PDA

Zobacz pełną wersję : Terrarium dla gekonów lamparcich



Bartosz Michałkiewicz
24-12-2011, 11:29
Cześć wszystkim!
Na tą listę piszę pierwszy raz. Czytam ją od jakiegoś czasu ponieważ planuję zakup gekonów lamparcich.
Poszukując wiedzy na temat hodowli pojawiło się masę pytań. Jak nie znajdę na nie gotowych odpowiedzi pozwolę sobie zapytać Was.
Ale do rzeczy.
Planuję terrarium 100x50x40 cm dla czterech gekonów.
Zbiornik chce zrobić samodzielnie i brakuje mi informacji na temat wymiarów otworów wentylacyjnych:
szerokość pasa pod drzwiczkami przesuwnymi?
szerokość pasa w suficie?
jak wysoki zrobić cokolik pod drzwiczkami?
Czy wymiary zbiornika są odpowiednie?
Jakie zaplanować oświetlenie w terrarium?
Sprzedawca sugerował tylko dwie żarówki nocne i świetlówka UV-B
Jakiej mocy świetlówkę UV-B należy dobrać do takiego terra?
Czy dla lampartów ma sens robienie terrarium wysokości 50cm?
Podajcie jakieś linki do stron z terrariami lamparcimi.

To tyle. Proszę o pomoc.

Nook
24-12-2011, 13:38
Na tą listę piszę pierwszy raz. Czytam ją od jakiegoś czasu ponieważ planuję zakup gekonów lamparcich.
Poszukując wiedzy na temat hodowli pojawiło się masę pytań. Jak nie znajdę na nie gotowych odpowiedzi pozwolę sobie zapytać Was.

-- Dobrze robisz.

Ale do rzeczy.
Planuję terrarium 100x50x40 cm dla czterech gekonów.
Zbiornik chce zrobić samodzielnie i brakuje mi informacji na temat wymiarów otworów wentylacyjnych:
szerokość pasa pod drzwiczkami przesuwnymi?
szerokość pasa w suficie?

-- Moje terrarium (prawie te same wymiary), ma tylko pas w suficie, wielkości długości terrarium o szerokosci 10 cm, sprawdza się, nie potrzeba pasa w boku terrarium).

jak wysoki zrobić cokolik pod drzwiczkami?
Czy wymiary zbiornika są odpowiednie?

-- TAAAK bardz duże terarrium. pamiętaj o odpowiedniej ilości kryjówek!

Jakie zaplanować oświetlenie w terrarium?
Sprzedawca sugerował tylko dwie żarówki nocne i świetlówka UV-B

-- ja mam 2 x lustrzanki 40W przymocowane na siatce wentylacyjnej, co tydzień doświetlam kwarcówką. Nocna żarówka może być ale po co... nie bedziesz chyba godzinami przed terrarium siedział... ;) Ja zapalam normalną żarówkę, tzn nie tą z terrarium tylko nad biurkiem, tak żeby było "coś" widać, wrzucam świerszcze. Jak chcesz już tą nocną żarówkę to na pewno nie Night-Glo..

Jakiej mocy świetlówkę UV-B należy dobrać do takiego terra?

-- nie pomoge w tym temacie :). Lamparcie ciągle siedzą pod kamieniami więc naświetlanie w dzień nie ma sensu co tydzień trzeba je wziąść i "porządnie" naświetlić

Czy dla lampartów ma sens robienie terrarium wysokości 50cm?

-- wysokość nie ma dla nich znaczenia, bo to są jaszczurki prowadzące naziemny tryb życia, zwiększenie wysokości może zwiększyć prawdopodobieństwo skaleczenia się gekona np przy upadku z większej wysokości.

