PDA

Zobacz pełną wersję : Terra dla Calyptratusa



Mr.Q
22-03-2012, 03:15
Witam!

Właśnie skończyłem budowę terra dla mojego Leona.
Co sądzicie?
Jak ktoś ma jekieś rady na temat zmiany wystroju będę wdzięczny.

Pozdrawiam i dziękuję,
Mr.Q

...:James:...
22-03-2012, 03:44
Może jakąś tapete z tropikalnymi roślinkami z tyłu terra? albo korek na ściane terra? Jakąś pułeczke na ściance aby mogl wygrzać się pod samą żrówką?

...:James:...
22-03-2012, 03:45
A jeszcze jedno nie zauważyłem tam lampy uv? moze jeszcze nie zamontowałeś itp. ??? powinna się tam znajść

Mr.Q
22-03-2012, 04:24
UV-ka jest na terra. Przyczepić tapety i korka się nie da, bo to terra jest swego rodzaju klatką, która w zimie jest w domu, w w lecie na zewnątrz. Calyptratusu ponoć potrzebują dobrej wentylacji, więc z szyb zrezygnowałem na rzecz siatki.

Mr.Q

uroplatus
22-03-2012, 11:55
wątpię czy utrzymasz wilgotność 70-80% w takiej wolierze. Cyrkulacja dobra ale wilgotność za mała. W mieszkaniu zazwyczaj jest około 40-50% a w lecie na dworze często jeszcze mniej. Trzymanie w takich wolierach jest dobre jak klimat na zewnątrz jest podobny.

Fryta
22-03-2012, 14:03
Pomyśl jeszcze nad tym czy te gałęzie mają sens. Tzn. każda gałąź musi gdzieś prowadzić. Nie może kończyć się na ścianie. To zwierzę porusza sie po gałęziach więc powinno mieć możliwość chodzenia po nich, a nie tylko dochodzenia do ściany. Inaczej może nie wykazywać checi do poruszania się wiedząc, ze i tak dojdzie tylko do ściany. Dla takich zwierząt gałąź musi mieć cel (zobacz na wystrój wolier i klatek np. dla gibbonów w dobrych ogrodach zoologicznych). Nie moze się kończyć slepą ścianą.

xol
22-03-2012, 14:24
Za mało gałęzi. I za cienkie, kamek musi mieć gałęzie tej grubości, żeby łatwo dawały się objąć łapką, ale nie za cienkie, żeby nie kaleczył się pazurkami. Poza tym jak pisze Fryta, bez sensu ustawione. Raczej lepszy byłby "labirynt" z gałęzi, żeby mógł wędrować z jednej na drugą po całym terra, a tak jak jest to 3/4 terra masz zupełnie nie wykorzystane. Poza tym nie wiem, czy miejsce przy oknie i kaloryferze jest dobrym wyborem, nie wiem czy nie będzie trudniej kontrolować temperatury i przepływu powietrza, ale to już sam stwierdzisz z doświadczenia. Te roślinki które są, właściwie pełnią rolę wyłącznie dekoracyjną, kamkowi chyba obojętne... Bo on lubi chować się w liściach, a tu nie ma gdzie. Polecam bluszcz oplatający gałęzie - fajnie wygląda, a kamkowi dobrze robi na samopoczucie (sprawdzone doświadczalnie). I jeszcze: z czego ta siatka? Czy kamek nie będzie mógł uszkodzić sobie pazurka np. chodząc po niej?
Co do odległości od lampy, to myślę że jest właściwa, bliżej mógłby się poparzyć. Ale oczywiście musisz kontrolować temperaturę pod lampą.
Po co są te kijki bambusowe?

Fryta
22-03-2012, 14:32
bambus to szczudła :) Tak może wyżej sięgnąć :)

Mr.Q
22-03-2012, 22:43
Tak... Co do tych gałęzi t omacie racje... Coś z tym zrobie. Z wilgotnością naprawde jest trudno, bo muszę pryskać dość często i suto. Dla jej poprawienia pok 4-5 cm warstwą kory jest torfik leśny, która troche daje. A te kijki bambusowe służą do podtrzymywania tego korzonka, żeby się nie zwalił na kamka, a pozatym on po nich lubi chodzić i się na nich opalać. Jak myślicie, czy klon by pasował ( albo jakieś inne drzewko)?

Dziękuje i pozdrawiam,
Mr.Q

carism
22-03-2012, 23:49
moze jestes zainteresowany systemem zraszajacym? automatycznym?
Ja juz zainstalowalem u siebie w terra z agama blotna i sie sprawdza ;)
Niedrogi koszt, super dziala.
Choc przy twoim terra - tyle siatki- najlepszy bylby Burg-nawilzacz - zapytaj Uroplatusa. Powinien doradzic .;)

42d3e78f26a4b20d412==