PDA

Zobacz pełną wersję : jaszczurka & wychlodzenie organizmu ...



Jeronimo
18-11-2011, 10:23
ostatnio uciekl mi gekon lamparci (http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=6&i=310&t=310) jak go znalazlem byl strasznie przerazony i bardzo ale to bardzo zimny.
(Na szczescie moj gekon byl upasiony i w dobrej kondycji. Jak go znalazlem to wypil strasznie duzo wody... i wyglada na to ze nic mu nie jest, nawet po upadku z 1metra wysokosci. Mam tylko nadzieje ze bedzie spox)

Jaki wplyw na gekona (i na inne jaszczurki) moze miec wyziebienie ???

cromat
18-11-2011, 10:31
mi sie wydaj ze chyba moze przeziebienie....

Ghost
18-11-2011, 11:43
fajnie ze gekon sie znalazl
mam nadzieje ze nic mu nie bedzie
pozdrawiam
p.s Jeronimo odezwij sie na gg

...:James:...
18-11-2011, 15:14
Myślę, że jerzeli przeżył tyle to wychłodzenie to dla niego pryszcz.

dr Robert
19-11-2011, 10:40
Nadmierne wychłodzenie może się skończyć przeziębieniem, osłabieniem, a potem pewnie i innymi wynikającymi z tego powodu chorobami. Wychłodzenie powoduje spowolnienie metabolizmu gada, a w związku z tym gdy następuje nagle zatrzymaniu może ulec trawienie pokarmu. Wówczas pozostający w przewodzie pokarm zaczyna gnić zamiast być trawiony, co prowadzi do zatrucia organizmu. dlatego u gatunków hibernujących konieczne jest zaprzestania karmienia 1-2 tygodnie przez stopniowym obniżeniem temperatury i hibernacją. Natomiast dla każdego gatunku w innym momencie zaczyna się wychłodzenie. W przypadku gekona lamparciego, który uciekł z terrarium i przebywał kilka godzin czy dni nawet w chłodnym mieszkaniu nie ma obaw, że się wychłodził. To gatunek terenów otwartych, półpustyń, terenów dość suchych często o znacznych dobowych wahaniach temperatury. W takim przypadku krótkotrwałe wychłodzenie do np. 15 stopni nie powinno zaszkodzić. W naturze bowiem często taka temperaturę panuje w nocy na obszarach wystepowania gekona lamparciego.

Jeronimo
19-11-2011, 13:27
thx za odpowiedz...
Jak teraz patrze na mojego gekonika to mam warazenie ze ten zakazany owoc go skusil i dalej kusi... za kazdym razem kiedy otworze terrarium to wskakuje na reke i wybiega - ped ku wolnosci :D. Bardzo nauczyl sie skakac i wspinac... 2metry to dla niego nie przeszkoda. Spadl tez z duzej wysokosc i nie widze zeby mial jakiekolwiek obrazenia (no i mam nadzieje ze nie bede widzial - bo ich nie ma).

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==