PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o porady - Agama



steryl
26-12-2011, 03:59
Stałem sie szcześliwym posiadaczem Agamy Brodatej. Jestem poczatkującym "terrarystą", więc wiedzę mam prawie żadną, oprócz tego co usłyszałem w sklepie. Moja Agama ma ok. 13-15 cm długosci. Sprzedawca powiedział, że ma ok. 5 miesięcy. Niestety nie wiem czy to samiec czy samica (Agama oczywiście, nie sprzedawca ;-).
Mam terrarium o wymaiarach mniej więcej 85x50x50 cm. Wysypane piaskiem, z jednym korzeniem i sztuczną roslinką. Kamienny basenik, świetlówka emitujaca UVA i UVB, mata grzewcza pod mniej więcej 1/3 części, w miejscu gdzie stoi basenik.
Karmie ją świersczami (podobno teraz 4-5 raz dziennie?) maczanymi w witaminach. Na razie jest bardzo płochwliwa, boi sie gdy chcemy ja brac na rękę. Jest tez dość mało ruchliwa, nie wiem czy to normalne i jak "dużo" powinna sie poruszać.
Wiem, że pytania moga wydawać się "lamerskie" ale jak napisałem, nie mam żadnego doświadczenia: Oto podstawowe, które mnie męczą:

1. Temperatura - w terrarium w tej chwili jest ok. 25-26 stopni. Aby utrzymać większą, muszę stawiać konwektorek w pobliży terrarium. W miejscu, gdzie jest mata piasek jest oczywiście nieco cieplejszy. Czy powinienem zastosowac jeszcze jakies dodatkowe źródło ogrzewania lub doświetlenia? Jesli tak, to jakie?

2. Oswajanie - jak najlepiej oswajać? Czy trzeba ją często brac na rekę? Czy można? Czy głaskać? Czy Agamy to lubią czy nie? Czy wyjmowac z terrarium i puszczać w innych miejscach (na stole, na dywanie?) Czy jest prawdopodobieństwo, że mi ucieknie?

3. Karmienie - czy w tym wieku podawać jej już owoce lub warzywa? Jesli tak, to jakie i w jakiej formie? I jak często? Czy oprócz świerszczy dawać coś jeszcze?

4. Picie - jakoś niechętnie pije z tego baseniku. Czasami jak z palca podajemy jej kropelkę, która ścieka na jej pyszczek to chetnie to zlizuje. Czy to jest ok? Czy oprócz baseniku powinna mieć pojemnik z piciem?

5. Czy bez obawy mogę ja przyzwyczajac do 7 letniego dziecka? Czy mogę dawać mu Agame na dłoń? Czy istnieje niebezpieczeństwo zarażenia się jakąś chorobą? (Agama została kupiona w jednym ze sklepów dużej sieci sklepów w Warszawie).

Przepraszam, za tak dużą ilość (zapewne śmiesznych po części) pytań. Będę wdzięczny za odpowiedzi. To co znalazłem w internecie nie do końca daje mi jasny obraz jak powinienem się zajmować moją Agamą.
Pozdrawiam.

steryl
26-12-2011, 04:19
Własnie znalazłem w sieci arytykuł Alicji, który sporo mi wyjaśnił (http://www.terrarystyka.com.pl/opisy.php?id=20020922164546&level=20020702211210). Ale i tak będę wdzięczny za wasze porady, szczególnie jesli jesteście doświadczonymi chodowcami. Pozdrawiam i podziekowania dla Alicji.

Jarek Zajączkowski
26-12-2011, 04:23
Z dzieckiem ostrożnie. Powinieneś zbadać agamę w kierunku bezobjawowego nosicielstwa Salmonella.sp - wymaz z kloaki.
Reszta pytań rozwiana przez Alicję (tak myślę....)

dr Robert
26-12-2011, 04:59
Koniecznie punktowe źródło światła/ciepła czyli np. zwykła żarówka. Chodzi o imitację słońca. Wówczas odpada sprawa konwektora i daje jaszczurce możliwość wyboru temperatury.

steryl
26-12-2011, 05:46
R.M - dziekuję. Jarkowi też, będę uważał.
Po przeczytaniu tego co Alicja pisze chyba faktycznie założe. Pytanie tylko - czy jest jakis sprawdzony patent? Jakies gotowe oprawki? Czy musze sam cos wymyślić? No i jaka żarówkę najlepiej dać? Jakiej mocy, barwy, czy taka "lustrzaną" na dole, czy zwykłą?

P.S. Musze przyznać, ze to forum (jak niewiele w necie) sprawdza się, jest na temat itd... Szczerze i miło mnie to dziwi, bo żadko udawało mi sie uzyskac odpowiedzi na pytania na innych (także tematycznie) forach. :-)

dr Robert
26-12-2011, 06:10
Właściwie nie ma specjalnie znaczenia jaką żarówkę. Sprawa oprawek to najlepiej pójść do sklepu z elektrosprzętem. Ja kupuję żarówki w kształcie typu lustrzanka i w kształcie takim żeby nie świeciła na boki, ale można to obejść kupując w sklepie "żelaznym" cienką 2 mm blachę aluminiową i za pomocą cyrkla wyciąć kółko i samemu zrobić osłonkę (spiąć np. spinaczem biurowym). Zwykła oprawka metalowa lub ceramiczna + przewód z wtyczką jest w każdym sklepie z oświetleniem.
Moc żarówki nie można podać bo to zalezy od temperatury otoczenia, wielkości terra, odległości zwrówki od podłoża itp. Trzeba samemu sprawdzić ile stopni będzie pod promiennikiem, ale jeśli masz teraz w terra około 25 to raczej żarówka słabej mocy (40, 60 W ???). Musisz sam przetestować czy będzie odpowiednia (szczegóły w opisie Alicji).

steryl
26-12-2011, 06:23
Tak. Żarówke założę.

Jakbyście jeszcze mogli mnie uświadomić w temacie pojenia Agamy - to o czym pisałem. Czy osobny poik powinna mieć? Czy bedzie piła z tego baseniku.
I jescze jedno - czy to prawda że Agama zostawia odchody w baseniku z wodą? I czy wiadomo komus gdzie w Warszawie badania odchodów na Salomonelle mozna wykonać?

dr Robert
26-12-2011, 06:36
Pojemnik z wodą jest konieczny dla każdej jaszczurki, węża czy żółwia !

steryl
26-12-2011, 07:41
Bedę tu stałym bywalcem (mam nadzieję że nie z problemami ;-)
Jeśli ktos jeszcze moze mi udzielić cennych porad, np powiedzieć gdzie w W-Wie zrobic te badania odchodów to będzie miło.

SNAKES
26-12-2011, 07:43
Jest laboratorium w Warszawie na ul. Gagarina (nie pamiętam numeru) - jest tam klinika weterynaryjna.
Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==