PDA

Zobacz pełną wersję : Agama agama dobra dla "ignoranta"?



heniek
12-12-2011, 23:11
Witajcie. Stawiam pytanie jak wyzej.
Jestem gadzim ignorantem. ;-) Kiedys mialem zolwia (czerwonolicy od rodzicow w prezencie bo maly i sie zmiesci w akwarium :-/ ), akwaria mam od 20 lat. "Powazdnych" gadow nigdy nie chodowalem mimo ze mysle o tym od kilkunastu lat. Dlatego zanim kupie zwiarzaka i zrobie mu krzywde wole sie poradzic :-)

Ostatnio widzialem w Kakadu w Warszawie dwie mlode Agamy Czerwonoglowe. Sprzedawca twierdzi ze sa latwe w chodowli i wystarczy terrarium ~80/40/40 (ale sprzedawcy nie sa zwykle dobrym zrodlem informacji). Jednoczesnie przeczytalem ze sa to zwierzeta stadne i dla malego stada 1+3 potrzeba mininmum 150/150/80.

Teraz moje pytania:
1. Czy jedna sztuka bedzie sie dobrze czula. W domu bedzie miala towazystwo ludzi i psa (bo terrarium bedzie stalo na wysokosi psiego pyska)?
2. Czy rzeczwiscie ta agame jest stosunkowo latwo utrzymac?
3. Czy polecane terrarium bedzie wystarczajace dla jednej sztuki?Wiekszego niestety nie moge na razie postawic.
4. Czy jak agama zwieje to latwo ja zlapac (niestety moze zwiac do ogrodka i zostac zjedzona przez koty)?
5. Czy da sie na tyle oswoic zeby mozna ja bezpiecznie wyjac z terrarium i czy jej to nie zaszkodzi.

Na razie tyle :-)
Pozdrawiam
Heniek

Tribel
12-12-2011, 23:46
boze ...........
bez komentarza

Gizmo
13-12-2011, 01:46
Odradzam Szanownemu Ignorantowi zakup w/w gadzinki, gdyż jest trudna i bardzo wymagająca w hodowli. W opisach gatunkow jest zamieszczonych sporo informacji na temat innych jaszczurek, które są mniej wymagające i łatwiejsze w hodowli.

xol
13-12-2011, 02:07
No co się czepiasz Tribel, chyba dobrze że chłopak się pyta :))) zamiast uznac że wie już wszystko bo rozmawiał ze sprzedawcą :)

Heniek: towarzystwo psa (psiej mordy na wys. terra:)) jest ostatnią rzeczą jakiej pragnie jakakolwiek jaszczurka...
A dla "ignoranta" niestety opis gatunku powinien być wyrocznią.
terrarium.com.pl:

"Niestety najczęściej trudno dłużej utrzymać ją przy życiu w terrarium ze względu na trudności z adaptacją do warunków w nim panujących i ograniczonej przestrzeni życiowej terrarium. (...) Agama czerwonogłowa to jaszczurka o stadnym trybie życia. (...) Dla stada złożonego z samca i 2-3 samic minimum (!) to 150/150/80 cm"
I już wiesz...
Pozdrawiam

heniek
13-12-2011, 02:42
Przekonaliscie mnie ostatecznie, na razie daruje sobie ten gatunek. Poraz kolejny okazuje sie ze to co mowi sprzedawca w sklepie nalezy pomnozyc przez 2 :-/. Poszukam innej gadziny ktorej beda odpowiadac warunki ktore moge jej teraz zapewnic.

I teraz pytanie o "psia morde" za szyba :-). Czy rzeczywiscie jaszczurki beda sie stresowac towarzystwem psa? W sumie do ludzi sie przyzwyczaja.
Oczywiscie nie zamierzam probowac "zaprzyjaznieniac" oba stworzeni.


pozdrawiam
Heniek Ignorant :-)

minok
13-12-2011, 03:29
Jaszczurka może się stresować jak zobaczy wielką szczekającą głowe.
Terrarium 80/40/40 będzie dobre dla scynka berberyjskiego.
On jest łatwy w hodowli i bardzo przyjazny.
nawet jeśli pies podejdzie do terrarium to scynk najprawdopodobniej go nie zuważy ponieważ te zwiężeta spędzają sporo czasu zagrzebane w podłożu. Ta jaszczurka jest dobra dla początkującego terrarysty.\
Sam go hoduje a to moja pierwsz jaszczurka i jestem zadowolony choć właściwie rzadko go widuje w całej okazałości tylko kawałki ogona wystające z ziemi

xol
13-12-2011, 04:00
Poczytaj opisy gatunków, na pewno znajdziesz coś dla siebie... A może gekon lamparci? Łatwy w hodowli i łatwo się oswaja (podobno, nie miałam nigdy...) Chociaż je chyba też lepiej trzymać w stadkach... To już pytanie do właściecieli gekonów :)))

A co do psa, to wszystko zależy od indywidualnego przypadku...
Moje psy nie interesują się terrarium, za to kot przesiaduje przed nim często, bo liczy że uda mu się upolować świerszcza (czasem się udaje, dzięki temu nie mam problemów z uciekającymi świerszczami - wszystkie wyłąpuje). Mój kameleon nie znosi kota, syczy na niego, no ale kamki są agresywne i terytorialne, więc nic dziwnego.
To że zwierzak oswaja się z ludźmi nie znaczy że przyzwyczai się do psa, człowiek po pierwsze karmi (= przyjaciel:))), a po drugie stara się zachowywać spokojnie, a pies biega, szczeka itp. Ale jak mówię to indywidualna sprawa, zresztą sam chyba wiesz jak zachowuje się twój pies wobec innych zwierzaków.

Alicja
13-12-2011, 10:57
Heniek jaszczurka nie potrzebuje do szczęścia towarzystwa człowieka a tym bardziej psa :) Wręcz przeciwnie i jeden i drugi powoduj stres u nieoswojonych jaszczurek ... człowiek w żaden sposób nie jest w stanie zastąpić jaszczurce towarzystwa osobników własnego gatunku - to jest możliwe tylko w przypadku ssaków. Co nie znaczy że samotna jaszczurka jest nieszczęśliwa - po prostu jej życie jest bardziej monotonne. W stadzie w dużym terrarium jaszczurka nie nudzi się tak jak w małym terrarium siedząc samotnie na korzeniu. Często młode w grupach lepiej jedzą i są mniej nerwowe (dotyczy między innymi legwana zielonego). Są też jaszczurki które są zdeklarowanymi samotnikami jak kameleony. Proponuję poczytać opisy gatunków i artykuły napewno sobie coś wybierzesz :)

42d3e78f26a4b20d412==