PDA

Zobacz pełną wersję : Do wszystkich tych co mają problem z roślinami



Anolis1987
01-01-2012, 02:39
Jak wiadomo bez roślin nawet najbardziej zadbane terrarium wygląda mało naturalnie, ale często wielu terrarystów nie ma pojęcia jakie gatunki są odpowiednie, kupuje te najładniejsze a po kilku tygodniach te rośliny mu zamierają. Dlatego też służę radą we wszelkich roślinnych problemach.

Leloo
01-01-2012, 05:22
Witam,
Co byś polecił do terrarium z szyszkowcami? Podłoże to piasek + żwir, wysokość terrarium 19 cm (ten parametr wydaje mi się dość istotny, gdyż roślinka może ułatwić zwierzakom zasmakowanie wolności)

Anolis1987
01-01-2012, 05:46
Jeśli terrarium jest dobrze oświetlone to możesz tam wsadzić niewysokie sukulenty (Litops, Gastera, płożące Sedum, Ceropegia Wooda) a jeśli terra jest dostatecznie szerokie (min. 25cm ) to na środku posadź drzewko szczęścia (Crasula), zamikulesa lub nolinę. Podejżewam że wszystkie te nazwy brzmią dla ciebie obco dlatego odwieć www.ogrodnik.pl , wejdź do działu kaktusy i inne sukulenty i tam będziesz miał żetelny opis wraz ze zdięciami. Pamiętaj tylko o najważniejszym, ze względu na to że podłoże w twoim terrarium jest dość ubogie, lepiej wsadź kwiaty wraz z doniczkami a wystające brzegi zamaskuj korą i kamieniami. Możesz też trochę zmienić charakter mieszkania twoich szyszkowców i posadzić tam zwykłe (tzn. nie stepowe) rośliny, one na pewno będą tam lepiej rosły ze względu na to że nie będą potrzebowały tak dużej ilości światła, można tam wsadzić np. scindapsusa, filodendrona pnącego, młode draceny (tzn. takie które nie wytworzyły jeszcze pnia), hoję (woskownicę), zielistkę itp.
Ps. nie radzę ci wsadzać do terra Echverii, roślina ta nieważnie jak starannie była by pielęgnowana i tak po kilku tygodniach by padła.

firia
01-01-2012, 05:54
A co można dać do terra z agama błotną o wymiarach 140/70/150? W tej chwili mam echmeę i marantę. Czy moge je zasadzić bezpośrednio w podłożu? Są w tej chwili w doniczkach, tylko troche za wysokich i obskurnie to wygląda, bo doniczki wystaja z ziemi. Jako podloza uzywam torfu.

Anolis1987
01-01-2012, 06:11
Mam dla ciebie dwie wiadomości dobrą i złą. Dobra: w tak dużym terra możesz trzymać kwiatki jakie tylko zechcesz, Zła: ale agama większość z nich może niechcący zniszczyć. Wiem z doświadczenia że niektóre kwiaty za chiny nie będą dobrze rosły w terrarium, inne wręcz przeciwnie, zostały jakby stworzone do niego. Do takich roślin zaliczają się : syngonium (zroślicha), kaktusy bożonarodzeniowe (Schlubmergia, Ripsalis, Zygocactus), chamedorea (karłowa palma), fittonia, scindapsus, draceny (Dracanea) szczególnie dracena dermeńska i d. smocza, filodendron pnący (Philodendron scandens), rośliny z rodziny bromeliowatych (guzmania, tillandsia, czy twoja echmea), maranta i jej krewniaczka kalateja (Calathea), papirus. Możesz wszystkie te rośliny posadzić bezpośrednio do gleby ale musi to być albo uniwersalna ziemia kwiatowa zmieszana z torfem (w proporcjach 2:1) albo sama ziemia kwiatowa. Niestety ale muszę cię ostrzec że jeśli twoja echmea kwitnie to niedługo się nią nacieszysz, dlaczego? a dlatego że wszystkie rośliny bromeliowate (wyjątkiem są tu skrytokwiaty i niektóre oplątwy) niedługo po kwitnieniu zamierają (chlip), ale na szczęście prawie zawsze przed śmiercią wydają odrosty (odrost to nowa roślinka utworzona przez roślinę mateczną u jej podnuża). Odwiedź www.ogrodnik.pl tam będą dokładniejsze opisy. Powodzenia w hodowli.

firia
01-01-2012, 06:33
Niestety moja echmea jest juz po kwitnieciu... Wzielam ja bo dali mi za darmo w kwiaciarni :P jeszcze jakos sie trzyma na szczescie ;) To wychodzi na to ze nie moge posadzic tych roslin, bo jako podloze uzywam samego torfu...

