podawać karmę gadowi. Podstawową zasadą jest: dawaj tyle, ile będzie chciał zjeść ( należy uważać aby agamy nie przekarmić).

HODOWLA:
Temperatura w terrarium agamy powinna wynosić w dzień od 28 do 31 stopni Celsjusza, temperatura w nocy natomiast między 24 C a 27 stopni Celsjusza. Należy eksperymentować z lampami o różnej mocy, można też podłączyć je do termostatu aby uzyskać i utrzymać pożądaną temperaturę, dodatkowo lampy można podłączyć do programatora, tak aby agama była oświetlana przez właściwy czas.

Oczywiście słowo właściwy czas jest uzależnione od hodowcy i przyzwyczajenia gada.Każdy hodowca postępuje trochę inaczej np.

Bartosz napisał do nas, że u jego agamy lampy zapalają się o 8 rano i gasną o 20 wieczorem.

Witold natomiast który między innymi hoduje 3 agamy wodne włącza lampy w terrarium o godz. 8 rano a wyłącza o godz. 21.

Agamy bardzo lubią kąpiele wodne, więc należy zapewnić im w terrarium odpowiedniej wielkości basen. Jak powinno wyglądać terrarium, w co powinno być wyposażone jakie powinno mieć rozmiary zostało szczegółowo opisane na stronie budowa terrarium.

NIESTETY TYLKO TYLE TEGO BYŁO:)
MAM NADZIEJE ZE CI POMOGLEM.
POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH, A ZWLASZCZA DLA HODOWCOW GEKONOW LAMPARCICH. NARAZIE:)

bobas
13-11-2011, 04:33
A MASZ TU JESZCZE COŚ O SAMEJ JASZCZURCE:
Świeżo wyklute jaszczurki agamy wodnej (Physignathus cocincinus) mają długość ok. 1 cala svl i od 5 do 6 cali stl; często mają brązowo-zielony grzbiet i blado-zielony lub biały brzuch, jasno kolorowe paski (białe lub beżowe) biegnące pionowo w poprzek ciała, ogony w na przemian brązowe i zielone(żółte) pasy, duże oczy i tępe pyski.

Dorosłe samce mają około 92 cm całkowitej długości, samice zaś około 61 cm. Ogon u tych jaszczurek stanowi z reguły 70% - 75% długości ciała. Ogony są bocznie spłaszczone, zakończone drobnym czubkiem. Agama używa go do utrzymywania równowagi i podparcia podczas wspinaczki, może też nim uderzyć w przypadku zagrożenia, np. ze strony drapieżnika.

Dorosłe agamy są zielone, od ciemnych, leśnych odcieni po jasne, miętowe. Spód ciała jest biały lub jasno żółty, skośne paski biegną od grzbietu do brzucha jaszczurki. Ich barwy mogą być różne, od bladej zieleni, miętowej do morskiej lub turkusowej. Podgardła młodych i dojrzałych agam mogą być kolorowe, od bladej żółci, przez pomarańczowy do pomarańczowego czy różowego.

Głowa ma trójkątny kształt, u dorosłych osobników staje się duża i szeroka. Duże, zaokrąglone białe płytki biegnš tuż przy ustach i kończą się jedną lub dwoma większymi, spiczastymi łuskami, w miejscu łączenia głowy z szyją. Język jaszczurki jest lepki, co pomaga w łapaniu i utrzymywaniu zdobyczy. Zęby są małe i zaostrzone - ułatwia to jedzenie wielorakiej karmy - i mogą sprawić dotkliwe rany, w momencie gdy agama poczułaby się bardzo zagrożona i ugryzła właściciela.

Inną cechą agam są dobrze rozwinięte nogi, przednie są bardziej smuklejsze od tylnych, ich silne palce zakończone mocnymi pazurami służą do wspinaczki i chwytania gałęzi. Silnie umięśnione tylne łapy są wykorzystywane jako pomoc we wspinaniu, pływaniu czy skokach. Agamy wodne są zdolne do biegu na dwóch, tylnych łapach, i jest to widok wart obejrzenia. Ich tylne łapy sš podobnie jak przednie zakończone pięcioma palcami, z których środkowy jest najdłuższy. Ich pazury są długie, grube z czubkiem ostrym jak igła.

