PDA

Zobacz pełną wersję : Książka a praktyka; czekamy na wyklucie się kamelona



Plusza
23-01-2012, 07:34
Witam, caly czas czekamy z moim chlopakiem na wyklucie sie naszego kamka, a tymczasem jestesm ciekawa... na ile porady ksiazkowe maja sie do praktyki. Czy kameleon faktycznie potrzebuje takiej duzej ilosci wapna??? Przeciez w naturze chyba nie znajduje sobie takich duzych i regularnych dawek? A jak to jest ze swierszczami? Wyczytalismy gdzies ze daje sie ok.8 swierszczy dziennie, naprawde tyle potrzeba czy w pratyce wasze kamki jedza ich mniej? Jesli macie w hodowli jakies rozbieznosci z wiedza podrecznikowa to chetnie o nich posluchamy. Bo hodujac inne moje zwierzatko wiem ze to co napisane nie zawsze sprawdza sie i jest prawda w praktyce. I nie chodzi juz tylko o zywienie ale takze o opieke itp....

dr Robert
23-01-2012, 08:30
Wszystko zależy kto jakie książki czyta :)
Gdy idzie o kameleona jemeńskiego (bo chyba o tego chodzi ?polecam:"The Yemen Chameleon - Chamaeleo calyptratus" - Wolfgang Schmidt oraz "Chameleons: Nature's Hidden Jewels" - Petr Necas. Obie ksiązki miały najpierw wydania po niemiecku, są więc w dwóch wersjach językowych.

Dorosłych kameleonów nie karmi się codziennie, ale co 2-3 dni i wtedy rzeczywiście niektóre potrafią zjeść 8 świerszczy (mówię o kameleonie jemeńskim). Raczej niemożliwe jest ustalenie dawek bo zalezy to od wielu czynników: wielkości zwierzęcia, temperatury w terrarium, wielkości i atrakcyjności (niektóre pokarmy preferują inne jedzą mniej chetnie)podawanego pokarmu, pory roku, indywidualnych cech osobniczych (to nie sa maszyny). Moja dorosła samica kameleona jemeńskiego zjada na jeden posiłek 4-6 dorosłych świerszczy śródziemnomorskich lub 2-4 noworodki mysie lub 6-12 zoophobasów.
Natomiast maluchy powinny jeść "do woli", nie znam żadnej normy i tu też trudno powiedzieć ile bo przecież świerszcze mogą być różnej wielkości. Natomiast kameleony jemeńskie sa w czasie wzrostu (oraz ciężarne samice) bardzo wrażliwe na brak wapnia. Niestety nawet jego podawanie nie jest gwarancją, że nie pojawi się MBD. Ma to związek z bardzo szybkim wzrostem u tego gatunku. One "rosną w oczach" i trudno się dziwić, ze tyle tego potrzebują. Wielokrotnie miałem młode kameleony jemeńskie i kazde zaniedbanie jest od razu widoczne. Oczywiście nie można też przesadzać, ale u maluchów raz w tygodniu witaminki i wapno podać trzeba.

42d3e78f26a4b20d412==