PDA

Zobacz pełną wersję : agamy i gekony



king
11-01-2012, 14:27
Czy można trzymać a. bł. z g. toke lub g. lamparcim?

...:James:...
12-01-2012, 01:24
Wsumie można Toke i Błotna trzymać razem ale i jedno i drugie jest mięsożerne i mogą rywalizować o pokarm i w dodatku agama prowadzi dzienny tryb życia a gekon nocny. Osobiście radził bym jakieś zwierze roślinożerne np. żółw stepowy, legwan zielony, równie ważną żeczą jest aby zwierze te nie było mniejsze niż ok. 25cm.

pozdrofka
GG:4350211

Nook
12-01-2012, 05:43
a ja myśle James że te jaszczurki pochodzą z róznych środowisk i to dlatego nie powinno się ich w żadnym wypadku łączyć!

Jak na moje oko nie trzeba być terrarysta zeby to wiedzieć wystarczy przeczytać OPISY

pepre
12-01-2012, 05:49
agama blotna z g. lamparcim moze byc ciekawie ;) jesli przyjmujesz zaklady to ja stawiam na wygrana agamy blotnej.

king
12-01-2012, 06:34
w opisie a.błotnej napisano że może przebywać z toke, ale w opisie toke napisano że ten gekon walczy o swoje terytorium, wiec???

cromat
12-01-2012, 06:59
wiec zrob se dwa terra do jednego se wloz gekona a do drugiego agame i bedzie spokoj......

minok
12-01-2012, 10:51
niektórzy te 2 gatunki trzymająze soba razem i jest wporzadku

pepre
12-01-2012, 11:13
ale przeciez nie chodzi o to by wpakowac jak najwiecej RÓŻNYCH gadow do jednego terrarium tylko by mialy dobrze... zalaczam zdjecie ktore pstryknalem na targu, to ze zolwie tak trzymaja wcale nie znaczy ze jest "wporzadku"...

...:James:...
13-01-2012, 02:00
Skoro toke jest tak zaczepny długo by nie pożył z agamą on rośnie do 35cm a agama przeciętnie do 80cm to nie ma wielkich szans :(

pozdrofka

AGAM
15-01-2012, 01:09
Z toke możesz trzymać. Dorosłe są na tyle duże że agama się nimi nie zaintewresuje jako pokarmeem a terytorium bronią przed samcami tego samego gatunku. Ja tak osobiście trzymałem i nie było żadnych problemów.

karol.majkowski
16-01-2012, 02:55
moze jeszcze kilka anolisow dorzucic by bylo im razniej.

AGAM
16-01-2012, 09:56
bez przesady. A może w naturze na calym obszarze żyje sobie jedna agama i nie ma kontaktu z innymi zwierzakami?? To bez sensu mówić ze nie można łączyć gatunków które mają podobne wymagania i nie będą sobie przeszkadzać. Zresztą jak się gad zestresuje raz w życiu na widok nowego współlokatora, to to chyba lepsze niż monotonia ciągłego siedzenia w pojedynke bez zadnych interakcji.... Tu nie chodzi o to aby gadom było raźniej (jeżeli miała to być uszczypliwa uwaga to jest raczej głupia) ale o to by nie trzeba kupywać sto terra skoro wystarczy kilka. Ja łącze różne gatunki zwierząt. Nawet gady z owadami i nie widze w tym nic złego bo jeszcze zadne zwierze na tym nie ucierpiało.