PŁEĆ

Chłopiec to ten mocny, twardy - z wiekiem samce rozwijają większe głowy, policzki, grzebień za szyją, odrobinę większe gruczoły udowe dorosłych.

Kiedy jaszczurki są dojrzałe i zdolne do rozrodu zwykle mają już 2 lata i około 60 cm długości. Za dorosłą uważa się agamę, która ma dojrzałe kolory na swoim podbródku. Z reguły mają już około 12 cali (lub więcej) całkowitej długości kiedy zaczynają się uwidaczniać u nich drugorzędne cechy płciowe, umożliwiające rozróżnienie samca od samicy.

Rad
13-11-2011, 04:34
mam więcej zdjęć agam więc jeśli chcesz to wyślę następne

bobas
13-11-2011, 04:34
NAZWA ŁACIŃSKA TEJ AGAMY TO (Physignathus cocincinus)
NAZWA POLSKA TO: AGAMA ZIELONA, AGAMA CHIŃSKA, AGAMA WODNA, PRZYNAJMNIEJ TAK BYŁO NA STRONIE, NA KTOREJ TO ZNALAZLEM, BO JA SIE WOGOLE NIE ZNAM NA AGAMACH. POZDROWIONKA

Rad
13-11-2011, 04:36
bobas to jest agama błotna Physignathus cocincinus

bobas
13-11-2011, 04:37
MOZLIWE MOWILEM ZE SIE NIE ZNAM NA AGAMACH TAK BYLO NAPISANE NA STRONIE Z KTOREJ WZIALEM OPIS I ZDJECIA. NO TO SORKI MALA WPADKA:)

bobas
13-11-2011, 04:47
to strona z ktorej wzialem te info:http://gady.sponsor.com.pl/default1.htm
sorki jezeli wcisnalem wam kit:)

Rad
13-11-2011, 04:50
może to agama planiceps albo belliana leiolopisma ??

AGAM
13-11-2011, 04:55
A wygląda tak jak blotna??? Dajesz fotki ale właściwie to nie mówisz żeby ta Twoja tak wyglądała... Skoro ma tylko kilka zielonych plamek to błotna to raczej nie jest... Masz jeszcze kilka zdjęć w opisie na tej stronie (agama błotna)

bboy
13-11-2011, 05:11
jeżeli dajecie fotki to prosze nie o dorosłe osobniki tylko o młode !!!!!

bobas
13-11-2011, 05:24
niestety tylko byly dwie zreszta wejdz na ta strone i sam zobacz

AGAM
13-11-2011, 07:16
agamy blotne cale zycie sa całe zielone....

Alicja
13-11-2011, 11:38
Nie przypuszczam, żeby to była błotna - mała agama błotna jest podobna do małego legwana zielonego i zupełnie nie jest podobna do P. minor( a Bboy powiedział, że ta jego jest podobna). Zdjęcie P.minor macie tutaj:
http://www.terrarystyka.com.pl/showimg.php?id=20020922110239&nr=2

AGAM
13-11-2011, 13:01
Twoja agama nie może być podobna do błotnej, P. minor i legwana czarnego??? Zdecyduj się na coś... No chyba że to jakiś gatunek który ma cechy ich wszystkich...

bboy
14-11-2011, 03:39
agam zrozum ja nie wiem co to jest kurcze jak bym mógł zdjecie zrobić!!

pupu
14-11-2011, 08:33
Jezeli podobna jest do agamy brodatej to jest to agama "stellio" one rosną do 25 cm. Raz rozmawiałem z chłopakiem który ma takie agamy, widziałem kiedyś tak ową jaszczurkę w pewnym sklepie zoologicznym.

gg: 4350211
Pozdrawiam James

AGAM
14-11-2011, 10:03
No... ostatnio się je często w sklepach spotyka.

Rad
18-11-2011, 03:05
wiesz już co to za agama ???
jak nie to poszukaj tu www.swisssherp.org/reptiles/agamidae

42d3e78f26a4b20d412==