PDA

Zobacz pełną wersję : Kto je hoduje.......



ademar
21-12-2011, 15:21
Jaszczurki wlasciwe z gatunku : Takydromus sexlineatus.

Oto linki ze zdjeciami i opisami :

http://www.arbec.com.my/lizards/lacertidae/lacertidae1.php

http://www.lacerta.de/Seiten_Bildarchiv/Takydromus_sexlineatus_(Bilder).html

http://www.frederic-labbe.com/taky.php3

Chcialbym sie wymienic doswiadczeniami, porozmawiac na temat ich mnozenia i do tego warunkow ( bo mam je od niedawna- 3 szt), pozatym jak je rozmnoze to bedzie potrzebna swieza krew ;)

POZDRAWIAM ADEMAR

gg 2254686

ademar
22-12-2011, 06:53
A kto sie z nimi przynajmniej spotkal???


POZDRAWIAM ADEMAR

dr Robert
22-12-2011, 08:59
Ja mam je zawsze od lat (z krótką przerwą). Teraz (od jesieni) mam 2,2 z podgatunku występującego w Indonezji i Tajlandii (to ta sama forma, której transport przybył niedawno do Polski) oraz tylko samicę :( od formy występującej w Chinach. Jest większa i masywniejsza od tej najczęściej spotykanej. Ja trzymałem je zwykle na darni, co zarówno dobrze wyglądało i imitowało naturalne warunki, bowiem w naturze często biegają wśród gęstych traw. Teraz są z innymi jaszczurkami na mchu i innych roślinkach. Niestety niekiedy w transporcie przychodzą zarobaczone lub w inny sposób chore, ale jak ma się szczęście to pożyją parę lat. Samce jak na jaszczurki właściwe nie są agresywne między sobą. Dobrze się rozmnażają jeśli mają odpowiednie warunki, ale wtedy lepiej trzymać darń "na sucho", a wstawić pojemniczek z wilgotnym torfem, bo jaja są tak małe, że może być problem z ich odnalezieniem. U mnie odkryte terrarium od końca maja do końca sierpnia stało na balkonie na słońcu. Chętnie wcinają "plankton łąkowy". Rodzaj Takydromus ma parę gatunków, ale najpiękniejszy jest chyba T.smaragdinus (cały zieloniutki). Poluję na niego, w Niemczech bywa hodowany. W przyszłym tygodniu zamawiam pierwszą na świecie monografię poświęconą biologii i hodowli rodzaju Takydromus, która właśnie w styczniu miała się ukazać w Niemczech co mnie bardzo cieszy.

ademar
23-12-2011, 14:30
A czy jaszczurki skladaja jaj w dzien czy w nocy?? Bo jesli w dzien to mysle ze latwo by mi je bylo znajsc przed tym jak wyjda termitowki. I jeszcze jedno- ich jaja mozna obracac??

POZDRAWIAM ADEMAR

DJP
24-12-2011, 06:34
Ja ją hoduje od nie dawna i też szukam o nie informacji.

ademar
24-12-2011, 06:51
To ona jest nazywana jaszczurka dlugoogonowa?? Chyba ty ta nazwe jej dales:)

Ale ja znam jeszcze lepsza ( smieszna) choc mysle ze bardziej dokladnie okreswla ta jaszczurke i jak juz cis to piwinnismy jej uzywac :) :

Szybkobiezka szesciopasa :)

POZDRAWIAM ADEMAR

dr Robert
24-12-2011, 09:47
Nie wiem kiedy składa jaja. I czy w ogóle można to do końca określić. ja znajdowałem je w różnych porach, ale też nie obserwowałem jakoś szczególnie kiedy dokładnie złożyła.
Jaja żadnego gatunku gada nie powinny być obracane. Normalnie to się robi miękkim ołówkiem krzyżyk na górze jaja, tak jak się je znalazło, żeby póżniej ułożyć je tak samo w inkubatorze, ale w przypadku Takydromus to jest naprawdę trudne, bo jaja są mikroskopowe.

DJP
28-12-2011, 06:34
Tak ją nazwali w sklepie.

ademar
28-12-2011, 08:48
W sklepach zoologiczych nie zawsze sa uzywane prawidlowe nazwy. ja by,m jako wrzocec nie bral. Spotkalem sie z sprzedajacymi w sklepach zoologicznych ktorzy sie bali brac na rece patyczkow !!!

Niektorzy ekspedienci sa naprawde uposledzeni.

POZDRAWIAM ADEMAR

DJP
29-12-2011, 02:38
Tak to prawda. Ostatnio hciałem kupić patyczaka kolczastego (tak było napisane) i sprzedawczyni nie wiedziała jakiej jest pułci twierdząc że to bez znaczenia (dla tych co nie wiedzą i pewnie nie muszą samica patyczaka może sie sama rozmnażać a samiec oczywiście nie!)

42d3e78f26a4b20d412==