PDA

Zobacz pełną wersję : czy mam sie martwic?



xol
19-11-2011, 03:33
jak się zachowuje chory kameleon???
Mój dzisiaj jest dziwny, wydaje się zestresowany (chowa się za gałęzią, w końcu zszedł na dół terra i siedzi w roślinkach), kolor ma szaro-brązowy i w ogóle jest jakiś niemrawy. Zjadł dwa świerszcze ale wyraźnie "bez przekonania". Mam się martwić?

dr Robert
19-11-2011, 11:01
Tak. Sprawdź czy kameleon normalnie się porusza. U kameleonów jemeńskich jednym z objawów zaawansowanej krzywicy jest właśnie chowanie się i ukrywanie na ziemi. Oczywiście może to też być milion innych chorób albo "gorszy dzień" u kameleona.

xol
20-11-2011, 04:49
Kamek na pewno nie ma krzywicy, dostaje wapno a poza tym nie ma problemów z chodzeniem, w ogóle do tej pory wyglądał na zdrowego i żwawego. Poza tym: wczoraj po południu już się przestałam martwić, bo wyszedł i zachowywał się normalnie, zjadł i wygrzewał się pod lampą, ale za to dzisiaj od rana znowu siedzi w krzakach... Już nie wiem co o tym myśleć? Do weterynarza czy czekać co będzie? Ostatnio tak miał przed wylinką (przypomniałam sobie o tym już po napisaniu pierwszego postu), ale tylko na 1 dzień przed.

dr Robert
20-11-2011, 14:52
Przypuszczam, ze to tylko gorsze dni. Może czasami jest bardziej lękliwy. Zwróć uwagę czy np. nie boi się np. jakiegoś Twojego ubrania czy innej rzeczy z którą do niego podchodzisz. Czy chowa się nizależnie czy ktoś przebywa w pobliżu. Czasami kameleony czy legwany boją się jakiegoś nowego przedmiotu. Moje legwany wpadły w panikę na mój widok - okazało się, że bały się czapki.

zielonyfrajer
21-11-2011, 15:22
Hej Xol,
nie jestem żadnym ekspertem, ale np. mój kameleon zawsze jest bardziej agresywny i niespokojny przed wylinką, może Twój jest wtedy bardziej strachliwy...

xol
21-11-2011, 15:35
Też się nad tym zastanawiałam... ale na razie wylinki ani widu ani słychu... :( a agresywny też się zrobił bardziej.

Myślałam też czy to że rano schodzi na dół nie oznacza, że jest mu zimno (na dnie ma matę grzewczą, bo teraz zimą w nocy mam chłodno w domu, a to zawsze trochę pomaga...), a kiedy już promiennik się nagrzeje to wraca na górę. Tak mi przyszło do głowy bo dzisiaj wręcz próbował zakopać się w podłożu (!) Może to kameleon podziemny ;)) Dzisiaj podniosę temperaturę w pokoju i zobaczę co będzie dalej. To ciekawy przypadek, ale już się nie martwię bo poza tym kamek wygląda na zdrowego.

Dziekuję wszystkim którzy się zainteresowali tym "przypadkiem"
pozdrawiam
xol

lharkon
22-11-2011, 03:38
Witajcie.
Nie chce zaczynac nowego postu, aleprzeczytalem o wylince i troche mnie to zainteresowalo.
Szczerze mowiac jestem laikiem, i nie wiedzialem ze kamki przechodza wylinke[:)))], moge sie dowiedziec cos wiecej od was?
Np co ile ja przechodza, jak sie wtedy zachowywac[np czy mu jakos pomoc podczas tej `czynnosci`].
Czy po wylince zjadaja swoja stara skore?;)
Pozdr.

dr Robert
22-11-2011, 18:34
Czy ten kameleon ma żarówkę czy promiennik na górze imitujący słońce i zapalający się rano. Wszystkie kameleony rano zbierają się pod lampą. Chodzi więc chyba o ciepło.

Gdy chodzi o częstotliwość wylinki to zależy to od tempa wzrostu, a to z kolei od wieku, karmienia, temperatury i innych czynników. W czasie wylinki nic nie należy robić, kameleony nie zjadają wylinki (natomiast zwykle robią to np. gekony). Wszystkie jaszczurki i węże przechodzą wylinkę. Inaczej nie mogłyby rosnąć.

xol
23-11-2011, 10:12
Tak, ma na górze promiennik i zazwyczaj do niego szedł rano się ogrzać.
Jego dziwne zachowanie to najwyraźniej kwestia temperatury, teraz ma cieplej w nocy to wszystko jest ok. Ale mnie wystraszył... ;)

42d3e78f26a4b20d412==