PDA

Zobacz pełną wersję : muszki, chyba ziemioródki



Nestor
08-03-2013, 13:06
Witam.
Mam problem, w moim terrarium pojawiły sie małe muszki. Nie są to owocówki, są mniejsze. Gdzieś chyba czytałem że to ziemioródki, ale nie jestem pewien.
Jak je zwalczyć, żeby niezaszkodzić gekonom, moze macie jakieś sprawdzone metody...

Krzysztof.W
09-03-2013, 14:33
Możesz wymienić podłoże , ale one powrócą, to takie skubane stworzenia że wystarczy jedna parka żeby mieć ich zaraz potem cały ogrom.
Borykam się także z tymi muszkami. Lęgną się u pająków w podłożu i u karaczanów, a nawet w doniczkach z kwiatami, zwłaszcza w jednej gdzie moja matka posadziła cebulę na szczypior, tam ich jest straszliwie dużo.
Na nie chyba sposobu niema, nawet teraz jaki pisze to na ekranie monitora siedzą 3 sztuki.
Pogodziłem się już z tym że one ciągle są i rozmnażają się w niekontrolowany sposób, chyba sobie je zapiszę do spisu hodowanych zwierząt .:P

Paganus
09-03-2013, 14:42
mozna używac w terra włókna kokosowego- w nim niechętnie sie mnożą ale nie sa iebezpieczne dla zadnego terrarysjnego zwierzaka

Nestor
09-03-2013, 23:38
wymiana całego podłoża byłaby w tym terra problemem. Terra jest przedzielone przegródką za ktorą jest ziemia i w niej rosną rośliny. Na wierzczu i na dolnym poziomie jest włókno kokosowe i to je właśnie wymieniam podczas sprzątania.
Zmiana podłoża wiązała by się z przesadzeniem roślin, zanim by sie znowu porządnie ukorzeniły muszki były by juz spowrotem. Myśle o ustawieniu w pobliżu terra jakiejś pułapki. Może wiecie co je przyciąga???

Adis
10-03-2013, 00:36
te owady sa w podlożach wilgotnych nie lubią suchej ziemi

dr Robert
10-03-2013, 04:15
Do doniczek w ogrodniczym kupić małe opakowanie owadobójczego środka Basudin, zrobić roztwór, podlać. W terrariach ze zwierzętami wymienic podłoże a na ściankach poza zasięgiem naszych zwierzat (!!!) przykleić żółte kartki pokryte klejem stosowane zwalczaniu owadów w uprawach (do kupienia także w ogrodniczym), ten klej nie przylepia się do ścianek (trzeba uzyć dodatkowej taśmy klejacej), natomiast lepi się do rąk, nie ma na nim środków owadobójczych a jedynie ten klej i do tych kartek ciągną ziemiórki (nie ziemioródki :) i przyklejają się. Gorzej jeśli ktoś ma gekony chodzace po szybach, wtedy nie ma sposobu.

Nestor
10-03-2013, 05:58
Ja mam właśnie gekony chodzące po szybach, spróbuje umieścić te karteczki na zewnątrz, koło otworów wentylacyjnych. myśle, że to coś da, bo muszki bez problemu przechodzą przez siatke wentylacyjną.

darkinvaider
13-03-2013, 11:44
witam ,jestem tutaj nowy na tym forum. na muszki te jest prosty sposob` ktory nie powinien zaszkodzic gekonom,mianowicie nalezy zaparzyc kilka torebek zwyklej herbaty (bez cukru!) nastepnie rozlozyc takie wilgotne torebki w terr. i muszki powinny sie wyniesc.sposob ten wyczytalem w jakiejs damskiej gazecie i sprawdzilem osobiscie .pozdrawiam

Sułek
15-03-2013, 05:44
są już na rynku w dobrych sklepach ogrodniczych środki z żywymi nicieniami pasożytującymi na larwach zimiórek

42d3e78f26a4b20d412==