PDA

Zobacz pełną wersję : czy to możliwe?!?, o wylince



gregory
18-12-2011, 10:30
czy to mozliwe że agamie wylinka zchodzi tylko z czesci ciała?czy to normalne? czy w tym czasie moga jaszczurki słabiej jesć? dlaczego przy poprzedniej wylince nie wszystka skóra jej zeszła(pozostała na 1/4 ogona od końca?
Pozdrawiam
Gregory

cromat
18-12-2011, 14:49
Jak wiem to agamy dlugo zrzucaja wylinke.....powinna ja jeszcze zrzucic

Gizmo
18-12-2011, 23:24
To normalny objaw - wylinka zachodząca partiami, agama to w końcu nie ptasznik :-)

micgekon
19-12-2011, 02:20
moja tez tak zrzuca to nie lamparcik zeby zrzucil w calosci i jeszcze ja zjadl przy wiekszych klopotach namocz ja troche

Alicja
19-12-2011, 08:28
To całkowicie normalne - agamy rzadko linieją od razu z całego ciała. Początkowo widoczne jest zmętnienie barwy wtedy dobrze widać z których partii ciała agama będzie zrzucała wylinkę. Aktualnie będzie liniał jeden z moich młodych - z głowy, grzbietu, brzucha i połowy ogona :-) Samiec mojej kuzynki będzie liniał na dniach tylko z czubka pyska - wygląda komicznie :-) Zupełnie nie ma się czym przejmować - wylinka z innych partii ciała zostanie zrzucona w innym terminie.

Nook
21-12-2011, 03:52
Może macie za suche otoczenie w terrariach? Moje gekony zwykle zrzucają całą wylinkę, a jeśli zaistnieje taka sytuacja że wylinka nie będzie kilka dni chciała zejść to jaszczurkę kąpię w ciepłej wodzie, czasem trzeba delikatnie usunąć wylinkę palcami.

dr Robert
21-12-2011, 04:57
Generalnie agamy czy legwany gubią skórę w małych kawałkach i zwykle dłużej. Natomiast gekony w dużych płatach, które zwykle zjadają.

Nook
21-12-2011, 05:08
Doktorze ale jeśli zalega wylinka na palcach to przecież trzeba ją zdjąć bo może wystąpić martwica?
Gdzieś tak czytałem, tak pamiętam...?

dr Robert
21-12-2011, 06:28
Tak, niekiedy są zaburzenia w linieniu. Wtedy rzeczywiście jest kłopot, a większa wilgotność powinna pomóc w lżejszych przypadkach. Gekony, a zwłaszcza te wspinające się (chodzi o "przylgi") oraz kameleony są szczególnie wrażliwe na pozostającą na łapkach skórę i niekiedy wynikają z tego poważne problemy.

Alicja
21-12-2011, 09:06
Doszło tu do pomieszania dwóch tematów
- jeden to że wylinka u agam nie schodzi od razu z całego ciała i to jest najzupełniej normalne. Szczególnie starsze agamy linieją niekiedy tylko z niewielkich partii ciała no tylko z boków albo tylko z łba itp
- drugi to zaburzenia w linieniu gdy np skóra na ogonie była mętna a nie chce zejść do końca, wtedy oczywiście pomoże kąpiel. Ale u brodaczy jeszcze nie widziałam problemów z linieniem.
Faktycznie u gekonów wygląda to całkiem inaczej, moj toke zrzucał cały stary naskórek w przeciągu godziny-dwóch a raczej nie zrzucał a zjadał go z siebie.

42d3e78f26a4b20d412==