PDA

Zobacz pełną wersję : kopiąca samica kameleona



seba
09-01-2012, 13:12
cześć!!!

1.Od dwóch dni moja samica kopie w terrarium dołki.
Na 100% nie jest zapłodniona.
O co może chodzić????????????
Aha i mimo że Dr Robert mi nie wierzy co jakiś czas przerywa
kopanie żeby wejść do basenu z wodą - posiedzi w wodzie
i kopie dalej.
2.W tarrarium wilgotność utrzymuje się na poziomie 70%
przy temperaturze 30 stopni celsjusza , przy takich warunkach
w podłożu którym jest kokos rozwijają się drobne
żyjątka - coś jakby roztocza co to może być ?
Czy nie szkodzi to kameleonom i ludziom ?
3.Większość źródeł podaje że kameleony nie przepadają za kontaktami
z człowiekiem czego przykładem jest moja samica - samiec natomiast
dosyć gwałtownie domaga się wypuszczenia z terra natychmiast po
otworzeniu drzwiczek terra wchodzi na moją rękę , a potem na głowę
i mógłby tam spędzić pół dnia - ja nawet nie starałem się go oswajać.
Trafiłem na wyjątkowo towarzyskiego osobnika????
Terra naprawdę mam super więc nie sądzę żeby chodziło mu o warunki
życiowe.


Pozdrawiam wszystich miłośników kameleonów i nie tylko.

Alicja
09-01-2012, 14:25
Po pierwsze piszesz, że masz samca i samicę a wcześniej podajesz, że na 100% nie jest zapłodniona? Skoro przebywa z samcem skąd ta pewność? A może nie przebywają razem? Oprócz tego samica nie musi być zapłodniona, by wyprodukować i złożyć jaja ... robią to nawet samotne samice jaszczurek. Czy samica zmieniła kolory i jest gruba?

Co do samca to wątpie by kameleon lubił towarzystwo człowieka ;) Ale widać bestyjka nie jest strachliwa i lubi wychodzić z terra. Niektóre jaszczurki uczą się domagać wypuszczenia z terrarium, moje też to robią :)

seba
09-01-2012, 14:28
Czy zapłodniona samica nie powinna zmienić koloru ? Moja nie zmieniła.
Jest chuda jak zwykle ( jak modelka na wybiegu )

seba
09-01-2012, 14:31
Alicjo - a co ty sądzisz o kameleonach w wodzie????
pozdrawiam

Alicja
09-01-2012, 14:40
Seba po tym jak obserwowałam moje agamy 20 minut "bawiące się" w wodzie (przypominając, że zabawa u gadów przez naukowców nie jest uznawana - jak narazie uważa się, że bawią się tylko ptaki i ssaki) to już mnie nic nie zdziwi :)

A tak serio nieraz mnie jaszczurki zaskakiwały swoim zachowaniem bądź przypominającym zabawę bądź nietypowym dla gatunku ... cóż kiedyś uważano, że zwierzęta nie uzywają narzędzi, później że ich nie wytwarzają (a okazuje się, że szympansy umieją zrobić coś w rodzaju prostego narzędzia) ... więc może i gady nas zaskoczą. Narazie proponuje obserwować i nie wyciądać dalekoidących wniosków :)

Moje kamki też właziły do basenu ale mi to bardziej wyglądało, że chcą wyjść z terra przez szybę.

Co do samicy faktycznie objawy to zmiana koloru a póżniej postepujące tycie ... więc może Twoja bestyjka kopie z innego powodu. Sporo jaszczurek kopie, bez jasnego - dla właściciela - celu ... moje agamy też kopią, wykopią dołek, nudzą się i sobie idą ...

seba
09-01-2012, 14:47
Dzięki za zrozumienie - chociaż ktoś mi wierzy.
Faktycznie kopie dołek , a potem odchodzi i kopie w innym miejscu.
A spotkałaś się może z "roztoczami o których wcześniej pisałem???

dr Robert
10-01-2012, 13:39
Kopie i wchodzi do wody bo chce się wydostać z tego gorącego terrarium. Mam nadzieję, że 30 stopni panuje tylko w części terra i sa chłodniejesze zakątki.
Gdy chodzi o skłonność do zażywania kąpieli to cechuje ona tylko niektóre gatunki z określonych rodzin. Wiele gatunków agam, legwanów, waranów wchodzi chętnie do wody aby pozbyć się pasożytów, zrzucić wylinkę, ochłodzić. Dlatego można je obserwować nawet dłuższy czas jak drapią się w wodzie, pływają lub po prostu leżą w niej spokojnie. natomiast w żadnym wypadku nie dotyczy to kameleonów. Jak łatwo zauważyć różnią się one bardzo od innych rodzin jaszczurek. Większość to gatunki zdecydowanie nadrzewne, które z wodą stojącą nigdy nie mają do czynienia. Również gatunki naziemne nie szukają w naturze zbiorników wodnych i nie wchodzą do wody.

seba
10-01-2012, 14:03
30 stopni panuje w górnej części terra , dół jest zacieniony liściami roślin
jest duży basen i ok.20 stopni.
terra jest duże - wysokość 120cm , długość i szerokość 60cm.
cała górna część wykonana jest z aluminiowej siatki o drobnych oczkach
która przepuszcza około 80 procent powietrza.
terra gęsto obsadzone roślinami - jest się gdzie chować.
czego chcieć więcej???

pozdrawiam

dr Robert
10-01-2012, 14:18
Myślę, że kopanie jest związane z chęcią wydostania się. Cóż, zdarzają się takie osobniki. Moja samica jest nieludzko spokojna (choć gryzie) i prawie w ogóle nie podejmuje prób wyciśnięcia sie przez szybę. Różnica w temperamencie...

zielonyfrajer
10-01-2012, 14:33
Mój kamek też ciągle chce wyjść i pomimo uważnych obserwacji nie wiem, dlaczego. Temeraturę ma zalecaną, ma rośliny, dużo gałązek, odp. wilgotność, UV, itp, itd. a zawsze jak mnie zobaczy chce wyjść. Planuję dla niego o wiele większe terra, może przyczyną jest mało miejsca? (jest bardzo aktywny i ciągle spaceruje). Pomimo tego, że kameleony nie są zwierzętami towarzyskimi, mój w ogóle się nie boi (bał się tylko przez ok. 3 tyg. po kupieniu), spaceruje po ręce jakby nigdy nic, czasem wchodzi mi na głowę i wraca do terra. Nigdy nie uczyłam go wchodzenia na rękę, to on mnie tego nauczył :)
???

seba
11-01-2012, 06:43
dzięki za informacje.

pozdrówka!!!!!

iwona krzywkowska
12-01-2012, 04:42
Mój kameleon walił w szybe przez jakiś miesiąc /od momentu kupienia/.
Teraz już się zaklimatyzował i siedzi sobie w terrarium spokojnie lub spaceruje za pokarmem. I wcale nie ma ochoty na spacery poza terrarium :)
Może i Twój kamcio niebawem się zaklimatyzuje.

seba
12-01-2012, 07:41
moja samica mieszka tam już rok

pozdrawiam

seba
12-01-2012, 12:54
a dokładniej 8 miesięcy

42d3e78f26a4b20d412==