PDA

Zobacz pełną wersję : AGAMA Blotna i oswajanie



carism
04-12-2011, 09:35
Witam wszystkich,

Mam pytanie odnosnie oswajania a.blotnych. Czy a.blotna tak dobrze jak a.brodata toleruje gatunek ludzki? Czy tez tak szybko akceptuje wspolzycie z czlowiekiem w niewoli? Oraz drugie pytanie: czy a.blotna o dl. ok.35cm nie jest juz za "stara" do podjecia proby oswajania.

Jeszcze nie jestem terrarysta ale mam nadzieje ze juz niedlugo ;-)

...:James:...
04-12-2011, 09:58
Odp. na pierwsze pytanie oswajają się stosunkowo szybko moja zaczela mnie tolerowac po okolo 1 tygodniu mam ją zaledwie 1 miesiąc :)
Odp. na drugie pytanie moja ma 27 cm i jest bardzo (mądrym) pojętnym uczniem :)

GG:4350211
e-mail: jamesm@op.pl
pozdrowienia

Alicja
04-12-2011, 10:05
Agama brodata jest dość wyjątkowym gadem właśnie ze względu na swoją osobowość. Z kolegą w Niemczech kupowaliśmy młode brodacze (malutkie 10-12cm) - sprzedawca wybierał młodziki a one nawet nie próbowały uciekać. Kręciły tylko, zaciekawione, łepetynkami na wszystkie strony. Czasem się zastanawiam jak z taką brawurą te zwierzaki w ogóle żyją na wolności ...przecież te młode nie były oswojane i nie mogły wiedzieć, że człowiek nie jest dla nich zagrożeniem ..

Nigdy nie miałam błotnej ale raczej z tego co słyszałam w zachowaniu bardziej zbliżone są od legwana, mimo, że oswajają się szybciej niż on (podobno) :)

carism
05-12-2011, 00:43
dzieki wielkie ;) za odp. Mam nadzieje ze za tydzien bedzie jeszcze w Lazienkach. Chyba sie z a.blotna zrozumiemy ;)

carism
05-12-2011, 00:50
dziekuje za odpowiedz. Choc teraz mam mowiac szczerze maly dylemat: brodata, blotna czy leg.zielony ??
Wszystkie moim zdaniem sa tak ciekawe, ze juz sam nie wiem co zrobic.
Moja "polowka" jest raczej za wegetarianinem, ale z zielonym ,z tego jak czytalem Twoje wypowiedzi na forum,czy w opisac gatunkow Twojego autorstwa, nie wiem czy dam sobie rade jako poczatkujacy "terrorysta".

minok
05-12-2011, 03:18
a.brodate najlepsze
a jeszcze jedno jeśli kupujesz w łazienkach to zwruć uwagę na scynka berberyjskiego jest mój!! :)
czy nie jest piękny
właśnie mu użądzam terrarium.a z tych trzech to zdecydowanie brodacz jeśsli chcesz coś bardzo przyjaznego i ciekawskiego poprpstu taki mały piesek:)

Alicja
05-12-2011, 04:16
No coż ja kocham brodacze a moje zdanie jest zbyt subiektywne by mogło się liczyć ;)

carism
05-12-2011, 05:49
A co bys doradzila? Dla poczatkujacego terrarysty, ktory raz w miesiacu wyjezdza i musialby "gadzinke" brac ze soba na weekend? W obydwu mieszkaniach na pewno bedzie mialo terra ale w tym weekendowym mniejsze. Ktora najlepiej znosilaby podroze ? 300km.?
Aha, i jeszcze jedna prosba. Czy moglabys mailem przeslac zdjecia twoich terrariow? Widzialem na twojej stronie, ale interesuje mnie sposob zamontowania lamp grzewczych i oswietleniowych .

Jesli to nie jest problem dla Ciebie bylbym wdzieczny ;)

Pozdrawiam,
Bogdan.

carism
05-12-2011, 05:56
bylem w sobote, ale scynka nie widzialem . Byles w niedziele?

minok
05-12-2011, 06:14
nie alemoże ta baba ma je w swoim domu bo i tak nie są na sprzedaż

Alicja
05-12-2011, 09:46
Niestety nie mam więcej ciekawych fotek - tylko te na http://brodacze.of.pl/
Nie mam jeszcze zdjęc mojego terrarium (są na kliszy, nie wywołane, więc za jakiś czas zamieszcze) ...

