PDA

Zobacz pełną wersję : Brokesia minima!!!



Xeo
14-02-2012, 13:37
Widzialem w tv super kameleona.
Brokesia minima ma ok 4 cm.
Czy ktos ma jakies info o nim:??????!!!!!!!!!!!!111

dr Robert
14-02-2012, 14:38
Ciekawy, ale dość trudny kameleon, jak wszystkie z rodzaju Brookesia i niestety jak wszystkie gady z Madagaskaru zagrożony. Dzięki małym rozmiarom nie wymaga za to wielkich terrariów i do tego niekoniecznie wysokich bo żyje w przyziemnej warstwie krzewinek w lesie. Rzadko rozmnażana w niewoli, ale dość kłopotliwa. Wrażliwa na zbyt wysoką temperaturą, no i sprawa karmienia. Młode jedzą wyłącznie skoczogonki i małe muszki owocowe.

Krzysztof.W
14-02-2012, 15:27
Ja moge tylko pokazać zdjęcie kameleona Brokesia decaryi, też maleńki i blisko spokrewniony z Brokesia minima.

Xeo
14-02-2012, 23:22
Oki co do terrarium,temperatury i kedzeniem to wiem.
A ile moze kosztowac taki kameleon i czy ktos mial z nim doczynienia??!!

mantid
15-02-2012, 01:10
W Hamm byly Brookesia WC po okolo 50 -100 Euro

dr Robert
15-02-2012, 01:18
Widziałem na żywo (w terra, nie w naturze :( ):Brookesia stumpffi, Brookesia thieli, Brookesia superciliaris. W Niemczech trafiają się po ponad 50 euro za sztukę, a więc niezbyt drogo. Zwierzak jednak raczej dla doświadczonych, niestety wszystkie z natury i długo w terra nie pożyją.

uroplatus
15-02-2012, 04:04
Są to małe i delikatne kameleony widziałem kilka w naturze. Co do hodowli to kilka gatunków żyje w wyżynnych lasach deszczowych i wymagają niższych temperatur w nocy. B.minium nie powinna być wrażliwa na wysokie temperatury bo żyje w lasach nizinnych i litoralnych w terenach gdzie temperatura regularnie osiąga 30C. Jednak trzeba pamiętać ze są to gatunki które żyją w ściółce jest tam trochę chłodniej i duża wilgotność. Wiec pewnie kluczem w hodowli jest duża wilgotność 80-100% zarazem bardzo dobra wentylacja. Pamiętaj ze ten kameleon ma kilka centymetrów wielkości wiec, karmienie może być kłopotliwe. Ja osobiście bym odradzał hodowle Brookesi (na pewno jeśli nie jesteś w stanie mu zbudować odpowiedniego terrarium) i zapewnic małego i urozmaiconego pokarmu). Biorąc pod uwagę jej biologie terrarium na pewno nie musi być wysokie (Brookesie wspinają się na około 50 cm nad ziemia - ale ja znajdywałem nawet i 2-3 m nad ziemia). W dzień one żerują na i w ściółce (wiec pewnie są mało atrakcyjne w terrarium) w nocy wychodzą na wyższe gałązki (tzw grzeduja) i tam śpią. Jak już kupować to myślę ze najlepiej B. superciliaris. To najczęściej spotykana Brookesia na Madagaskarze - biorąc pod uwagę ze są one z odłowu to najmniejsze szkody wyrządza się odławiając ten gatunek. Inne gatunki nizinne (wyżynne odradzam bo trzeba by mieć klimatyzowane terrarium) to wcześniej wspomniana B.minima i kilka innych gatunków często o bardzo ograniczonym zasięgu występowania. Co do Brookesia thieli (około 6 cm wielkości) to jest właśnie gatunek wyżynny. A Brookesia stumpffi występuje na północy i zachodzie Madagaskaru wiec jest tam wyraźna pora sucha i deszczowa wysokie temperatury ale też wysoka wilgotność. Naprawdę w terrarium nie jest łatwo osiągnąć temperaturę 28C i wilgotność ok. 80% i oczywiście dużą wentylacja. Jeśli zdecydujesz się na hodowle to najpierw zbuduj terrarium i conajmniej z miesiąc potestuje rożne opcje wilgotności i temperatur. Przesyłam mojego ulubieńca Brookesia nasus z wyżynnych lasów deszczowych (zdjęcie robione w naturze).

xol
15-02-2012, 07:24
Tylko po co hodować rzadkie i zagrożone gatunki?

pepre
15-02-2012, 09:05
xol zadaj pytanie inaczej - po co chowac rzadkie i zagrożone gatunki.
jednym z celow terrarystyki jest wlasnie utrzymanie przy zyciu i rozmnazanie zwierzat, w tym rzadkich i zagrozonych gatunkow. fakt ze Przez terrarystow gatunek stanie sie bardzo zagrozony, ale dzieki hodowcom zostanie zachowany przy zyciu (nie wyginie).

xol
16-02-2012, 11:51
pepre, oczywiście masz rację: to moje przejęzyczenie :)

papek e
22-02-2012, 02:22
moim zdaniem w polsce go nie da się kupić.poza tym on jest moze nie zadki ale trudny w hodowli i bardzo wrażliwy .

42d3e78f26a4b20d412==