PDA

Zobacz pełną wersję : AGAMA - co się dzieje??!!????



gregory
22-11-2011, 07:21
Powiedzcie co sie dzieje z moją agamą! Wcześniej miała okres kiedy słabo jadła ale zwalałem to na stres,nastepnie apetyt się polepszył ale ostatnie dni to juz przesada - znowu nie je lub je 1szt swierszcza> dziś dwa pod przymusem gdy wręcz wepchnęłem jej do pyska. Nie chce tak robić bo to dla niej nie jest przyjemne a i ja nie chcę zrobić jej krzywdy. Poradzcie co zrobic moze są jakieś srodki na apetyt a moze cos jej dolega. Czekam na najbliższą kupkę i oddaje do badania. Co moge jeszcze zrobić?
Pozdrawiam
Gregory

Cahir
22-11-2011, 09:41
Czy poza niejedzeniem jest normalnie aktywna, czy przysypia ? (może próbować się zakopywać)

Cahir

Alicja
22-11-2011, 10:07
Gregory a jak wygląda temperatura i oświetlenie? Zbyt niska temperatura i zbyt słabe oświetlenie wpływają w dużej mierze na obniżenie aktywności.
Badanie kału to dobry pomysł.

Natomiast uważałabym z tym wpychaniem świerszczy. Po pierwsze jak uszkodzisz jej pysk to już napewno nie będzie jadła (a o to wcale nie trudno). Po drugie stres związany z karmieniem przymusowym też może wywołać całkowitą odmowę przyjmowania pokarmu. Moim zdaniem jeśli już podejmuje się karmienie dodatkowe najlepiej podawać płynny pokarm z pipetki. Często wtedy agama sama spija krople pokarmu i nie trzeba "wpychać" jej na siłe a to duży plus.

gregory
22-11-2011, 12:14
Alicjo temp w nocy wynosi ok 20 stopni tyle ile w pokoju, natomiast w dzień 29-30 stopni. Temp badana jest termometrem umieszczonym na bocznej ścianie terra w połowie wysokości. Żarówka dajaca ciepło znajduje się wewnątrz terra po jego środku długośc i w 3/4 głebokości terra. Moc 60W daje dobre oświetlenie i ciepło. UV RapriGlo 8.0 umieczczone jest 2-3 cm nad siatką wentylacyjną w suficie terra. Światło więc jest odpowiednie. W ciągu dnia biega po terra ale również przesiaduje na ściance i wygrzeewa się czasami śpi. Jest całkowicie obojętna na świerszcze które chodzą jej koło pyszczka a czasami po niej.
Piszesz żeby podawac pokarm w płynie - Jaki???
Dzis np wcaje nie chciała nawet pić.
Pozdrawiam
Gregory

gregory
22-11-2011, 12:15
Odpowiedz zawarłem w odpowiedzi do Alicji

Alicja
22-11-2011, 13:00
Piszesz, że temperatura wynosi 29-30 stopni. Czy to oznacza, że temp jest prawie taka sama w całym terrarium? Jeśli tak może zastosuj następujące zmiany: promiennik ciepła przenieś w róg terrarium tak aby utworzyć chłodniejsze i cieplejsze miejsca. Dobrze by było, żeby w chłodnym kącie było około 25 stopni, pod promiennikiem 38-40 stopni. Świetlówkę UV mógłbyś przenieść do środka - to powinno zwiększyć ilość UV które trafia do agamy.

Płynny pokarm robi się z zabitych owadów, + (ewentualnie) roztartych owoców z dodatkiem wapnia i witamin. Z owadów wykorzystuje się tylko wnętrzności (bez pancerzyka). Te składniki rozciera się z odrobiną ciepłej przegotowanej wody i podaje pipetką.

Uważaj na świerszcze - przeczytaj temat 'krwiożercze świerszcze' na forum terrarystyki 'jaszczurki' ...

Cahir
22-11-2011, 16:14
Nic nienormalnego. Zostaw ją w spokoju.

Raz na tydzień parę kropli płynu z zakraplacza i 1-2 świerszcze jeśli będzie chciała. Za jakieś 3 tygodnie powinna być znowu taka jak przedtem.

Można się oczywiście ze mną nie zgodzić i na siłę utrzymać ją w stanie pełnej aktywności - >> 40 stopni pod promiennikiem, >25 stopni w nocy, codzienne branie na ręce i zabawy, ale bez karmienia na siłę, IMHO jest to gorsze wyjście.

Cahir

Cahir
22-11-2011, 16:17
Oczywiście nie mam nic przeciwko badaniu kału - zawsze warto.

Cahir

Alicja
22-11-2011, 18:05
Cahir jeśli to mała agamka trzeba uważać. Mi jedna padła mimo opieki weterynaryjnej. Anoreksja i chudnięcie w oczach. Całkiem co innego niż dorosły osobnik. Czemu aż 25 w nocy? 40 pod promiennikiem to normalna wartosc, oczywiscie tylko punktowa. Niektore publikacje podają 50!

Cahir
22-11-2011, 18:28
>Można się oczywiście ze mną nie zgodzić

No właśnie, sam się z sobą nie do końca zgadzam.

Alicja - faktycznie 25 stopni w nocy nie musi być

Gregory - mój post odnosi sie do zdrowej agamy, przede wszystkim zmień wystrój terra zgodnie z sugestiami Alicji i sprawdź temperaturę. W moim terra z drewna i korka (czyli dobrze izolowanym) 60 W spot daje najwyżej +7 stopni w stosunku do temp. mierzonej na bocznej ścianie w połowie wysokości, a do prawidłowego trawienia organizm agamy musi osiągnąć temp. 37-38 stopni - więc pod spotem powinno być >>40 stopni. U mnie taka sytuacja nastepuje gdy termometr pokazuje >35 stopni. Terra jest dość małe jak na dyskusje na tym forum :) (czyli żarówka powinna dawać dużo ciepła - a tak wcale nie jest).
Jeżeli agama jest zdrowa (normalny, nie wodnisty, nie cuchnący kał; brak zmian na tęczówce etc. itp.) i ma prawidłowe warunki w terra to znów obydwoma rękoma podpisuję się pod moim poprzednim postem - zostaw ją w spokoju.

Cahir

...:James:...
24-11-2011, 12:36
U mojego pupila to wyglądało identycznie.
Moja agamka (Błotna) nie jadła przez 2 tygodnie, po pierwszym tygodniu zaczołem wpuszczać jednego świerszcza dziennie i zaczeły ją "wkurzać".
J takim sposobem zaczeła je jesc (po pierwszym świerszczu zjedzonym jagby się odskneła i jadła juz normalnie).

GG:4350211
Agama Błotna
pozdrowienia James

42d3e78f26a4b20d412==