PDA

Zobacz pełną wersję : Wiatraczek do terrarium



misadam666
12-03-2013, 13:42
co sądzicie, jakbym zainstalował w górnej pokrywie akwaterrarium (dla pończochy)wiatraczek taki jak z komputera do procesora, żeby wywiewał wilgoć? Chodzi o to że szyby od akwarium strasznie mi zaparowują, z tego snuję wniosek, że jest zbyt wilgotno a nie chciałbym aby dostał jakiejś choroby skóry

Mike
12-03-2013, 14:02
Zamontuj higrometr... jeśli wilgotność będzie za wysoka możesz uzyć wiatraka. Ale uważaj zeby przez niego nie zrobił się przeciąg w terrarium bo węzowi to może zaszkodzić...

Dejot
12-03-2013, 21:41
uwazaj tez zeby waz nie wlozyl glowy do wiatraka :)

FarmeR
13-03-2013, 04:54
najlepiej to kup ten wiatrak zasilanie i zrob regulator obrotow wiatraka na scalku NE555 bardzo prosta konstrukcja skonstruowana wlasnie do wiatrakow komputerowych. to bedzie najlepsze rozwiaznaie

romcio
13-03-2013, 04:55
Ja używałem wentylatorka w akwaterrarium z małymi zbożówkami, z tym ze uzywałem go w innym celu - nawiewał świerze powietrze do środka tuz przy zarówce troche ją schładzając (a raczej plastykową pokrywę). Ale był to chyba najmniejszy z możliwych wentylatorków - taki na 5V wymontowany z nagrywarki CD-RW (o średnicy ok. 24mm) ale i tak musiałem go trzymac na niższym napięciu bo strasznie spadała wilgotność i wzrastała temp.

FarmeR
13-03-2013, 06:11
ja polecam jednak regulator bys niemusial doierac wiatraczka do wilgotnosci tylko doberasz obroty do wilgotnosci

gekon13
13-03-2013, 09:36
ale na musiałbyś przy okazji zrobić więcej otworów wentylacyjnych jeżeli wiatrak miałby wyciągać powietrze z wilgocią z terrarium.Poza tym czytałem że wtedy będzie wystarczający przeciąg żeby wąż zachorował na zapalenie płuc.Więc odradzam wiatrak.

romcio
14-03-2013, 01:21
u mnie było to tak ze to swierze powietrze wlatywało do akwa/terra juz podgrzane przez zarówke, no i nikt nie mowi przeciez o wentylatorze od zasilasza komputerowego bo tamtym to mozna sciólke wydmuchac z terra :).
Tak jak napisał farmer najlepiej zastosyj reg. obrotów (ja wstawilem poprostu odpowiedni potencjometr)

PS. a hygrometr kup swoją drogą

42d3e78f26a4b20d412==