Anolis1987
01-01-2012, 06:43
Ale możesz chyba wyjąć jakąś część tego torfu, no chyba że nie pozwalają na to warunki panujące w terrarium. W każdym razie raz jeszczę życzę powodzenia w hodowli.

PaWeL^
01-01-2012, 07:16
cześć je się właśnie zastanawiam co dać do gekona lamparciego terra 50/30/40 (dł/szer/wys) ?? najchetniej jakąś roślinke pnącą się w górę, lub taką coś zeby zajmowało malo miejsca przy podłożu a dużo u góry !! :)))))))))))))

Anolis1987
01-01-2012, 07:38
Jest tak roślina (Fikus pnący - Ficus pumila) tylko że on potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza i raczej się nie nadaje do terra stepowego. Inna roślina to Ceropegia Wooda (czy. Łuda), ale obawiam się czy lampartek nie będzie się po niej wspinał. W każdym razie tą Ceropegię stawia się nad terrarium a jej pędy swobodnie zwisają na ściankach. Po za nią są jeszcze gatunki z rodzaju Senieco (Starzec) ale po nich geczko na pewno się wdrapie i zasmakuje wolności. Chyba że postawisz tą roślinę w terrarium i umocujesz tak aby doniczka znajdowała sie na samej górze a z góry postawisz szybkę. Tylko pamiętaj żeby tych roślin nie podlewać za obficie (w przeciwnym razie szybko ci zgniją). Innymi kwiatami (nie zwisającymi) dobrze wyglądającymi w terra to drzewko szczęścia, litops, gastera, haworstja i tillandsie. Więcej informacji uzyskasz na stronie www.ogrodnik.pl

Leloo
01-01-2012, 13:03
Serdeczne dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź

misio
02-01-2012, 08:26
cze mam problem co kupic gekonowi ulikowskiego do terra??

Anolis1987
02-01-2012, 08:40
A w jakim rodzaju terrarium go trzymasz (stepowe, tropikalne ipt.), podaj także wymiary.

Padre218
02-01-2012, 09:38
Cze .a powiedz jakie roslinki mozna by trzymac u Krocionogow.
wymiary terra 50x40x45cm
Mysle ze one moga sprobowac tych roslinek
poradz co mozna w takim terra wsadzic za roslinke(mysle ze trzykrotke napewno)

Pozdrawiam Padre

Padre218
02-01-2012, 09:40
Wiem ze to nie to forum ale moze cos poradzisz

Padre

Anolis1987
02-01-2012, 10:33
Niestety ale moja wiedza o krocionogach jest baaardzo ogólna. Ja myślałem że są mięsożerne ale z twojego listu wynika że są roślinożerne. I niestety ale z przykrością muszę stwierdzić że do terrarium z wegeterianami nadają się tylko rośliny sztuczne. Ale jeśli nie będą cię martwić uszkodzenia wywołane przez krocionogi to możesz posadzić tam różnego rodzaju zioła i sukulenty, soleirolję (Helxine soleirolii), trzykrotkę, cissusa, papirusa i rośliny z rodziny bromeliowatych (guzmania, tillandsia, echmea, gniazdnica). Ale osobiście radzę sztuczne, gdyż po co wydawać pieniądze na coś co wkrótce zostanie zniszczone. No nic życzę powodzenia w hodowli tych stawonogów.

przemo68
03-01-2012, 10:46
Niektóre rośliny są trujące lub wydzielają trujące substancje.Czy dając rady innym jesteś pewna/y że nie zaszkodzą one zwierzakom ?

Anolis1987
03-01-2012, 11:18
Tak, jestem pewny. Wprawdzie niektóre z nich zawierają substancje niejadalne ale takie rośliny polecam tym którzy trzymają zwierzęta owadożerne lub mięsożerne. Przeczytaj co napisał i co odpowiedziałem Padre218. On ma wegetarianów w terra i dlatego napisałem mu rośliny całkowicie jadalne. Zresztą ja wogle nie podaję tu roślin wybitnie trujących, takich jak adenium, oleander, męczennica, psianka, papryka ozdobna, skrzydłokwiat, diffenbachia, aglaonema, anturium, monstera itd. a także roślin niebezpiecznych ze względu na inne cechy, takie jak drapieżność (dzbaneczniki, kapturnice, tłustosze, muchołówki), możliwość zranienia (kaktusy, wilczomlecze, ananasy) czy bardzo szybko rosnące, mogące zakłucić życie w terra (męczennica, bambusy, fikusy drzewiaste), ale czasem można robić wyjątki, np. dzbaneczniki, jeśli ich dzbanuszki są na tyle małe aby nie wszedł do nich trzymany zwierzak, czy te szybko rosnące kwiaty do wyjątkowo dużego terrarium. Cześć i pozdrawiam.

przemo68
05-01-2012, 09:54
Dzięki.Na taką odp.czekałem.Pozdrówka.

misio
11-01-2012, 10:17
Jakimi roslinkami obsadzic terra z gekonem Ulikowskiego??

