PDA

Zobacz pełną wersję : Niesmiertelne podloze dla Lamparow



m.Lab
06-12-2011, 11:59
Wiem ze temat juz oklepany i pojawial si ena forum, wiem ze wszyscy odradzaj apiasek, a jak wyglada sprawa ze zwirkiem rzecznym takim 0,5-1cm srednicy, wsyzscy polecaj kostke kokosowa, ale czy ona dobrze oddaje warunki w jakich zyje ten gekon w naturze? ni i pozatym w zwirku tak nie zagrzebuja sie swierszcze:)) prosze o opinie Dzieki M.

cromat
07-12-2011, 00:50
Ja mam zwirek i moj gekon go je ale mam zamiar kupic sobie kostke bo jest najlepsza i gekony jej nie jedza....

mantid
07-12-2011, 02:21
ja trzymam lamparty na piasku i tez go nie jedza..... O ile wiem podloze w ich naturalnych warunkach nieco rozni sie od kostki kokosowej (ktora gdy jest przesuszona strasznie pyli)

Jeronimo
07-12-2011, 05:18
kostka kokosowa a maty kokosowe itp. to nie to samo...

Ja mam kostke kokosowa i napewno gekon jej nie zje bo jest za duza i za sucha. Nie wiem o co chodzi z tym pylneniem... moze sa rozne kostki ;)
Co do warunkow naturalnych to jest oczywisce ze gekon nie drepta po jakis kawalkach kostki kokosowej :D

Wydaje mi sie ze wszystko zaleze od rodzaju kostki... jak jest duza i w miare rowna to mozna ja ulozyc jak kafelki i mocno zbic.. wtedy maly gekonik nie bedzie mial problemow z chodzeniem no i swierszcza trudno bedzie sie zagrzebac.

snaak
07-12-2011, 08:02
ja zrobilem mieszanke: troszke piasku, wlokna kokosowego i kamyczkow gekon ma sie oki i fajnie to podloze wyglada kamyszki przypominaja jego biotop a wlokno trzyma wilgoc

gooby
07-12-2011, 09:25
ja hoduje mojego gekona na drobniutkim żwirku, który kupuje w sklepach zoologicznych(takie paczuszki po 0,5kg chyba vitapolu)...
i jest po prostu SUPER!!!!!
a to ze gekon to je, to jest to rzecz jak najbardziej normalna!!! ulatwia mu to trawienie!!!...
a jak ktos ma przekonanie do kostki kokosowej to prosze bardzo...
tylko prosze nie piszcie glupot o żwirku...
pozdrawiam wszyskich goraco:)))

kudlaty
07-12-2011, 10:03
Po co Ci wilgoc ? Byles kiedys na pustyni ?

Ghost
07-12-2011, 10:12
Gooby ulatwia mu to trawienie ale jak sie zapcha to co zrobisz...
ja juz nie ryzykuje z piaskem, zwirkiem itd bo przez to juz stracilem jednego geka..:(
teraz mam wlokna i jest ok..i nawet fajnie wyglada

pozdrawiam
Ghost

bobas
07-12-2011, 10:20
Ghost ma racje, ty piszesz ze trzymasz go na drobniutkim zwirku i tak spokojnie mowisz ze go je, ale jedzienie zwirku jest bardziej niebezpieczne dla gekona niz piasek, poniewaz jest wiekszy i jest jeszcze wieksze prawdopodobienstwo zapchania jelit. Pomysl nad tym.

PS. Jak gekon zje kamien to musi go zwrocic, a jak ty bys sie czyla gdybys zjadl\a kamien i co potem (bol zadka:))


Pozdroffka dla wszystkich:)


GEKONY LAMPARCIE SĄ THE BEST:)

pepre
07-12-2011, 11:47
tereny z jakich pochodza lamparcie coprawda nie sa obrzucone kostka kokosowa, ale tez na pewno nie sa 100% piaskowe --> pustynia. lupiny kamieni, kamyczkow, zbrylona ziemia. jednym gekonom szkodzi piasek (i zwirek!) innym nie. gekony "sonduja" probuja wszystko jezykiem ktory jest najdelikatnieszy i w ktorym maja najlepsze czucie. a pierwszy raz slysze ze jedza piasek by se pomoc w trawieniu... ja z kolei slyszalem ze nagminnie jedza piasek w poszukiwaniu zrodla wapna.

dr Robert
07-12-2011, 14:34
Piasek a właściwie kamienie ułatwiają trawienie, ale spośród gadów tylko u krokodyli, które specjalnie, podobnie jak jedzące ziarno ptaki, połykają je. Natomiast u pozostałych gadów piasek bywa zjadany z różnych, nie zawsze łatwych do wyjaśnienia, powodów. Jednym z nich może być chęć uzupełnienia minerałów, innym stres w warunkach niewoli.

snaak
07-12-2011, 14:48
kudlaty gekona zaczolem hodowac na samym piasku i kamieniac i wsystko bylo pokryte pylkiem (bardzo drobnympiaskiem) zauwazlylem ze moj gekn je piasek i robi piaszczyste "kupy" wiec dodalem trozke tofu i juz sie nic nie kurzy.Kudlaty masz racje ale ten moj torf jest delikatnie wilgotny moje terarium nie ma pokrywy i wszytsko odrazu paruje

sorki za wszelakiego rodzaju bledy pozdrowienie

Jarek Zajączkowski
07-12-2011, 15:41
Gady to nie ptaki - poza krokodylami nie używają gastrolitów do rozcierania pokarmu. Natura do tego celu wyposażyła je w zęby.Za to wiadomo i potwierdza to praktyka, że podłoże, które da się zjeść - jest zjadane (przyczyny nie są do końca poznane) - a w szczególności piasek i drobny żwirek. Jeśli do dziś Twój zwierz wydalał je bez problemu to dobrze - ale co będzie jutro? Operacyjne usuwanie ciał obcych z przewodu pokarmowego nie często się udaje a parafina bywa nie skuteczna.
Najbezpieczniejszym dla gekonów jest podłoże którego nie mogą połknąć. I to powinno być podstawowym kryterium jego doboru.

ps. "tylko prosze nie piszcie glupot o żwirku..." - mocne słowa - uwaga na rykoszety!

RAFCIO
15-12-2011, 07:59
Ja powiem ze nikomu nie polecam piasku gdyz miałem takowy w terra dla Gekona piasek był Firmy Fauna & Flora i niestety moj Gek go jadł i zatkał sobie przewod pokarmowy i zdechł :( Dlamnie to nauczka skączona niepotrzebna smiercia mojego Gozilli :(((((


Pozdrofka. Rafcio!

42d3e78f26a4b20d412==