PDA

Zobacz pełną wersję : Polskie jaszczurki



Sebastian Burcicki (Geko)
18-03-2012, 10:37
Witam.
Czy ktos z was wie jakie jaszczurki zyja w polskich lasach?
Z gory dziekuje.

P.S. Jezeli ktos ma jakies ich zdjecia to czy mogl by mi je przeslac?

CD/Tombik
18-03-2012, 11:30
Jaszczurka zwinka
Padalec [ jaszczurka beznoga, czesto mylona z wężem]

...:James:...
18-03-2012, 12:56
Jaszczurka zielona, zwinka, padalec, jaszczurka żyworodna (albo jakoś podobnie) i jeszcze ch7yba jaszczurka murowa :)

Anolis1987
18-03-2012, 12:58
Co ty jaszczurka murowa (zwana Murówką) w PL nie ma, a zielona prawie już wymarła na naszych terenach, jedyna ostoja tego gatunku jest na śląsku cieszynskim.

dr Robert
18-03-2012, 13:01
Żadnej ostoi jaszczurki zielonej na Śląsku Cieszyńskim nie ma. Pisałem już o tym kilka razy. Najbliżej polskiej granicy sa w Niemczech koło Gubina (kilka km od granicy), a w Czechach ponad 100 km od naszej granicy. A jaszczurki murowej nigdy nie było, najbliżej nas jest w południowej Słowacji.
I z wyjatkiem padalca, ani zwinka ani żyworódka nie żyją w lasach, to gady terenów otwartych.

wwwxxx
18-03-2012, 15:58
no znawcy gadów!?!? ja widze tu tylko jednego , brawa za dobrą odpowiedż i całkowicie sie z tobą zgadzam dr. Robert

...:James:...
19-03-2012, 05:30
Ja napisałem, że "chyba" murowa też więc... a pozatym to sa jeszcze różne traszki i salamandry :D

oraz co najważniejsze "polskie jaszczurki" terraryjne urodzone w niewoli :DDD

peper
19-03-2012, 12:59
a jaka to jest czerwona jaszczurka ktora mozna spodkac w lasach na drzewach ?? nigdzie o niej nie pishe

...:James:...
20-03-2012, 06:23
(raczej bordowa) chyba taką widziałem wyglądała jak mała zwinka ok. 6cm

Radek. P.
20-03-2012, 11:22
Zwinka żyje też i w lasach, a najbardziej lubi granice łak i lasów.
Złapałem i wypuściłem (czasem sfotografowałem) ich w życiu tyle, że nie masz pojęcia. :D

piotrs
21-03-2012, 02:10
1."jaszczurka czerwona?"-nie ma nic takiego,ale jeżeli widziałeś na drzewie? to jedynie mogła to być barwna odmiana jaszczurki zwinki-Lacerta agilis agilis var.erythronotus. Samce mają zwykle zielone boki i rdzawo-czerwony grzbiet,a samice są całe rdzawo-czerwone.Naprawdę piękne. A na drzewie? Mogła tam trafić,ale raczej przypadkiem nie mając lepszej drogi ucieczki.Żyjąc na skraju lasu,najczęściej młodników o dość suchym podłożu mogą niekiedy wchodzić (nisko)na drzewa. Może coś dodasz w uzupełnieniu,peper?
2.Sebastianie,internauci są strasznie nowocześni i do książek zaglądają zwykle bardzo rzadko.Takie czasy.Ale naprawdę polecam zajrzeć do jakiejś książki -albumu z gadami Polski.Jest już tego trochę na rynku.Odmian barwnych jaszczurki zwinki jest więcej.O podgatunkach nie wspomnę (masa,choć nie w Polsce).
dr Robert jest prawdziwym specjalistą w zakresie jaszczurek właściwych ;może uda się nam kiedyś coś na ten temat więcej posłuchać lub poczytać, nie tylko wyrywkowo na Forum? Doktorze,prosimy weź sobie to do serca i wzbogać naszą wiedzę n.t.krajowych jaszczurek.Jak widać potrzeba taka istnieje.

Fryta
21-03-2012, 14:47
oj istnieje, istnieje. Ja też odczówam glód takiej wiedzy. A lubię jeść z najlepszej "kuchni" :)

manio
27-03-2012, 11:46
napisz czym się żywi jaszczurka zwinka dzięki

42d3e78f26a4b20d412==