Anolis1987
12-01-2012, 02:25
A w jakim on rodzaju terra żyje? Tropikalne, stepowe itp.

mania
12-01-2012, 12:16
Czy ładnie jest trzymać w terrarium z szyszkowcami sztuczne roślinki ???? Bo zresztą ta moja szyszka to malo łazi obok roślin najczęściej przebywa na korzeniu. A w ogóle ... jakie rośliny byś polecił do takiego terrarium wysokości 25 cm ???? podłoże - piasek i kamienie

misio
13-01-2012, 05:18
Tropikalne

vera
13-01-2012, 05:50
a kamleonkowi co dac do terra???

Anolis1987
13-01-2012, 08:32
W takim razie masz wybór kilkudziesięciu gatunków, ale najlepsze do terra to chamedorea (palma), zanokcica (paproć), kaktus bożonarodzeniowy, fittonia, syngonium, draceny, anturium, maranta, kalatea, scindapsus, filodendron pnący, poza tym na tylnej ściance i na konarach możesz zawieśić niewielkie epifity (rośliny rosnące na drzewach, skałach itp.) takie jak oplątwy (z wyjątkiem Tillandsi cyanei), guzmanię i dzbaneczniki (jeśli ich są dostaczenie małe). Jeśli w tym terra jest dużo miejsca na ziemi to możesz tam wkopać płytki (na 5cm głebokości) basenik, nasypać tam ziemi z domieszką żwirku i gliny (w prpoprcji 3:1:1) i posadzić rośliny błotne (papirusa, tatarak chiński, sitowie, wgłąbkę, anubiasa, rozpław, pistie). Cześć i życzę powodzenia w hodowli.

Anolis1987
13-01-2012, 08:39
Kameleon ze względu na to że dość specificznie hodzi po drzewach (sposub chwytania się gałęzi) potrzebuje specialnych roślin. Ale najlepiej jeśli wstawisz tam dużo grubych i stabilnych gałęzi (np. bzu, dębu, grabu). Po tych gałeziach będą pneły sie scindapsusy i filodendrony. W niewielkich doniczkach (które trzeba zamaskować) posadzisz roślinyki które umocujesz na konarach i na tylnej ściance sa to m.in. fittonie, łosie rogi, guzmania, oplątwa, gniazdnica, dzbanecznik, orliczka, zanokcica czy młode anturium. Wiecej info o roślinach otrzymasz na www.ogrodnik.pl

Anolis1987
13-01-2012, 08:48
Tak jak już wcześniej mówiłem do stepowego terra nadają się gastery, ceropegia wooda, haworstia, żywe kamyki, sansewierie, drzewka szczęścia itp., ale rośliny te dosć ciężko znoszą terraryjne warunki, dlatego lepiej jest tam posadzić kwiaty wprawdzie nie stepowe ale wytrzymujące takie warunki (naturalnie trzeba je częściej podlewać) i są to m.in. draceny, zielistki, hoja, scindapsus, ciemnotka, ale czy to rośliny stepowe czy doniczkowe wszystkie trzeba trzymać w ziemi a nie w piasku dlatego hodowla w doniczkach jest nieunikona.
Co do sztusznych roślin to szyszkowcom raczej jest obojętne czy są prawdziwe czy nie, ale osobiście wolę trzymać w terra żywe kwiaty.
PS. odwiedź www.ogrodnik.pl. tam znajdziesz żetelny opis wielu roślin.

snakeman
16-01-2012, 08:01
prosze porady przy dużym terrarium dla lancetogłowa mlecznego

Anolis1987
16-01-2012, 09:18
Ze względu na to że węże raczej nie roślinożerne, mozesz mieć dużą ilość roślin. Nistety ale nie znam dokładnie lancetogłowa, ale z tego co pamiętam jest to wąż stepowy, naziemny i lubi liczne kryjówki. Dlatego do jego terra najlepiej będą się nadawały sukulenty, np. jukka (Yucca), drzewko szczęścia (Crasula), Eonium, Kamyki (Lithops), oplątwy (Tillandsia) a także scindapsus, zamiokules, krasnokwiat i nolina.

42d3e78f26a4b20d412==