dr Robert
17-01-2012, 16:10
Argument Agama, cytuję:"może w naturze na calym obszarze żyje sobie jedna agama i nie ma kontaktu z innymi zwierzakami" jest zupełnie nietrafiony.
Jak łatwo zauwazyć agamy w naturze nie występują w pudełkach o wymiarach 50x50 x50 cm, a w związku z tym mają szanse na wybranie sobie towarzystwa, czego w przypadku terrarium są pozbawione. Tutaj człowiek wybiera im towarzystwo. Jestem jak najbardziej za wzbogacaniem jaszczurkom otoczenia, jest to słuszny i ostatnio modny kierunek w urzadzaniu terrariów, akwariów, wolier itd. i dotyczy zarówno wzbogacania wystroju terrarium jak i obsady zwierzęcej. Owszem jeden osobnik agamy czy innej jaszczurki (wykluczając gatunki całkiem samotnicze) w terrarium nie ma wielu bodźców i nie wykazuje pełni swoich naturalnych zachowań. Tylko rozwiązaniem nie jest wkładanie mu do terrarium żółwia, węża czy kota ! To nie chodzi o ten typ stymulacji doprowadzający do ciągłego stresu ! Najrozsądniejsze i najprostsze jest w tym przypadku dokwaterowanie osobnika tego samego gatunku (w przypadku agamy błotnej osobnika płci przeciwej, ewentualnie drugiej samicy). Można ewentualnie dołączyć osobnika innego gatunku, ale musi to być przemyślane i uwzględniające biologię obu gatunków. Owszem w bardzo wielkim terrarium pokusiłbym się o połączenie agamy błotnej z toke, ale w mniejszym absolutnie nie. Choć oba gatunki mają podobne wymagania to nie można ignorować faktu, ze mają odmienne pory aktywności. Doprowadza to do sytuacji, że przede wszystkim agama jest w nocy niepokojona przez chodzące w pobliżu i po niej samej gekony. Również toke, choć w mniejszym stopniu, o ile ma odpowiednią kryjówkę, nie czuje się komfortowo w dzień.

king
19-01-2012, 09:02
a jakie wymiary minimalne ma miec to duze terrarium?

AGAM
19-01-2012, 09:55
No przepraszam bardzo ale ja nie uwzględniam hodowli w zbiorniku 50/50/50 tylko w odpowiednio dużym.... Słyszalem że w którymś zoo agamy też żyją z toke. I nie wspomniałem nic o wkładaniu do terrariów kota czy żółwia... to chyba logiczneze zwierzęta można łączyć tylko z tymi o podobnej bilogii...

dr Robert
19-01-2012, 14:50
Trudno odpowiedzieć jakie duże powinno być to terrarium. Najlepiej takie, zeby sobie po głowach nie chodziły. Ja bym zaryzykował w takim np. 1,2 x 0,8 m i 2 m wysokim. Najważniejsza jest obserwacja (w tym przede wszystkim w nocy) czy gekony nie łażą po agamie i nie niepokoją jej w nocy. To jest zresztą podstawa przy wszelkich połączeniach różnych gatunków.
Agam podawanie przykładu zoo nie jest dobrym argumentem. W wielu zoo gady nie są trzymane w odpowiednich warunkach. Terraria biotopowe, wielogatunkowe są efektowne, ale wymagają przestrzeni. Niestety w mieszkaniach przeważnie są to terraria małe, mniejsze niż w ogrodach, a ajeśli ktos pyta o możliwośći łączenia to można przypuszczać, że nie ma przestrzeni (lub kasy). O tarrariach typu "menażeria" (w jednym terrarium jeden żółw, jeden wąż i papuga) już kiedyś pisałem co myślę. Są one wyrazem niskiego poziomu terrarystyki w Polsce :(

AGAM
20-01-2012, 01:19
Ja trzymałem ze saobą młodą agamę błotną i gekona toke i nie zauważyłem nic a nic niepokojącego. Oczywiście ze każdy sam musi zdecydować czy podjąć ryzyko. Ja osobiście nie widzę przeszkód.

king
20-01-2012, 07:10
AGAM a jakiej wielkosci miales terrarium?

AGAM
20-01-2012, 10:15
terrarium o wymiarach 70/60/80cm przy czym zaznaczam ze oba zwierząta były wtedy małe. oczywiście wielkość terra musi być odpowiednia dla większego lokatora w tym samym stopniu co dla mniejszego a więc dobre także według mnie minimalne wymiary podał już drRobert. Myślę że mogłoby nawet być nieco niższe ale oczywiście im większe tym lepiej. Ja nie zaobserwowłem nigdy aby gekon przeszkadzał agamie i na odwrót. raczej się unikały choś lubiły obserwować jeden drugiego z ukrycia. Myślę że bylo to ciekawe urozmaicenie dla zwierząt (jak i dla mnie oczywiście)i na pewno nie sprawiło im żadnej krzywdy.

king
20-01-2012, 13:01
AGAM a jakich byly polci?

AGAM
21-01-2012, 04:15
agama samica a gekon samiec ale nie sądze żeby to miało jakie kolwiek znaczenie w przypadku młodych. U dorosłych na pewno lepiej łączyć samicę gdyż nie przejawiaja terytorializmu, choć i tak samce nie powinny być agresywne w stosunku do samców inego gatunku (ale tu już istnieje większe ryzyko).

42d3e78f26a4b20d412==