Myślę, że dla każdego zwierzęcia takie podróże są dość uciążliwe. Ja mogę polecić brodatą ale jest też pytanie czy Tobie się podoba - to nie taki piękny zielony smok jak błotna czy legwan. Brodacze często tracą w konfrontacji z innymi gatunkami ze względu na mało atrakcyjne ubarwienie - mają za to świetne trójkątne łepki i są proporcjonalnie zbudowane. Jeśli Ci się podobają myśle, że byłbyś zadowolony z wyboru ..

Co do oświetlenia - jeśli powiększysz fotki na "brodaczach" powinno być widać. Promienniki umieszczone są w klatkach z metalowej siatki tak by zwierzaki nie mogły podejść i poparzyć się. Uchwyty na UV-kę są mocowane silikonem do górnej szyby.

AGAM
05-12-2011, 09:51
Ja mam agamę błotną i jest dobrze oswojona. Nigdy nie przejawia agresji. Z tego co słyszałem brodacze są jednak o wile ciekawsze, choć osobiście polecam także błotne.

...:James:...
05-12-2011, 10:22
Ja popieram w 100% AGMA`a mam jak juz wspomniałem a. błotną ktora szybko sie oswaja ale wszyscy mowią, że a.brodate są łatwiejsze w oswojeniu chociaż w sylwetce są nie tak piękne jak a. błotne i legwany
oczywiście moim zdaniem :)

mordal
06-12-2011, 04:53
Jako posiadacz (od ponad 3 lat) agam błotnych mogę wszystkim polecić ten gatunek jako łatwy w oswajaniu. Moje jaszczury same wychodzą, a potem wracją do terra. Często gdy mnie widzą to podbiegają i włażą na mnie żeby je poglaskać. Oczywiście to nie psy i kontakt z nimi jest na innym poziomie. Przy odpowiednim podejściu zwierzaczki te są wdzięczne w hodowli i bardzo sympatyczne w kontakcie. ZDECYDOWANIE POLECAM BŁOTNE AGAMY tym wszystkim, którzy kochają i są zafascynowani małymi dinozaurami :-))

carism
06-12-2011, 05:47
Mam jeszcze jedno pytanie. Problem pt mieszkanie M2 - jeden pokoj. Jak wyglada sprawa odnosnie terra w pokoju z telewizorem. Czytalem w opisie ze np. legow zielonych nie powinno sie trzymac w pozblizu telewizora. Nie ma nigdzie info odnosnie a.blotnych. I tez nie wiem czy to chodzi tylko o migajacy kineskop ( mozna zastosowac parawan) czy rowniez o fonie ;)
Jak to wyglada u Ciebie?
Pozdrawiam,

carism
06-12-2011, 05:51
Takie podroze raz w miesiacu? Wiesz, to nie trwa dlugo. ok. 2,5h
Warszawa-Katowice. W miare dobra droga.
Hm, jesli nie bedzie to gadzince pasowac, to wynajme jakiegos weekendowego opiekuna. No bo innej opcji nie widze ;)
dzieki wielkie za pomoc ;))
Czekam na zdjecia, a w miedzyczasie poszukam w necie. Moze Cos znajde.

Pozdrawiam,
Bogdan

carism
06-12-2011, 05:54
A czy Ty moze ze swoja blotna jezdzisz niekiedy samochodem?
Ja mam ten "komfort" ze raz w miesiacu wyjezdzam do rodziny ok. 300 km, z WaWy do Katowic i nie wiem jak ona by to zniosla?
odpisywalem juz Alicji, ze jesli nie bardzo by tolerowala podroz (raz w miesiacu) to chyba zostanie mi zainwestowac w opiekunke weekendowa.

p.s.
Moze masz zdjecia swojego terra? Chodzi mi o rozwiazanie sposobu montazu oswietlenia.

