PDA

Zobacz pełną wersję : agama brodata - ostrzeżenie !!!!



KotkaPsotka
15-11-2011, 06:37
Trzy tygodnie temu w sklepie Smok w Warszawie ( przy Zoo ) kupiłam 26 cm agamę brodatą . W terrarium w sklepie były dwie , wybrałam sobie jedną ( była większa i jasniejsza ) ale sprzedawca po wyjęciu jej z terra stwierdził że ma krzywy ogon co może być oznaką krzywicy i poradził mim żebym wzieła tę drugą. Jestem poczatkującym hodowcą ( o ile wogóle można mnie nazwać hodowcą ) poprostu chciałam mieć agamkę w domu, dwa tygodnie przygotowywałam jej terrarium, przeczytałm sporo na temat gadów i ogólnie przygotowałam się do posiadania tego typu zwierzęcia . Po przyniesieniu agamy do domu bardzo mnie ucieszył fakt że zjadła 3 swierszcze praktycznie zaraz po włożeniu do terrarium . Od nastepnego dnia zaczynało być coraz gorzej. Nie jadła dużo, nie była bardzo aktywna, prawie cały czas leżała pod korzeniem . Po niespełna dwóch tygodniach zaniepokoił mnie fakt, że moja agama załatwiła się tylko dwa razy ( małe ilości przyjmowanego pokarmu tłumaczyłam sobie stresem zwiazanym z nowym miejscem ) Na początku jako podłoze stosowałam piasek ale znajomy hodowca z którym jestem w stałym kontakcie ( i któremu jednocześnie bardzo dziękuje za pomoc ) powiedział mi , że być może agama " zapchała" się piaskiem i stąd te problmy z wydalaniem.Zmieniłam piasek na kostkę kokosową . W Wigilię pojechałam z nią do weterynarza , została zrobiona lewatywa i .... dowiedziałam się że moja agama jest bardzo , bardzo odwapniona . Dodam że była u mnie przez dwa tygodnie i nie ja doprowadziłam ją do tego stanu !!!! Efekt jest taki że przez pół roku, codziennie musze jej podawac 0,2 ml wapna i co trzy dni witaminę D3. do tego nie chce jesc , wiec karmię ją niestety na siłę co jak wiecie nie jest ani przyjemne ani dla mnie ani dla niej . Moje pytanie brzmi : Czy sprzedwaca w sklpie Smok nie WIEDZIAŁ w jakim stanie znajduje się zwierze czy też nie chciał wiedzieć. A może wyczuł że ma doczynienia z laikiem i znalazł swietną okazję zeby pozbyć sie chorego zwierzęcia ( za jedyne 420 zł ) Nie chce nikogo oskarzac, tak czy siak agama u mnie zostanie i zrobie wszystko żeby ją wyleczyć ale chciałabym ostrzec osoby takie jak ja, przed kupowaniem zwierzat bez obecności albo chociaż konsultacji fachowca .
Mogło by się wydawać ze kupując zwierzę w bądz co bądz renomowanym sklepie taka historia się nie zdarzy a jednak ...
Zyczę wszystkim Szczęsliwego Nowego Roku . Personelowi sklepu Smok także .

xol
15-11-2011, 07:31
współczuję :((( i życzę wyzdrowienia twojemu zwierzakowi!

co do sklepu Smok też mam kilka zastrzeżeń (ale i tak mniej niż względem innych sklepów)... mi chcieli wcisnąć samicę kameleona zamiast samca licząc że się nie poznam? czy sami nie wiedzieli? na terra było napisane: kameleon jemeński, samiec:))) wywiązał się dialog:

ja (złośliwie): a skąd pani wie, że to samiec?
pani: bo samce mają ostrogi na tylnych łapach
ja: ale ten nie ma!!!

hmmm... zrobiłam awanturę i sprowadzili mi ślicznego samczyka:)

pani przysięgała też, że wszystkie jaszczurki systematycznie dostają wapno, ale już nie wiem czy jej wierzyć. po twojej historii chyba nie.
pociesz się, że uratowałaś zwierzaka od pewnej śmierci...

pozdrawiam,
xol

KotkaPsotka
15-11-2011, 08:17
No własnie.... sprzedawca na odchodne jeszcze udzielił mi rady : " Wie Pani , wapno i witaminy to własciwie cały sukces w utrzymaniu agamy..... " Szkoda że sami tego nie stosowali :(((
Weterynarz mi powiedział że agama w tym stanie na wolności nie miałaby najmniejszych szans na przeżycie . Dzieki za słowa otuchy, postaram się żeby wszystko było ok :))))
pozdrawiam :))

Alicja
15-11-2011, 11:04
Kotkapsotka mam nadzieję, że masz świetlówkę UV albo lampę ULTRAVITALUX - to bardzo ważne, przy odwapnieniu i dla utrzymania jaszczurki w zdrowiu (profilaktycznie).

Tu pisałam więcej na temat tej choroby:
http://www.terrarystyka.com.pl/zdrowie.php?id=20020828121802

Moja rada jest taka, że jeśli nie macie 'wyrobionego oka' w ocenie zdrowia zwierzaków to najlepiej poprosić o pomoc bardziej doświadczonego kolęgę/koleżankę i pójść z tą osobą kupić gada. Można wtedy uniknąć okantowania przez nieuczciwych lub niezorientowanych sprzedawców.

Życzę Twojej agamce powrotu do zdrowia.

Grino
16-11-2011, 09:45
Powiem tak !
Że chyba bespieczniej jest kupić agame w biofilu niz w dobrym normalnym sklepie warszawskim! takie jets moje zdanie!
Dziekuje bardzo.

KotkaPsotka
17-11-2011, 01:06
Alicjo, mam żarówkę UV, miałam ją od poczatku, w lato będe też miała mozliwość wystawiania agamy na słońce więc powinno być dobrze :))
pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==