PDA

Zobacz pełną wersję : Agama Brodata (samiec? samica?) - ile powinna jeść?



steryl
03-01-2012, 07:37
Mam Agamę od przeszło tygodnia. Juz raz szukałem tu porady i znalazłem, więc zapytam ponownie: Moja Agama ma ok 24-26 cm długości, ma podobno 5-6 miesięcy. Ile powinna jeść? I co? W tej chwili podaje jej tylko świerszcze w "posypce" z witamin. Zjada 2-3 dziennie... bardzo żadko zje 4. Poza tym strasznie niemrawo idzie jej polowanie. Jeśli nie podune jej świerscza po pyszczek to marna szansa że sama sobie upoluje. Czy to normalne?
Mam tez problem ze stwierdzeniem czy to samiec czy samica? Być może, jeśli ktos z was jest w stanie to zrobić na podstawie zdjęcia, to pomożecie mi? Zdjęcia są tutaj: http://www.agama.prv.pl strona ma ograniczenie transferu, a zdjęcia są dużej rozdzielczości więc trzeba się uzbroić w cierpliwość. z góry dziekuję za pomoc.

Cahir
03-01-2012, 11:03
> Zjada 2-3 dziennie... bardzo żadko zje 4. Poza tym strasznie
> niemrawo idzie jej polowanie. Czy to
> normalne?

Tak, dość normalne - zwierzaki wiedzą, że jest zima - niezależnie od tego jak starałbyś się to ukryć :)

> Mam tez problem ze stwierdzeniem czy to samiec czy samica?
> Być może, jeśli ktos z was jest w stanie to zrobić na
> podstawie zdjęcia, to pomożecie mi?

Pewne rozpoznanie płci jest możliwe gdzieś około 35 cm, na podstawie tych zdjęć napewno nie.

http://www.dachiu.com/sexing.html

tam znajdziesz wskazówki

Cahir

Alicja
04-01-2012, 15:40
Moim zdaniem musisz poczekać aż podrośnie przynajmniej do 28cm a by nabrać pewności - dłużej.
Młode osobniki nie powinny być tak niemrawe z powodu zimy, choć to nie jest wykluczone
- czy w terrarium panuje odpowiednia temperatura i oświetlenie?
- czy zwierzak jest naświetlany UV?
- czy wykluczasz MBD oraz inne choroby? Jeśli agama je ale ma kłopoty z polowaniem może to wskazywać na MBD ...
Upewnij się czy zdrowie agamy i warunki terrarium nie pozostawiają nic do życzenia - jeśli tak jest być może to tylko zima.

steryl
05-01-2012, 03:31
Alicjo
Wszystkie pytania odpowiadam na tak. Jest temperatura OK, jest jarzeniówka UVA, UVB, podaje witaminy, chora raczej nie jest (korzystałem z Twoich publikacji w internecie ;-). Ogólnie jest bardzo żywa, raczej nie ospała, więc to musi byc zima.
Dziekuje za porady i pozdrawiam.

steryl
05-01-2012, 03:34
Wczoraj kupiłem jej noworodka myszy. Po wpuszczeniu do terrarium Agama była bardzo zdenerwowana. Nie chciała jej zjeść. Podałem jej też takie robaki, które poradzili mi w zoologicznym (drewnojady chyba się nazywają). Zjadła dwa chyba z duża przyjemnością. Czy to OK, że tak reagowała na myszkę? I czy te robaki to faktycznie odpowiedni dla niej pokarm?

Alicja
05-01-2012, 13:57
Moje młodziki też nie uważają noworodków mysich za jadalne, kiedyś po godzinie wyjełam noworodka bo jeszcze troche i by go zaadaptowały :O) leżały sobie koło niego ... biedny mysz skończył wreszcie w paszczy dużego samca.
Drewnojady są w porządku ale nie można podawać ich zbyt wiele ze wzgłędu za dużą ilość chityny. Najlepiej zrobisz kupując dużą porcję drewniaków i karmiąc je, wtedy codziennie powinien być jeden wyliniały - i tym samym- łatwy do strawienia.

42d3e78f26a4b20d412==