PDA

Zobacz pełną wersję : Szukam hodowcow Waranow !!!



klunek
11-01-2012, 13:13
Chce chodowac warana stepowego, ale boje sie troche ze nie uda mi sie go oswjic i bede mial spory problem. A moja druga watpliwojsc to to czy mozna nie karmic warana myszami ani innymi zywymi gryzoniami. Podawal bym mu swierszcze, szarancze, jajka, mieso. Chodzi o to ze mam troche opory przed podawaniem zywych myszy.
No i ostatnie pytanie:
Czy ma ktos na sprzedaz lub czy slyszal w polsce o innym gatunku warana niz stepowy do sprzedania?

Dzieki,
klunek

SNAKES
12-01-2012, 04:02
Cześć,

Waranów w Polsce o ile wiem nikt nie choduje;)
No chyba że chodzi Ci o hodowlę;)
to co innego;)

Jeśli masz opory przed podawaniem gryzoni - nie myśl o waranie.
Teoretycznie można żywienie załatwić jeszcze łatwiej - kroplówką.
W ten sposób unikniesz oporów przy karmieniu.

Przepraszam za złośliwość - ale niestety warany są drapieżnikami i trzeba podejmować decyzję o zakupie bardzo świadomie.
Dobrze, że o to wszystko pytasz, zanim kupiłeś warana.

1. Niestety nikt nie jest w stanie zagwarantować Ci że waran się oswoi. To są dzikie zwierzęta, dodatkowo jako dorosłe potrafią bardzo dotkliwie pokąsać, więc jeśli masz JAKIEKOLWIEK wątpliwości - radzę się wstrzymać. Przynajmniej do czasu znalezienia kogoś, u kogo będziesz w stanie zobaczyć dorosłego warana i stwierdzić na ile jesteś w stanie sobie poradzić.
Waran na pewno nie jest zwierzęciem, które będzie przychodzić Ci na ręce.

2. Dieta WSZYSTKICH zwierząt powinna być konstruowana na podstawie wartości odżywczych i wymagań pokarmowych zwierząt, a nie wrażeń estetycznych przy jedzeniu. Dlatego jeśli masz mieć opory przed dostarczeniem waranowi odpowiedniej diety bo nie lubisz widoku rozrywanych gryzoni (co w pełni rozumiem) - waran zdecydowanie nie jest zwierzęciem dla Ciebie.

Jeśli jesteś mimo wszystko pewien, że OBA powyższe punkty nie stanowią dla Ciebie problemu - możesz się rozglądać.

Pamiętaj również że dorosły waran potrzebuje naprawdę dużego terrarium. Nie znam Twoich możliwości lokalowych - ale zanim podejmiesz decyzję sprawdź na pewno jaką ilością miejsca na terrarium dysponujesz. Jeśli będzie to wystarczające dla dorosłego warana - możesz myśleć o tym dalej.

Nie chcę Cię zniechęcać - bo warany (jak właściwie wszystkie zwierzęta;) to bardzo fascynujące stworzenia. Ale jeśli zwierze miałoby się męczyć - na pewno również nie byłbyś w stanie czerpać z jego hodowli radości i wiedzy.

Jeśli chodzi o inne gatunki waranów - bywają dostępne czasami.

Pozdrawiam

CURTUS
12-01-2012, 05:30
Witam KLUNEK
1.warana stepowego mozna oswoic - to "bydle" jest inteligentniejsze od wiekszosci(jak kazdy duzy drapieznik) jaszczurek.Warunkiem jest to aby kupic w miare mlodego osobnika(tak do 50cm),NIE OKAZYWAC strachu(podobnie jak z psami),zato wykazac sie spora cierpliwoscia - na poczatku zwierzak bedzie nieufny , moze nawet probowac gryzc(polecam rekawice) i udezac ogonem - jednak dosc szybko przywyknie do Twojej obecnosci i "obrobki" terrarium(kwestia moze 2tyg) - potem rozpocznij proby z braniem na rece.Waznym bedzie aby w swoim ter. czul sie bezpiecznie.Z wlasnymi w.s. nigdy nie mialem problemu agresji.
2.warany w naturze zywia sie glownie bezkregowcami ,gadami , padlina - gryzonie stanowia niewielka czesc ich diety - co sie z tym wiaze , karmienie glownie "mysza" (stosowane w wiekszosci naszych hodowli)jest
nie do konca wlasciwe.Osobiscie uwazam ze dieta dla w.s. powinna sie skladac z przynajmniej 30%bezkregowcow,20%ryb,20%zab - pozostale 30% moga stanowic gryzonie "do spolki" z np.miesem wolowym czy nawet
karma dla psa lub kota.
Podawanie zywych zwierzat nie jest nieodzowne - waznym jest podanie ich w calosci,najwyzej mniejszych gabarytowo(waran przy duzych kesach
demoluje ter. "wycierajac" je o podloze).
Przy wlasciwie urozmaiconej diecie nie bedzie koniecznosci "palowania sie" ze sztucznymi witaminami czy wapniem.Pamietaj jednak o UV - moze byc sztuczne(przez caly rok) lub czeste "plazowanie"na sloncu(od kwietnia do pazdziernika).Dobrze oslonieta przed wiatrem "klatka" pozwoli na naturalne "kapiele sloneczne" nawet przy temp.powietrza 15-17st - "na sloncu" wtedy moze byc nawet 30st.Istotnym jest tez czesciowe cieniowanie ter.tak aby zwierze moglo sie schowac przed zbyt "palacymi promieniami"(latem temp. na sloneczku latwo przekracza granice scinania sie bialka).
POZDRAWIAM

dorotka.z
12-01-2012, 16:14
Ja równiez uważam, ze podstawę diety waranów powinny stanowić bezkręgowce. Co do innych gatunków niestety wybór jest bardzo ograniczony. Na naszym rynku tak naprawdę dostępne są tylko dwa: exanthematicus (stepowy) i niloticus ( nilowy). Niestety:(

42d3e78f26a4b20d412==