Podajcie jakieś linki do stron z terrariami lamparcimi.

http://terrarium.com.pl/gady/gekonlamparci1t.jpg - kryjówka moich gekków, zdjęcie jest stare w terrarium nie powinno być piasku bo lamparty chętnie go jedzą, lecz nie wszystkie.
http://terrarium.com.pl/fot/gek1.jpg
http://terrarium.com.pl/fot/gek2.jpg
Fotki kilkudniowe, wybacz ale dopiero uczę się robić zdjęcia :)

Hari
24-12-2011, 14:15
Ja sie dołącze, bo tez planuje zakup "lamparta" :) Jak to jest z tym naswietlaniem, zdania sa podzielone co do UV dla geków. Jedni pisza ze naswietlac, inni ze nie potrzeba... Piszesz, ze uzywasz kwarcowki. Jakiej konkretnie i czy nie boisz sie o wzrok gekona? Kwarcowki są przeciez szkodliwe dla oczu. Jeszcze jedno. Jak wygląda takie naswietlanie, np. z jakiej odleglosci? Wsadzasz mu lampe do terra czy bierzesz na reke i wtedy? Pozdrawiam.

Bartosz Michałkiewicz
24-12-2011, 14:22
Ja zapalam normalną żarówkę, tzn nie tą z terrarium tylko nad biurkiem, tak żeby było "coś" widać, wrzucam świerszcze. Jak chcesz już tą nocną żarówkę to na pewno nie Night-Glo..

-- W sklepie sugerowano mi żebym tymi żarówkami Night-Glo świecił i grzał w dzień i do tego świetlówka UV-B też cały dzień. W nocy to będzie normalnie ciemno. Co Wy na to? Podobno gekony nie będą się chować. Ja mam jakieś obirkcje.

I jeszcze zapytam jaką masz grubość szkła?

Nook
25-12-2011, 06:31
> Ja sie dołącze, bo tez planuje zakup "lamparta" :) Jak to
> jest z tym naswietlaniem, zdania sa podzielone co do UV dla
> geków. Jedni pisza ze naswietlac, inni ze nie potrzeba...

-- była dyskusja, lamparcie nie wychodzą w dzień aby się doświetlac jednak jak pisałem raz na tydzień trzeba je doświetlić bo witmiana D3 zawarta w pożywieniu może nie być wystarczająca

> Piszesz, ze uzywasz kwarcowki. Jakiej konkretnie i czy nie
> boisz sie o wzrok gekona? Kwarcowki są przeciez szkodliwe dla
> oczu.

-- tutaj nie pomoge bo się na tym nie znam, słyszałem że są szkodliwe dla oczu, jednak ludzie ją stosuja i nie słyszałem jeszcze o przypadkach uszkodzenia oczu u gekona, lecz 2 min na tydzień to chyba nie jest aż tak szkodliwa dawka.. niech się ktoś wypowie co się na tym zna.

A kwarcówka to zwykła kwarcówka, do celów "leczniczych".

> Jeszcze jedno. Jak wygląda takie naswietlanie, np. z
> jakiej odleglosci? Wsadzasz mu lampe do terra czy bierzesz na
> reke i wtedy? Pozdrawiam.

biore go (je mam 3 samice), do pojemnika, naświetlam z wysokości 1 metra.

Nook
25-12-2011, 06:39
> -- W sklepie sugerowano mi żebym tymi żarówkami Night-Glo
> świecił i grzał w dzień i do tego świetlówka UV-B też cały
> dzień. W nocy to będzie normalnie ciemno. Co Wy na to?
> Podobno gekony nie będą się chować. Ja mam jakieś obirkcje.

-- a kto to wie... w nocy nie bedą się chować bo wyjdą na żer (to jaszcuzrki nocne, no z wyjątkiem felsum), ale nie zawsze, moje ciągle widze pod kamieniami, pewnie wychodzą na polowanie o 4 nad ranem :), chodz teraz akurat się odchudzają...

> I jeszcze zapytam jaką masz grubość szkła?

-- ok 5 mm ale co do grubości szkła ale to chyba szklarz Ci podpowie?

rombi
25-12-2011, 15:44
Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem gekonów lamparcich to ja ma na sprzedarz ładną parkę niedrogo.pozdrawiam rombi tel;0608744083

Bartosz Michałkiewicz
26-12-2011, 00:49
Skąd jesteś?

rombi
26-12-2011, 15:30
Jestem z Warszawy

42d3e78f26a4b20d412==