PDA

Zobacz pełną wersję : PROBLEM Z FELSUMA MADAGASKARSKA



ziu
15-01-2012, 10:01
Witam mam pytanko odnosnie felsumy poniewaz niepokoi mnie jej zmiana koloru jaka zauwarzylem ostatnio z pieknie zielonej robi sie taka ciemna i brazowawa nie wiem czego to przyczyna ale np jak prysne woda to po jakims czasie znow sie odbarwia na piekny zielony ale wilgotn jest wysoka gdzies 75% nie wiem czemu dzis kupilem jej do ogrzewania zarowke 30W ale njie wiem czy sie moze nie wysuszyc poniewarz nie posiadam zbyt duzego terra 30x30x40. Jest wogole mozliwe przesuszenie felsumy ???

snakeman
16-01-2012, 07:40
sorki, ale wątpięzeby jej odpowiadało to terrarium... ale moja fela (dubia) jest też zazwyczaj brązowa i ma swietny chumorek ;P biega sobie po terra i skacze po bambusach;P oto jej terrarium (o ile wejdzie tu ;P) (raczej to jest paludarium)

uroplatus
16-01-2012, 16:41
Snakeman terrarium jest super. Ale nie jestm pewien czy takie paludarium jest najlepsze dla P.dubi. Pewnie przy dość wysokiej temperaturze masz tam strasznie dużą wilgotność. A ten gatunek nie pochodzi z lasów deszczowych. On żyje w suchych lasach zachodniego Madagaskaru. Tam jest wyraźna pora deszczowa i sucha np. ona żyje z Paroedurą pictus. Dla tej Paroedury jest zalecane terrarium pół suche. Pomyśl na tym. Najlepsze terrarium dla niej to takie gdzie możesz zapewnić w jednej części roku bardza dużą wilgotność a w drugiej cześci roku mała wilgotność.

hatiras
17-01-2012, 10:08
Hey!
Uroplatus,nie do końca masz rację.
Nie mam w tej chwili pod ręką żadnej literatury,ale wiem,że Phelsuma dubia ma bardzo szeroki zasięg wystepowania,co za tym idzie różne wymagania środowiskowe. Ph.dubia przychodzące do Polski pochodza z Tanzanii.
Jeżeli chodzi o temperatury,nie powinny być zbyt wysokie (tj około 25-28,czyli dość niskie,jak na ten rodzaj + miejscowo 35),natomiast wilgotność nie gra zbyt dużej roli(wystarczy jednorazowe dzienne spryskiwanie terra).
ps.snakeman,niezłe terra:)
Pozdrawiam,hatiras

hatiras
17-01-2012, 10:22
Przepraszam,nie odpowiedziałem na pytanie:)hehe
Ziu,wydaje mi sie,że rzeczywiście powinienej jej sprawić nowe terra,to jest zdecydowanie za małe.
Ph.mad.grandis jest jedną z największych felsum,teoretycznie samiec może dorosnąć do 28 cm. Minimalne terra dla pary grandisów to 50/50/80cm,niewiele mniejsze dla jednej sztuki.
Z reguły felsumy zmieniaja ubarwienie pod wpływem stresu i niskiej temperatury. Proponuję zmierzyc temperature w terra (najlepiej umieścic w nim na stałe termometr) i spróbować nie niepokoic gekona.
Pytasz,czy jest mozliwe "przesuszenie" felsumy. Jest to możliwe,ale myślę,że musiałbys sie mocno postarać;)
Zapewnij jej płytką miseczkę z wodą,najlepiej na ściance terrarium.
Pamiętaj również,że felsumy mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na wapń.
Aha,felsumy nie lubią byc spryskiwane wodą,staraj sie tego unikać.
Pozdrawiam,hatiras

ziu
17-01-2012, 10:35
Hatiras Dziekowka wuasnie o to mi chodzilo.
Wlasnie juz wiem ciemniala od tempy juz ma cieplutko i jest zieloniutka tylko teraz nie moge w tak malym terra utrzymac duzej wilgot.
Wiec terra napewno jej zmienie nararazie mam w takim bo jest mala (14cm) i zbieram pieniadze wiec zmienie termometr jest zauwarzylem ze nie lubi byc zpryskiwana :P wapn dam :>wogole dzieki

Ps. a tak z ciekawosci opowiem ile dalem za nia bo to dosc ciekawe :P
wiec pojechalem do HITu w wawie na gorczewskiej z mysla kupna Toke
ale nie bylo wiec patrze a tu taka ladna jaszczureczka felsumka a co najciekawsze miala pomylone terra bylo pod nazwa anolis zielony :P
i kosztowala 90zl :> wiec mi sie poszcescilo bo jak sie zorientowalem
felsymki kosztoja od 200 zl co najlepsze nikt sie nie kapnal jak ja wyjmpowali widac jak sie znaja sprzedawcy ze sklepow ZOO w wawie :PP

Pozdrawiam

uroplatus
17-01-2012, 14:26
Ty też masz częściową racje. Rzeczywiście przeoczyłem tą Tanzanie. Występuje ona na wschodnim wybrzeżu i kilku wyspach położonych przy tym wybrzeżu. Występuje też na Komorach. Jednak nie jest to szeroki zasięg. Na kontynencie, na Madagaskarze (zachodnie wybrzeże) i na Komorach klimat jest podobny. Oczywiście że są tam różnice (nieraz jest bardziej sucho nieraz mniej). Jednak zawsze występuje tam wyraźna pora sucha i wilgotna. Dlatego wydaje mi się że w paludarium jest ciągle duża wilgotność a to już nie najlepiej. Pewnie taka Phelsuma w tym terrarium sobie całkiem nieźle żyje jednak wydaje mi się że powinniśmy stwarzać dla naszych pupili warunki zbliżone do naturalnych. Nie chce się wymądrzać bo bardzo mi się podoba terrarium snakemana ale chciałem zwrócić uwagę że może nie jest najlepsze dla tego gatunku.

hatiras
18-01-2012, 11:08
Hey!
Co do zasiegu,uważam(moze tylko ja:),że jest to (jak na rodzaj Phelsuma) dość szeroki zasięg wystepowania. Phelsuma dubia jest jednym z trzech gatunków (P.ocellata i P.parkeri) z rodzaju,które wystepują w Afryce.
Zasięg P.dubii rozciąga sie od południowo-zachodniego Madagaskaru,ciągnąc się przez północne krańce wyspy,Komory aż po Sansibar i Tanzanię.
W porównaniu do innych gatunków,zasięg jest imponujący...
Pozdrawiam,hatiras

micgekon
20-01-2012, 09:31
Pamiętaj o UV

ziu
27-01-2012, 10:57
daje fotke mojej felsumki jak ktos chce looknac

42d3e78f26a4b20d412==