Pozdrawiam,
Bogdan

carism
06-12-2011, 05:57
wiesz, caly czas mam maly dylemat. Wszystkie sa moim zdaniem ciekawe, kazda na swoj sposob.!
Tylko jeszcze musze wziasc pod uwage pare innych tematow np. transport raz w miesiacu samochodem 300km. Niewiem ktore z nich najlepiej to znosi !!
Pozdr,
Bogdan

dr Robert
06-12-2011, 07:45
To chyba przesada zabierać jeszczurki co miesiac na weekend do rodziny. To nie pieski, nie będą tęsknić nawet jak przez kilka dni zostaną bez opiekuna :)

carism
06-12-2011, 08:52
zle to zrozumiales , nie chodzi o to ze beda teskinic, tylko ze nie bedzie mial sie nimi kto zajac! A co miesiac musze jezdzic zobaczyc chociaz czy stoi moje mieszkanie na swoim miejscu ;)

Frog
06-12-2011, 10:23
Dlaczego nie moga zostac same , przeciez 2,3 dni to nie duzo.
Wystarczy ze bedziesz mial czasowy wylacznik swiatla.

dr Robert
06-12-2011, 10:39
Dorosłe mogą spokojnie zostać nawet 4-5 dni same, a młode 2-3 dni.

carism
06-12-2011, 12:07
ok. ale jak w tym wypadku rozwiazac temat wody oraz pozywienia dla mlodych ktore wg info na forum i w opisach powinno byc: woda po kazdej toalecie ;) a pozywienie codziennie??

wiem ze jestem tzw. "meczykicha" ale naprawde nie chcialbym zaszkodzic w jakikolwiek sposob gadzince, a jak pisalem wczesniej dopiero zamierzam zostac "terrorysta", wiec wybaczcie te moze nie co dziwne dla fachowcow pytania ;)
prosze o odpowiedz
Pozdrawiam,
B.

carism
06-12-2011, 12:09
dzieki, patrz odp.dla dr Robert. ;)
Pozdrawiam,
Bogdan

mordal
06-12-2011, 23:52
Moje agamy mają terra w pokoju gdzie jest telewizor (3 metry obok terra). Nic mi nie wiadomo o szkodliwości działania "niezbędnika ludzkości" na jaszczurki. Pewnie lepiej jest, gdy gady znajdują się w pomieszczeniu pozbawionym telewizora, ale moje warunki na to niestety nie pozwalają.

dr Robert
07-12-2011, 04:34
Nawet jeśli młode raz w miesiącu nie dostaną pokarmu przez 2-3 dni to nic im nie będzie. Zresztą takie półroczne można już karmić rzadziej.
Nawet jeśli zostawia się je na dłużej (np. powyżej 4 dni) pokarm (świerszcze) można zostawić w pojemniczku nieco wyższym, takim , aby świerszcze nie wyszły, ale jaszczurki mogły wyskoczyć. To juz zalezy od własnego pomyślunku jak takie coś zrobić. A skąd wiesz, że będą się twoje agamy załatwiać do wody. Moje (a miałem stadko 1,3) robiły to do wody dość rzadko. W związku z tym woda pozostawiona na kilka dni niekoniecznie musi być zanieczyszczona. Jakiekolwiek niedogodności związane z pozostawieniem agam (a takich właściwie nie ma) są znacznie lepsze niż ciąganie się z nimi po Polsce.

carism
07-12-2011, 13:18
nie wiem czy beda robic to do wody. czytalem w necie (legi i blotne)
dzieki za pomoc.
Pozdrawiam,
Bogdan.

carism
07-12-2011, 13:20
moje warunki tez nie. ;) niestety .

Dzieki za info.

Pozdrawiam,
Bogdan.

...:James:...
07-12-2011, 23:48
Ja czytałem natomiast, że w większości młode osobniki tylko załatwiają się do wody (moj tak robi)

Pozdrawiam

mordal
08-12-2011, 00:35
Moje agamiszony zazwyczaj załatwiają się w wodzie. Basen mam filtrowany, ale wodę i tak zmieniam średnio co 10 dni. Jest trochę zabawy, bo to 150 l zbiornik. Jednak mam niezłą frajdę, gdy mogę popatrzeć na pływające agamy. Ich ulubioną zabawą jest wskakiwanie z konarów do wody.

carism
08-12-2011, 03:28
To jakie masz terrarium ;) ??
ja niestety nie bede mial na razie takich warunkow.

masz moze zdjecia terra?

Pozdrawiam,

42d3e78f26a4b20d412==