PDA

Zobacz pełną wersję : Uroplatusek



Sir Szajba
11-12-2011, 11:11
CZy ktoś wie gdzie można dostać gekona Uroplatus Fimbriatus, jakie ma wymagania ile kosztuje itd.

Jeronimo
11-12-2011, 15:39
Rodzaj Uroplatus jest endemiczny dla Madagaskaru (to znaczy że żyje wyłącznie tylko tam). Wlasnie zrobilem aktualizacje na mojej stronie http://www.gekony.prv.pl/ i jest tam zdjecie tego gekona. U. fimriatus mają ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie (nawet ogon) ,
siedząc na pniu rozpłaszczają się i "zlewają" z korą. Uroplatus fimbriatus to duży gekon dorastający do 30 cm
długości. Uroplatusy potrafią zmieniać barwę bardzo sprawnie (w ciągu kilkunastu sekund). Dzięki temu są prawie
nie do odnalezienia w lesie (dlatego mamy mało informacji z ich biologii i ekologii w naturalnym środowisku. Z
powodu swego niesamowitego wyglądu tubylcy bardzo się boją tych zwierząt uważając je za wcielenie zła.).Autorem powyzszego tekstu i zdjecia na mojej stronie jest Grzegorze G.
Tak wiec mysle ze nie dostaniesz tego gekona w Polsce.

Pozdrawiam

Jeronimo
11-12-2011, 15:41
a to wlasnie doczytalem:

Gekon liścioogonowy (Uroplatus fimbriatus), jaszczurka z rodziny gekonów, zamieszkuje tropikalne lasy Madagaskaru. Barwa ciała zwykle o różnych odcieniach brązu, zmienna, posiada zdolność fizjologicznej zmiany barwy, oczy duże brązowo-pomarańczowe, ogon niezbyt długi bardzo płaski, szeroki, w czasie skoków służy jako ster. Często hodowany w terrariach, wymaga temperatury 25 do 30 stopni Celsjusza i bardzo wysokiej wilgotności powietrza. żywi się dużymi bezkręgowcami i drobnymi kręgowcami.

zrodlo: http://wiem.onet.pl/

Pozdrawiam

Sir Szajba
12-12-2011, 14:33
To ja niewiem można do stać czy nie Jeronimo to wlaśnie przez zdjecie na twojej stronie sie tak napaliłem na Uroplatusy

Sir Szajba
12-12-2011, 14:37
Jeszcze dwa zdjatka

Jeronimo
12-12-2011, 14:57
Sir Szajba napisał(a):
> [cut] to wlaśnie przez zdjecie na twojej stronie sie tak napaliłem na Uroplatusy

mam nadzieje ze przy nastepnej aktualizacji nie bedziesz sie za mocno napalal bo sie nie wyplacisz :DDD (jak dobrze pojdzie bedzie duuuuzo fotek)

Pozdro

dr Robert
12-12-2011, 15:19
Uroplatus fimbriatus nie spotkałem się z tym w handlu (ten gatunek ma np. zoo we Frankfurcie n/ Menem), ale pokrewne i nawet piękniejsze gatunki Uroplatus ebenaui, Uroplatus malahelo, Uroplatus henkeli widywałem niekiedy w Czechach. Cena po przeliczeniu ok. 600-700 zł, tak, że w Polsce pewnie byłyby powyżej 1 000 zł. Do tego z natury (przemyt ?) i nie wiadomo czy się za chwilę nie przekręcą. W Niemczech z odłowu lub z hodowli (U. ebenaui lub U. henkeli) zwykle od 150 euro (600 zł) za sztuke (inne gatunki są bardzo trudne w hodowli).

mantid
13-12-2011, 02:09
W Stanach CB U. henkeli, U. fantasticus, U. fimbriatus kosztuja w granicach 50 USD.

Jesli chodzi o zdjecia gekonow bezkonkurencyjne jest jak zawsze www.gekkota.org

uroplatus
14-12-2011, 18:02
Przyznam się że przesłałem tą fotkę dla Jeronimo, dlatego że jest to bardzo ciekawy i atrakcyjnie wyglądający gekon, ale choć nie mam dużego doświadczenia w hodowli gadów to jestem pewien, że są to trudne gatunki w hodowli. I tak ten ze zdjęcia na stronie u Jeronimo był znaleziony w wyżynnym lesie deszczowym gdzie w dzień było około 25 stopni a w nocy 15 lub jeszcze zimniej i cały czas duża wilgotność. Osiągnięcie tego w warunkach domowych będzie trudne. Uroplatusy (poza fimbriatusem) występują bardzo lokalnie na Madagaskarze co też świadczy o bardzo specyficznych wymaganiach klimatycznych poszczególnych gatunków. Myślę że są z nimi podobne problemy jak z kameleonami. Więc jak osobiście namawiam Cię jeśli zdecydujesz się na kupno takiego gekona to najpierw przemyśl czy jesteś w stanie dla niego stworzyć odpowiednie warunki. W tym momencie przyłączam się do wielu wypowiedzi w na tym serwisie że jeśli tylko chcesz trzymać sobie gada to kup coś co rozmnaża się w niewoli. Wydaje mi się że jest to podwójna frajda że masz świadomość że nie niszczysz naturalnych stanowisk ale też masz szansę obserwować swojego pupila jak się rozmnaża.

Jeronimo
15-12-2011, 07:20
No witam Uroplatus'a :DDD
wlasnie wczorej ogladalem film http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=9&i=936&t=903.. przez chwilke byl pokazany wlasnie uraplatus ;-) BTW. film cool....
Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==