PDA

Zobacz pełną wersję : oświetlenie terrarium



gafri
18-02-2012, 06:45
czy oswietlenie terrarium moze znajdowac sie na zewnatrz a zamiast lamp ogrzewac calosc kablem grzewczym???bedzie to mialo jakis wplyw na rozwoj jaszczurki albo na jej problemy z zaklimatyzowaniem się???

xol
18-02-2012, 08:33
Oświetlenie terra może znajdować się na zewnątrz - ja tak mam. Również promiennik który daje ciepło - u mnie jest na zewnątrz, ale wystarczająco nisko nad siatką (nie powinien być bezpośrednio nad szkłem, bo szkło może pęknąć od gorąca - chyba), żeby gad miał ciepłe miejsce do wygrzewania się. To wszystko zależy od wielu czynników - jaką masz jaszczurkę: jeżeli nadrzewną, będzie wygrzewać się na gałęzi pod promiennikiem, jeżeli naziemną, lepszy jest kabel grzewczy. Też od wielkości terrarium - im większe, tym większe wahania temperatury
wewnątrz. Moje terra ma 100 cm wysokości, więc ciepło od żarówek i promiennika nie dochodzi do dna, nocą lub w chłodne dni włączam też matę grzewczą. Najlepiej poeksperymentować przed kupieniem jaszczurki, uruchomić wszystko i zmierzyć temperaturę w różnych punktach terra. Oczywiście, nawet jeśli oświetlenie jest na zewnątrz, świetlówka uv musi być w środku, bo promieniowanie nie przenika przez szybę.

42d3e78f26a4b20d412==