PDA

Zobacz pełną wersję : Płeć Kameleona Jemieńskiego



bobek34
11-04-2012, 09:21
Jestem początkującym terrarystą i nie do końca wiem jak określić płeć mojego kameleonka.Wiem tylko tyle ,że samce mają większy "hełm".Tak naprawdę to wolałbym żeby to był samiec bo są większe i pewnie zrobiłby na mnie większe wrażenie.Proszę o pomoc.

dr Robert
11-04-2012, 09:43
Akurat u jemeńskiego okreslenie płci mozliwe jest nawet tuz po wylegu. Samce mają wyrostek na tylnych kończynach w miejscu gdzie schodzą się palce obejmujące gałąź z prawej i lewej strony. Jak widomo gekony mają zrośniete palce tak, ze tworza obejmę i właśnie na tylnej powierzchni tylnych kończyn tej obejmy jest wyrostek. Trzeba obejrzeć z boku tylną łapę kameleona i zobaczyć czy coś do tyłu sterczy w miejscu zginania łapki. To dość trudne do opisania, lepsze byłoby zdjęcie lub rysunek, ale nie mam nic pod ręką.

bobek34
11-04-2012, 11:16
Wielkie dzięki.Jednak coś tam sterczy-hehe.

Black
11-04-2012, 12:31
Jesli jestes poczatkowym terrarysta to proponowal bym ci nie kupowac kameleona! Za zbyt delikatne jak na pierwszy raz pozatym sa drgie w utrzymaniu pod wzgledem jedzenia i podatne na krzywice.
Ten wyrostek to tak jak np. kciuk:)

MareQ
11-04-2012, 14:13
Black ma racje. Kameleony są bardzo delikatne i nie są polecane początkującym terrarystą. Ale Balck wydaje mi sie że on juz go kupił :/ Mam tylko nadzieje że dokładnie przemyślał swoją decyzję i przygotował sie najlepiej jak sie tylko da. bobek34 pamiętaj że to jest żywe stworzonko! Jeden z forumowiczów ma takie fajne motto: "Pamiętaj terrarysto młody - nie kupuj zwierza z powodu mody!". Jeżeli kupiłeś sobie kameleona bo zobaczyłeś go u kolegi/koleżanki/znajomych i też dostałeś "chcicy" to uważaj żeby nie był to "słomiany zapał". Nie traktuj tego jako chamskiej wypowiedzi, ani nie patrz na to w ten sposób że Ci zazdroszcze albo coś w tym stylu i dlatego wypisuje takie gupoty. Sam zostałem zarażony terrarystyką od kumpla, jednak nie poszedłem i nie kupiłem na następny dzien terrarium i zwierzaka lecz najpierw przez prawie 3mies zdobywałem tyle inf ile sie tylko dało na jego temat.... Sorx że taki esey ale tak mnie wzięło jakoś ;). W każdym razie życzę Ci powodzenia :)

Black
12-04-2012, 05:37
Nie powiem zebym zrobil tak jak sie powino: najpierw wiedza potem terrarium i zwierzak. W zoologi obracam sie od dziecinstwa a w terrarystyce od ponad roku. Wszystko rozwinelo sie przez to ze do sklepu w ktorym mialem okazje pracowac przyjecham malutki kameleon jemenski 6-7cm z ogonkiem. Tak bylo mi zal ze wziolem go po tygodniu bo patrzac na ludzi jak porzadali go zwrokiem to bylo mi szkoda:( Tydzien jaki spedzil w sklepie byl dla mnie czasem przemyslen: Co i jak, jakie terra, co je, jak wyglada i wszystko co powinienem wiedziec (tu chcial bym podziekowac Alicji za wprowadzenie mnie w ten swiat). Zwierzaka mialem przez pare dni w Fauna Box a potem dostalem terra. od kolezanki ktora miala kameleona (ze statku zakup od miejscowych handlazy). Terra. nie bylo duze ale jak dla kamki w sam raz. Po miesiacu/dwuch zbudowalem juz wlasne terra. tak duze jak tylko moglem. Zbudowalem terra. o wymiarach 60x50x90 (dlug. szer. wys.) z boczna wentylacja.
Ps. W zalaczniku foto mojego terra. Odrazu odpowiedz na drugi post dla bobek34.

Black
12-04-2012, 05:44
Powyszy post ma sugerowac iz nie ma sesu napalac sie na zwierzaka tylko ze chciwosc przyslania rozum! Postapilem igiotycznie biorac go do domu a z drugiej str. uratowalem mu byc moze zycie?! Bobek34 nie sugeruj sie tym ze ja tak zrobilem i ty tez tak mozesz bo jesli zmarnujesz zwierzaka tylko dla tego ze sobie powiesz co tam. Jesli chcesz kameleona przeczytaj/poszukaj/przemysl/przelicz i wtedy zastanow sie czy chcesz go napewno. Byc moze bedziesz dobrym hodowca a moze kiepskim i wtedy radzil bym ci zaczac od bardziej wytrzymalszych jaszczurek jak anolisy zielone:) Nie chce zebys zle nas forowiczow zrozumial ale siedzac tu na forum duzo czytamy glupot ludzkich:(
Prosze przemysl to!!!

Black
12-04-2012, 06:14
sorki ze troche zeszlem z tematu;) Prosze o wyrozumialosc:p

xol
12-04-2012, 06:57
Bardzo ładne terra :)))

bobek34
12-04-2012, 07:14
Dzięki Black za twoją wiadomość i nic nie szkodzi że zeszłeś z tematu.Ja też kiedyś do kogoś mówiłem coś podobnego.To co mówiłem że jestem początkujący oznaczało że jestem początkujący w świecie jaszczurek.Wcześniej posiadałem kraba i ptasznika.Niestety ale jest tak jak mówił MareQ.Dostałem "chcicy"na zwierzaka.Obiecuje że bede dobrym terrarystą i zadbam o mojego Leona.Dzięki wam wszystkim.

Black
12-04-2012, 07:35
Dzieki xol:) Bobek34 obiecuj mi ze jak nie bedziesz o niego dbal bo urwe ci glowe! :p skad jestes? Nie to zebym mial ci urwac glowe tylko poszykuje samca dla mojej pani;) Ile ma cm? i jak plec? Dowiedziales sie juz?

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)
3City
gg1653654

MareQ
12-04-2012, 07:50
Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci powodzenia :) I dołanczam sie do "groźby" Black'a - jak sie bedziesz nim źle zajmował to huh.... :P

bobek34
12-04-2012, 14:03
Black próbowałem z Tobą pogadać na GG ale się nie odzywałeś.Co do mojego Kameleona to jest to samiec i ma 22cm.

gg 4004777

42d3e78f26a4b20d412==