PDA

Zobacz pełną wersję : agama czerwonogłowa



garza
16-02-2012, 12:00
chcę hodować agame czerwonogłową, ale jak ona znosi samotność jeśli jest stadną jaszczurką? może lepiej samotność znosi agama brodata? proszę o pomoc

xol
17-02-2012, 03:27
Oba gatunki są stadne, a raczej żyją w haremach. Poczytaj opisy. Dla początkującego lepsza będzie agama brodata.

garza
17-02-2012, 10:19
tak, ale przy brodatej opis jest podobny, a ja maksymalnie chcę 2 jaszczurki, myślałem o parze agam czerwonogłowych

micgekon
19-02-2012, 06:00
podobno większość czerwonogłowych pochodzi z odłowu i są bardzo trudne do utrzymania więc lepiej się zastanowić nad brodatą

garza
19-02-2012, 10:22
we Wrocławskim sklepie pan sprzedawca stwierdził, że KAŻDA jaszczurka może być trzymana pojedynczo... a ja uparcie pytam czy jest taka możliwość w sstosunku do agamy czerwonogłowej czy brodatej, ponieważ przy obu są zalecenia aby samiec miał minimum 2 - 3 samiczki, a jak wygląda sytuacja w momencie gdy trzymana jest jedna samica?
no i podstawowe pytanie czy którakolwiek z w/w agam może żyć samotnie, ewentualnie w parze?

Rafik
21-02-2012, 06:44
Posiadalem 2 Agamy Czerwonoglowe (samce) 1,5 roku. Zyly razem, na poczatku sie klocily i nawet walczyly, ale pozniej doszly do porozumienia. Z tego co przegladalem (literatura w wiekszosci po angielsku), to niestety zwierzeta te potrzebuja duzego pomieszczenia, takiego, ktorego w domu nie zapewnisz (na wolnosci nawet do 100m2, samiec i kilka samic). U mnie mialy duzo gorzej. Sa bardzo aktywne i wiele biegaja. Czasami uciekaly (moze stad te 1,5 roku, bo caly pokoj ma jakies kilkanascie metrow). Nie sa wybredne, ale niekarmione szybko chudna. Codziennie swierszcze czasami maczniaki, z tym, ze musza sie ruszac, posypane skladnikami mineralnymi i oswietlenie UV.
Niestety jeden z samcow padl kilka tygodni temu, a drugi stal sie bardzo nerwowy i prawie nie wychodzi z ukrycia. ni polecam do hodowli w domu, chociaz trzeba przyznac, ze sa przesliczne.....

CURTUS
21-02-2012, 07:05
TRZYMAC - zeczywiscie mozna praktycznie kazda jaszczurke pojedynczo.
Natomiast HODOWLA pojedynczych egzemplazy jest niemozliwa - wyjatkami sa pewne gatunki dzieworodne.
A.cz. moze sobie wegetowac w pojedynke ,jednak taki sposob jest zdecydowanie malo kozystny dla terrarysty - krotkozyjace zwierze i na dodatek bez mozliwosci mnozenia - bezsens!!!
Znam przypadki rozmnozenia A.cz. - jednak trzymanych w grupach np.2chlopaki + 7-11 dziewczyn.Zdazaly sie rowniez w mniejszych skupiskach ale z reguly na jednego samca przypadaly przynajmniej 2-3 samice.
No...i terraria o bardzo duzej powierzchni(3 - 15 m2).
Pojedynczy samiec z 1-2dziewczynami "daje sobie rade" nawet w ter. o wymiarach 150/50/50
- tylko czy "cos" takiego bedzie satysfakcjonujace dla osoby majacej ambicje hodowlane.......?

dr Robert
21-02-2012, 13:49
W uzupełnieniu do wypowiedzi CURTUSA dodam, że nawet zakładając rezygnację z rozrodu, pojedyncza jaszczurka (z gatunków o bardziej stadnym trybie życia) ma ograniczony zakres bodźców, mówiąc bardziej kolokwialnie - nudzi się. Chodzi o wzbogacenie środowiska terrarium, a jednym z elementów tego wzbogacenia jest zapewnienie międzyosobniczych interakcji. Dwa osobniki (najlepiej para) lub harem zapewniają sobie wzajemnie takie interakcje. Wpływa to na korzystnie na ich psychikę, wiele gatunków np. lepszy apetyt żyjąc w grupie. Oczywiście nie chodzi np. o to, aby łączyć dwa samce, które będą żyły w stałym stresie.
Są też gatunki zyjące samotnie i spotykające się tylko na krótki czas godów. Do nich należą np. prawie wszystkie kameleony. Wymienione agamy chyba lepiej czuja się w grupie.

42d3e78f26a4b20d412==